Malatya
Giriş Tarihi : 01-10-2012 12:11   Güncelleme : 01-10-2012 12:11

Gürkan Cadiz'de toplantiya katildi

Türkiye'den 25 belediye baskaninin Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi Toplantisi'na katildiklari bildirildi. Toplantida, AB üyelik sürecinde belediyelerin hazirlanmasi ve Avrupa ülkesi belediyeleri ile isbirliginin gelistirilerek entegrasyon sürecine katki sagladigi belirtildi.

Gürkan Cadiz'de toplantiya katildi

Malatya’nin Battalgazi Ilçe Belediyesi tarafindan konuyla ilgili olarak yapilan açiklamada, "Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR), Avrupa'nin 200 yil önce ilk anayasasinin yazildigi Cadiz kentinde 26-28 Eylül 2012 tarihleri arasinda yapildi. Avrupa düzeyindeki yerel yönetim temsilcilerini bir araya getiren genel kurul toplantisina Türkiye'den 25 belediye baskani katildi. 25 belediye baskani içerisinde Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan da yer aldi. Toplantinin açilis konusmalarini Cadiz Belediye Baskani Teofila Martinez Saiz, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) Stuttgart Belediye Baskani Wolfgang Schuster, Ispanya Belediyeler ve Iller Federasyonu Baskani Sevilla Belediye Baskani Juan Ignacio Zoido Alverez ve Astorya Prensi yapti. Avrupa'nin en büyük yerel ve bölgesel kurumu haline gelen CEMR 50 üzerinde ulusal birligi temsil etmekte ve 39 ülkenin belediyelerini kapsamaktadir. Toplantida kisisel hak ve özgürlükler, yerellesme, demokrasi ve kalkinma alaninda yenilik, krizden çikis stratejileri, issizlik, esitlik, inovasyon, dünyada yerellesmenin durumu, nesiller arasinda diyalog ve dayanisma, göçmenlerin entegrasyonu, ileri bir Avrupa ve daha güçlü bir Avrupa yaratilmasinda yerel yönetimlerin katkisi konulu panel ve oturumlar düzenlendi" bilgisi verildi.
Baskan Selahattin Gürkan, yapilan toplantinin AB üyelik sürecinde belediyelerimizin hazirlanmasi ve Avrupa ülkesi belediyeleriyle isbirliginin gelistirilerek entegrasyon sürecine katki saglayacagini ifade etti.