Malatya
Giriş Tarihi : 23-02-2021 17:37   Güncelleme : 23-02-2021 17:37

Gürkan Tarımın Önemine Vurgu Yaptı

Başkan Gürkan, Küçükbaş Hayvan Yetiştiricileri Birliği Başkanlığında, Tarım platformu üyeleriyle biraya geldi. Gürkan, “Sivil toplum örgütleri açısından hakikaten Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Tarım Platformunun değerli üyelerinin çalışmalarını yakından takip ediyorum. Özellikle Malatya'da Hayvancılık ve Tarımın gelişmesi noktasında gayret ve çaba içerisinde olduğunuzu da yakinen müşahede ediyorum.” dedi

Gürkan Tarımın Önemine Vurgu Yaptı

Büyükşehir Belediye Başkanı Selâhattin Gürkan, yaklaşık 30 kişiden oluşan platform üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, yerli üretimin önemine değinerek, hayvancılığın ve ekilebilir arazilerin kullanımının yeterince değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Gürkan yaptığı açıklamada; “Hakikaten son süreç içerisinde hayvancılığın, çiftçiliğin ve toprağın ne kadar önemli olduğu bir kez daha gün yüzüne çıktı. Özellikle köyden şehre olan akınlarda köylerin boş bırakılması, ekilebilir arazilerin etkilememesi ve hayvancılık ve meraların boş olması hem ülke ekonomisi açısından, hem de üretemeyen bir toplumun oluşması açısından olumsuz bir gelişme sürecidir.  Bu konuda Devletimizin vermiş olduğu teşvik ve destekler olsun, gerek yerel de biz Büyükşehir Belediyesi, tarım Daire Başkanlığı olsun konudaki yapılan çalışmalar ile diğer yandan da  Fırat Kalkınma Ajansı ve diğer TKDK gibi kuruluşlar, Tarım Bakanlığı'nın çalışmalarıyla tarım ve hayvancılık belli bir aşamaya getirme gayreti ve çabası ile birlikte Malatya'daki Tarım Platformundaki üye arkadaşlarımızın da çalışmalarını yakından takip ediyorum. Çalışmalarını takdirle de karşıladığımı ifade ediyorum.

DOĞAL ÜRÜNLERİN DEĞERLENMESİ YÖNÜNDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

Sivil toplum örgütleri açısından hakikaten Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Tarım Platformunun değerli üyelerinin çalışmalarını yakından takip ediyorum. Özellikle Malatya'da Hayvancılık ve Tarımın gelişmesi noktasında gayret ve çaba içerisinde olduğunuzu da yakinen müşahede ediyorum.  Bu konuda özellikle bizler de, belediyelerimiz de, bu konuda kadın Kooperatifleri ile birlikte hem köylerimizde çiftçilerimizin yetiştirdiği ürünlerin hakikaten değerinde değerlendirilmesi ve vatandaşlarımıza da organik anlamda doğal ürünlerin verilmesi noktasına çalışmalar yapıyoruz. Bir tarafta kadın Kooperatifleri çalışmaları, bir tarafta sizlerin de o ürünlerin yetiştirilmesi noktasında, halka ulaştırılması noktasında çalışmaları hakikaten takdire şayandır. Bizler de özellikle sulanabilir arazilerin artırılması noktasında var olan arazilerdeki sulama sistemlerinin yenilenmesi noktasında bunlarla ilgili gölet, barajdır, kapalı sistem sulama sistemlerinin yapılmasıyla bunlarla ilgili Büyükşehir Belediyesi daire başkanının yoğun çalışma içerisindedir.

BU ŞEHRİN GELECEĞİNE BİRLİKTE YÖN VERECEĞİZ

Geçtiğimiz yıl bu amaçla 1000 kilometrenin üzerinde boru dağıtıldı. Köylülerimizin bulundukları arazide yerleşik kalmaları, şehre göçüp, burada perişan olmak yerine, orada üretici durumuna gelip ürettikleri doğal ürünlerin de yine iç piyasada ve dış piyasada pazarlanması noktasında ve halkımızın da doğal ürünlerle beslenmesi noktasında çalışmalarımız devam ediyor.  Bu çalışmaları gerek hükümetimiz, gerek yerelde bizler ve gerek sivil toplum kuruluşları olarak, sizlerle de yoğun bir çalışma içerisinde bunları gerçekleştiriyoruz. Sizlerin bu tür çalışmalarınızdan büyük bir onur duyduğumu da belirtmek istiyorum. Bu çalışmalarınızda takdirle karşılıyorum. Özellikle son süreçteki hayvancılığın ve tarımın gerileme sürecinden dolayı bizlerin de yoğun bir çalışma içerisine girmemiz lazım. Bütün sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte, sizlerle de birlikte bu şehrin geleceğini hep birlikte değerlendirmek durumundayız. Malatya’mızı geleceğe hazırlama noktasında el ele, gönül gönüle vereceğiz. Malatya’mız geçmişte medeniyet destanları, kahramanlık destanları yazmış bir şehirdir. Bizlerde hizmet destanlarını hep birlikte yazacağız diyorum.”

BAŞKANIMIZ HER ZAMAN ÜRETİCİNİN, YETİŞTİRİCİNİN YANINDA OLMUŞTUR

Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın ise, platform üyeleri adına yaptığı selamlama konuşmasında, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek şöyle konuştu.  Bugün, Selahattin başkanımızla birlikte tarım Platformu olarak istişare toplantısı için toplandık. Sağ olsunlar bizleri ziyaret ediyorlar. Platformu üyesi arkadaşlarımızın sorun ve sıkıntılarını istişare etmek, Büyükşehir olarak yapılacak çalışmalarda ve sahadaki yapılacak çalışmalarda görüş alışverişinde bulunmak için bir aradayız. Bugünlerde Covid-19 hastalığının dünyayı nasıl kavurduğunu biliyoruz. Gıdanın ve suyun ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Onun için gıda ve suya sahip çıkmamız lazım. Üretime destek olmamız, kırsaldaki insanları desteklememiz lazım. Belediye başkanımız sağ olsun her zaman yetiştiricimizin üreticimizin ve çiftçimizin yanında olmuştur. Kapısı hep bize açık olmuştur.  Ben platform adına kendisine tekrar hoş geldiniz diyorum.”

>> A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay