Sağlık
Giriş Tarihi : 08-07-2014 17:05   Güncelleme : 08-07-2014 17:05

Günes Koruyucu Kullanmanin Yas Siniri Yok

Dermatoloji Uzmani Dr. Ahu Özbilen, hayatin ilerleyen dönemlerinde gelisebilecek cilt kanseri riskinin en büyük nedeninin erken çocukluk döneminde yogun ve sik olarak maruz kalinan günes yaniklari oldugunu bildirdi.

Günes Koruyucu Kullanmanin Yas Siniri Yok

Dr. Özbilen, günes koruyucu kullanmanin herhangi bir yas siniri olmadigini belirterek, bebek, yasli, genç fark etmeden herkesin günesin zararli isinlarindan etkilendigini, bu nedenle bebeklere de 6-8 ayliktan itibaren koruyucu uygulanmasi gerektigini vurguladi. Günesten koruyucu ürünlerin düzenli olarak kullanilmasinin sart oldugunu belirten Dr. Ahu Özbilen, günes kremlerinin yeterli miktarda sürülmemesinin cilde krem sürme uygulamasinin sik tekrarlanmamasinin ve ürünlerin yeterli UVA filtresi içermemesinin günesten fazla zarar görmemize neden olarak cilt kanseri riskini artirabildigi uyarisinda bulundu.YANLIS GÜNES KREMI DE KANSER NEDENI OLABILIYOR
Iyi bir günes koruyucunun tüm özelliklerinin disinda cilt tarafindan emildiginde vücuda zarar verebilecek maddeleri mümkün oldugunca az ihtiva etmesi gerektigini vurgulayan Dr. Özbilen, "Bu nedenle yaz boyunca adeta ikinci bir deri gibi bol miktarda kullanilan bu ürünler, cilt tarafindan emildikten sonra kana ve organlara dagilarak hormon aktivitesi ve kanserojen etki göstermemeli. Günes kremi seçimine mutlaka özen gösterilmeli" dedi.

Ultraviole isinlarinin cilt kanseri olusmasindaki rolünün son yillarda bilimsel olarak kanitlanmasinin beraberinde tüm dünyada korunma ve koruyucu krem kullanimi arayisini getirdigini anlatan Dr. Özbilen, "Ultraviole isinlari ‘A’ ve ‘B’ diye ikiye ayriliyor. Ilk etapta Ultraviole-B (UVB) zarar verir saniliyordu ve sadece UVB’ye karsi hazirlanan kremler kullaniliyordu. Zamanla Ultraviole-A’nin da (UVA) kanser ve cilt yaslanmasinda en az UVB kadar etkisi oldugu belirlenince kremler UVA filtreleriyle de zenginlestirilmeye baslandi” diye konustu.

Açik tenli kisilerin en az 30 faktörlü günes koruyucu kullanmasi gerektigini söyleyen Dr. Özbilen, günesten koruyucu ürünlerin düzenli, uygun ve yeterli miktarda kullanilmasi halinde günes isinlarindan korunmada en önemli etken oldugunu kaydetti. Dr. Özbilen, “Ürünün emilebilmesi ve cilt üzerinde film örtüsü olusturabilmesi için disari çikmadan en az 15-20 dakika önce kuru cilde uygulanmali. Bu uygulama her iki saatte bir yenilenmeli. Ayrica silinme-kurulanma, yüzme ve asiri terlemeden sonra da tekrarlanmali” dedi.

GÜNES ALERJISI OLANLAR IÇIN DOGRU SEÇIM ÇOK ÖNEMLI
Bazen güneste kalanlarda alerjik reaksiyonlarin da görülebildigini belirten Dr. Özbilen söyle devam etti:
“Günes alerjisi, ‘isik alerjisi’ dedigimiz sik görülen kasinti, döküntü, kizariklik veya kurdesenle seyredebilen bir cilt rahatsizligidir. Tam olarak nedeni açiklanamamis olsa da buna UVB ve UVA dalga boylarindan birisinin sebep oldugu tahmin ediliyor. Bu sekilde günes alerjisi olanlarin her iki dalga boyunu da içeren genis spektrumlu bir koruyucu kullanmasi daha uygun olacaktir. Bu nedenle her türlü cilt bakim ürünü seçiminde oldugu gibi günes koruyucu ürünlerin seçiminde de yine bir dermatologun görüsünün alinmasinin önemli.”
Dermatoloji Uzmani Dr. Ahu Özbilen, günes kremi seçerken dikkat edilmesi gerekenleri söyle siraladi:
"Hem UVB hem UVA isinlarina karsi etkili olmali. Kisinin cilt yapisina uygun olmali. Nemlendirme ve antioksidan faktörler de içermeli. Farkli cilt problemlerine hitap etmeli. Örnegin lekeli cilt, kizarikliga yatkin cilt, hassas cilt, akneye egilimli cilt gibi farkli içeriklerle zenginlestirilmis olmali."