Malatya
Giriş Tarihi : 10-05-2017 18:41   Güncelleme : 10-05-2017 18:41

Günes Gözlügü Alirken Dikkat!

Günesin yakici etkisinden dolayi yipranan cilt gibi gözler de oldukça zarar görüyor. Bu yüzden özellikle yaz aylarinda günes gözlügü kullanilmasinin olumsuzluklari engelleyecegini söyleyen Ender Güleç, kaçak gözlüklere dikkat çekip gözlük için aranan sartlari siraladi

Günes Gözlügü Alirken Dikkat!

>>Hanife Sari (Özel Haber)

Günese karsi göz çevresinde alerjik reaksiyon gösteren insanlarin kâbusudur günes. Bunun içindir ki yaz aylarini sevmezler.  Iste en çok da bu insanlara yarayan günes gözlükleri, bu yaz aylarinin daha saglikli geçmesine neden oluyor.  Peki, nereden günes gözlügü almaliyiz, günes gözlügü alirken nelere dikkat etmeliyiz? Tüm bu sorularin cevabini Optisyen Ender Gürer ile konustuk.

“GÜNES KREMI KADAR GEREKLI”

Yaptigi isin dede meslegi oldugunu söyleyen Optisyen Ender Gürer gözlükle ilgili en çok karsilastiklari sorunlardan olan kaçak gözlüklere deginerek günes gözlügü alirken dikkat edilmesi gerekenleri su sekilde siraladi: “Havalar iyice isindi günes de yakici etkisini daha çok gösterdi bu nedenle insanlar günes gözlügü almaya basladi. Insanlar günes gözlügü alirken öncelikle cam kalitesine bakilmali degerli markalarda olmasina dikkat edilmelidir.  Günes gözlügünü insanlar isportadan, parfüm satisi yapan magazalardan, bijuterilerden almamalari gerek. Oralarda günes gözlügü satilmamali. Ama maalesef kanunumuzda bazi eksiklikler var ve bu nedenle bunlar rahatlikla satis gerçeklestirebiliyor. Mutlaka bir gözlükçüden bir optikçiden almak gerek günes gözlüklerini.  Günes gözlügü alinirken dikkat edilecek sey UV400 korumasinin olmasi. Genelde poralize korumali yani günesten gelen tüm zararli isinlarin bu ultra viyole A ve B isinlarina karsi korumali camlar kullanilmasi gerekir. Bunlara dikkat edilmesi gerekir.  Ucuz olan günes gözlüklerini tasvip etmiyoruz.  Saglik Bakanligi zaten bunlari topladi. Sanayi ve Ticaret Bakanligi elinden geleni yapiyor. Bunlarin çogu kaçak geliyor. Kaçak bir sekilde girip göz sagligimizi tehdit ediyor. Maalesef isporta tezgâhlarinda seyyar saticilarinda satiliyor. Hiçbir sekilde engellenemiyor. Günese çiktigimizda bir günes kremi ne kadar gerekliyse günes gözlügü de her plaja çiktigimizda gerekli. Günesten gelen zararli isinlara karsi gözünüzü korumak alerjik reaksiyonlara karsi gözü korumasina bire birdir. Göz sulanmasini engeller, göz kizarmasini engeller faydali bir medikal üründür günes gözlügü. Günes gözlügü aslinda pahali degil. Poralize camli bir günes gözlügü ortalama 100 liradan basliyor bin liraya kadar gidiyor. Cami kaliteli olduktan sonra günesten koruduktan sonra sekli pek önemli degil.  Poralize camlarda test olayi var biz buraya gelen müsterilere test uyguluyoruz, poralize camin ne oldugunu anlatiyoruz. Onlari aldiktan sonra zaten müsteri kendisi için iyi olani tercih ediyor. Bayanlarda gözlük rengi olarak daha çok kahverengi ön plana çikiyor.  Sari letro modeller dedigimiz flas yan bombesiz camlar çok moda. Orta yasin kullandigi klasik modeller var, damla wayfarer modeller, yuvarlak modeller kullaniliyor. Insanlar kisisel zevkine göre alabiliyor. Insanlar ayagina, cildine verdigi degeri gözüne de versin kaliteli günes gözlügü kullansin. Bijuteri magazasinda gözlük aliyorlar bir sürü kamu spotu yayinlandi Saglik Bakanligi tarafindan fakat insanlar halen duyarsiz davraniyor bu konuda. Günes gözlügü ve gözlük sadece ofisyenlik müesseselerden alinir eger saglikli olmasini isterlerse.”