Sağlık
Giriş Tarihi : 21-07-2017 13:23   Güncelleme : 21-07-2017 13:23

Günes Yanigina Karsi Pratik Çözümler

Günes altinda koruyucu tedbirler almadan vakit geçirmek, günes yaniklarina neden olabiliyor. Ciltte kasinti, aci, üsüme hissi ve tüm vücutta halsizlige neden olan günes yaniklari, bazen su toplayarak tedavisi güç bir hal alabiliyor ya da deri kanserine davetiye çikariyor

Günes Yanigina Karsi Pratik Çözümler

Memorial Hastanesi Yara Analizi ve Tedavi Merkezi’nden Prof. Dr. Orhan Babuçcu, günes yaniklarinin mutlaka dogru uygulamalarla tedavi edilmesi gerektigini belirterek, dikkat edilmesi gereken noktalar hakkinda bilgi verdi.

GÜNES CILDINIZDE 1. YA DA 2. DERECE YANIGA NEDEN OLABILIR

Deri vücudun en genis organi olarak tanimlanmaktadir. Vücudun dis yüzeyini kaplayarak kapatir ve birçok farkli göreve sahiptir. Buna ek olarak dis etkenlere karsi oldukça duyarli bir organdir. Bu sebeplerden dolayi derimizin zararli dis etmenlerden korunmasi oldukça önemlidir. Derinin yüksek oranda duyarli oldugu zararli dis etkenlerin arasinda isi hasari yani yaniklar yer almaktadir. Alev yaniklari ya da haslanma yaniklari, yüksek oranda isi içerdigi için deride derin ve önemli yaniklara sebep olabilmektedir. Günes isinlari ise daha az oranda isi enerjisi içerdigi için siklikla birinci ya da ikinci derece olarak tanimlanan daha yüzeysel yaniklara sebep olmaktadir. Ancak günes isinlarinin içerdigi radyoaktif enerji daha ciddi tablolara neden olabilir.

EN SIK NEDEN AÇIK TENLIYKEN HEMEN BRONZLASMA ISTEGI

Bronzlasmak her ne kadar kisinin kendisini iyi hissetmesini saglasa da, her cilt tipinde mutlaka zararli etkilere neden olur. Özellikle açik tenli ve kizil saç rengine sahip bireyler, günes yanigina karsi en hassas bireylerdir. Çünkü bu bireylerde “melanin pigmenti” adi verilen koruyucu pigment, diger insanlara oranla daha az bulunmaktadir. Bu kisiler günesten korunmak için 2 kat özen göstermelidir.

 

1. DERECE YANIKTA KIZARIKLIK OLUYOR ANCAK CILT SU TOPLAMIYOR

Günes yaniklarinin olustugu anda ve uzun dönemde yaratacagi problemler, iki önemli grup halinde incelenmektedir. Birinci derece yaniklarda deride kizarikliklar görülür ve su toplamasi izlenmez. Bu durumda yapilmasi gerekenler su sekilde siralanabilir: Günes yanigi olan bölgeye nemlendirici pomatlar sürmek, Bol su tüketmek, Sivi içerigi yüksek besinleri tercih etmek, Soguk kompresler yapmak, Sik sik ilik dus almak, Hafif kiyafetler giyerek derinin yükünü azaltmak.

 

YOGURT VE DIS MACUNU YANIK OLAN BÖLGEDE ENFEKSIYONA NEDEN OLABILIR

 

Günes yanigi durumunda yaranin acisini alip kisiyi rahatlatacagi düsüncesi ile yanik bölgesine yogurt ve dis macunu sürülmesi son derece yanlis bir uygulamadir. Tibbi etkisi bilinmeyen ve bakteri üremesine yol açabilecek bu maddelerin kullanimindan mutlaka kaçinilmasi gerekmektedir. Bunun yerine doktorun önerecegi ilaçlar ve uygulamalardan faydalanilmalidir.

MUTLAKA UZMAN YARDIMI ALIN

Ikinci derece yaniklar su toplamasi ile kendini gösterir ve birinci derece yaniklardan daha derin bir yanik yaralanmasina isaret eder. Vücuttaki bu bölgeler açik yara olarak kabul edilmelidir ve bir uzman tarafindan yapilacak degerlendirmenin ardindan bazi hastalarda kapali pansumana geçilmesi gerekebilmektedir. Su toplamasi olan bölgenin genisligi arttikça, bu durumun vücut için daha belirgin zarara yol açacagi unutulmamalidir. Özellikle kronik böbrek yetmezligi, alkolizm, kalp hastaligi gibi ek hastaliklarin ya da durumlarin varliginda, genis yüzeyleri kaplayan ikinci derece yaniklarda damar içi yoldan serum tedavisi gerekebilmektedir. Günes yanigi olan hastalarda siklikla 5-7 gün içerisinde tam iyilesme beklenmektedir.

YAZ TATILINIZ CILT KANSERINE ZEMIN HAZIRLAMASIN

Günes yaniklarinin vücut için en önemli zararli etkilerinden birisi de, ilerleyen zamanlarda ortaya çikabilecek olan deri kanserlerine yol açabilmesidir. Deri kanserlerinin bir kismi derinin maruz kaldigi toplam günes isigi miktariyla iliskili oldugu için, günes isigina devamli maruz kalan bireylerin kol, bas, boyun gibi uzuvlarinda ortaya çikabilmektedir. Deri kanserlerinin diger bir çesidi ise deriye aniden alinan yüksek günes isigi ile ilintilidir. Bu tarz deri kanserlerinin Iskandinav ülkeleri gibi kuzey enlemlerde yasayan beyaz tenli insanlarin yaz tatilleri esnasinda yogun güneslenme sebebiyle olustugu görülmektedir.

GÜNESLENMENIN GETIRECEGI TEHLIKELERDEN KORUNUN

Günes yaniklarinin deri ve vücut sagligi için önemli oranda zararli oldugu akildan çikartilmamalidir. Bu durumda izlenilecek en iyi yöntem, günes isinlarindan korunmaktir. Yaz mevsiminde günesin dik isinlarla dünyaya geldigi saatler olan 11.00-16.00 saatleri arasinda günes isigina maruz kalmamak ve diger vakitlerde de deri tipimize uygun faktörde günes koruyucu krem kullanmak oldukça önemlidir. Gün içinde günes koruyucu kremlerin birkaç kez sürülmesi gerekmektedir. Bunun disinda kiyafet seçimine özen göstermek, gün içinde kalin kenarlikli sapkalar takmak ve semsiye altinda durmak da alinabilecek önlemler arasindadir.