Malatya
Giriş Tarihi : 16-03-2018 16:31   Güncelleme : 16-03-2018 16:31

Gürkan, STK’larla Istisarelere Devam Ediyor

Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, sivil toplum kuruluslarina yönelik yaptigi istisare ziyaretleri kapsaminda Malatya Tabip Odasi ve Saglik Sen Malatya Sube yöneticileri ile ayri ayri bir araya geldi. Istisare görüsmelerinde, Malatya’daki saglik sektörünün sorunlari ve saglik turizmi konusuldu

Gürkan, STK’larla Istisarelere Devam Ediyor

Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, istisare görüsmeleri kapsaminda ilk olarak Malatya Tabip Odasi Baskani Prof. Dr. Mahmut Durmus ile bir araya geldi. Burada konusan Baskan Gürkan, “Malatya'da saglik çalisanlari ve hekimlik görevini ifa etme anlaminda zor sartlarda bir çalisma temposu var. Ayni zamanda az kaynaklar ile çok daha hizmet olgusu var. Bugün Turgut Özal Tip Merkezi ve Malatya Egitim ve Arastirma Hastanemiz yüzde 97-98 yogunluk oraninda çalisiyor. Diger hastanelerimizde öyle. Dolayisiyla performans anlaminda hakikaten yogun bir çalisma içerisindeler. Ben bu çalismalarindan dolayi memleketimizin saglikli ve huzurlu olmasi noktasinda göstermis olduklari gayretlerden dolayi tüm tip çalisanlarini baskanimizin sahsinda tesekkür ediyorum. Diger taraftan da bizler belediyeler olarak, Katilimci belediyecilik çerçevesi içerisinde gerek sivil toplum kuruluslari olsun, gerek meslek kuruluslari olsun,  gerek bu tür birlikler olsun, gerek yerel ve kanaat önderleri olsun bunlarin görüs ve önerileri bizlerin yol haritamizin ve yön pusulamizin olusmasinda önemli bir katma deger sagliyor” dedi.

 

HIZMET BEKLENTISI ARTMIS DURUMDA

 

Malatya Tabip Odasi Baskani Prof. Dr. Mahmut Durmus ise, “Hekimlerimiz her zaman tarih boyunca her zaman en saygin meslegi icra ediyor olmanin mutlulugunu yasiyorlar. Ülkemiz son zamanlarda saglik alaninda ciddi gelismeler kaydetti. Bugün devlet hastanemiz, Inönü Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi hakikaten bölgede en gelismis hastaneleri durumda ve tüm bölgeden hastalar çekiyorlar. Ülkemizin, hükümetin destegi ile ciddi anlamda son derece modern teknolojiler ile halkimiza hizmet ediyorlar. Halkimizin refah düzeyinin de yükselmesiyle saglik beklentisi daha kaliteli saglik hizmeti beklentisi de artmis durumda” diye konustu.

 

Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, daha sonra Saglik Sen Malatya Sube Baskani Mehmet Bingöl ve sendika yöneticileri ile bir araya geldi. Katilimci belediyeciligin olmazsa olmazinin sivil toplum kuruluslari oldugunu belirten Baskan Gürkan, “Malatya'daki saglik camiamizin çalismalarini yakinen takip ediyorum ve takdir ediyorum. Bugün Malatya'daki yatakli tedavi kurumlarinin yüzde 95'in üzerindeki bir yogunluk ile çalismalari ki bunun ortalama standardi yüzden 55 ve 60 civarinda bir rakama tekabül eder. Bugün Malatya'da asagi yukari 30 binin üzerinde sadece Devlet Hastanesi’nde, Arastirma Hastanesi ve diger kurumlara 30 binin üzerinde hasta ziyareti var. Dolayisiyla bu zor sartlarda çalisan arkadaslarimizla birlikte olmaktan mutluluk duydugumu belirtmek istiyorum. Bugün bizde, Saglik Sen ve saglik çalisanlari açisindan nasil bir sehir tasavvur ediliyor, nasil bir belediye çalismalari hayal ediliyor. Onun görüs ve önerilerini bize aktarirlar. Bizde yol haritamizi ve yön pusulamizi ona göre olustururuz” ifadelerini kullandi.

 

Saglik Sen Malatya Sube Baskani Mehmet Bingöl ise, “Saglik Sen ve yönetim kurulu olarak Baskanimiz bizleri onurlandirmistir. Baskanimizin da ilettigi gibi 7/24 zor sartlar altinda hizmet sunan saglik çalisanlarimizin çogunlugunun özellikle yüzde 65'inde bayan olmasi ve bu hususta fedakarca bir hizmet sunduklarini müsahede etmekteyiz. Saglikta dönüsümle birlikte gerçekten saglik alaninda vatandaslarimizin memnuniyet orani yüzde 6o'in üzerine bir kitlesine sahip oldugunu görmekteyiz. Tabi ki bu saglik hizmetlerini sunanlarin birinci aktörleri, bu saglik hizmetlerini sunan arkadaslarimiz. Birinci derece vatandaslarimiz, diger kurumlar ile mukayese edildigi zaman saglikta memnuniyetin en üstte oldugunu görmekteyiz.  Bundan dolayi bu hizmeti sunan arkadaslarimizi tebrik ediyoruz” dedi.