Genel
Giriş Tarihi : 17-12-2020 11:37   Güncelleme : 17-12-2020 11:37

Gürkan’a Karşı Kurulan Kirli Kumpas Tutmadı

Büyükşehirde çalışan bir işçinin, 'Hakkımızı alamıyoruz' diyerek intihar etmek istemesinin ardından Malatya Büyükşehir belediyesi tarafından açıklama geldi. Şahsın, 122,5 promil alkollü olduğunu güvenlik güçlerince tespit edildiği, İlgili şahsın, madde bağımlısı olduğu, psikiyatri servisinde yatarak tedavi edilmek istendiği, fakat şahsın bunu kabul etmediği daha öncede benzer girişimlerde bulunduğu belirtildi.

Gürkan’a Karşı Kurulan Kirli Kumpas Tutmadı

Malatya Büyükşehir Belediyesinde Salı günü, bir işçi parasını alamadığı iddiasıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binası içerisinde bulunan kat bağlantı köprüsüne çıkarak intihar girişiminde bulunmuştu. İntihar girişiminin duyurulmasının hemen ardından Büyükşehir Belediyesi ve Selahattin Gürkan’a sosyal medya ve yerel medya üzerinden nefret söylemi içeren yazı ve paylaşımlar yapılmaya başlandı.

Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Gürkan’a karşı nefret söylemlerinin eş zamanlı olarak başlamasıyla “Acaba Kumpas mı kurulmaya çalışıldı?” sorusunu akıllara getirdi.

Büyükşehir Belediyesi olay ile ilgili dün yaptığı yazılı açıklamada ise intihar girişiminde bulunan şahsın 122,5 promil alkollü olduğunu güvenlik güçlerince tespit edildiği, İlgili şahsın, madde bağımlısı olduğu, psikiyatri servisinde yatarak tedavi edilmek istendiği, fakat şahsın bunu kabul etmediği daha öncede benzer girişimlerde bulunduğu belirtildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada,” Büyükşehir Belediyemizde 696 sayılı KHK kapsamında çalışmakta olan bir şahsın maaşını alamadığını iddia ederek intihara teşebbüs etmesi nedeniyle yazılı, görsel ve sosyal medyada birtakım yalan yanlış ve eksik bilgiler paylaşılarak Belediyemiz hakkında olumsuz bir algı oluşturulmak istenmektedir. Bu nedenle Belediyemiz tarafından aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür:

Büyükşehir Belediyemiz Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü emrinde Usta Yardımcısı olarak çalışan personelin kendi iddiasına göre sendika ile yapılan sözleşmeye rağmen bir önceki ay ile aynı maaşı aldığı ve kendisine haksızlık yapılarak maaşının kesildiği ve bu nedenle intihara teşebbüs ettiği bazı haberlerde yer almıştır. Konuyla ilgili olarak yapılan kısa bir inceleme neticesinde personelin iddia ettiği gibi bir durumun söz konusu olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Bu personelle birlikte aynı zamlı sözleşmeye imza atan 2200 çalışana zamlar ve tüm sosyal haklar eksiksiz yansıtılmıştır. Ekim ve Kasım aylarındaki gün farklılıkları ve mesai ücretleri karşılaştırıldığında Sendika ile imzalanan tüm hakların personellerimizin tamamına yansıtıldığı açık bir şekilde ortadadır.

Ayrıca şahısla ilgili yapılan incelemelerde ve ortaya çıkan raporlarda kendisinin olay anında 122,5 promil alkollü olduğu tespit edilmiştir. İlgili şahsın, madde bağımlısı olduğu, psikiyatri servisinde yatarak tedavi edilmek istendiği, fakat şahsın bunu kabul etmediği daha öncede benzer girişimlerde bulunduğu doktor raporlarında yer almıştır. Dolayısıyla söz konusu olay bir kısım medyada yer aldığı gibi büyükşehir belediyemizin maaş ve özlük haklarıyla ilgili durumdan meydana gelmemiştir.  Bu olaydan sonra ilgili personelin daha önceki psikolojik travmaları, ilgili doktor ve emniyet raporları göz önünde bulundurularak; kendisi ve görevi sırasında hizmet bekleyen vatandaşlarımıza olumsuz tepkiler vermesinin önüne geçmek amacıyla iş akdi iş hukuku kuralları kapsamında askıya alınmıştır.” ifadeleri kullanıldı. >> HABER MERKEZİ