Malatya
Giriş Tarihi : 16-07-2017 15:32   Güncelleme : 16-07-2017 15:32

Günes Çarpmasina Karsi Neler Yapilmali?

Yazin getirdigi en ciddi hastaliklardan biri günes çarpmasi. Özellikle çocuklarin, kronik hastaliklari olanlarin günesle ve sicak havalarla olan temasina dikkat etmesi gerekiyor. Liv Hospital Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Alev Özsari günes çarpmasina karsi alinabilecek önlemleri ve günes çarpmasi durumunda yapilabilecekleri anlatti

Günes Çarpmasina Karsi Neler Yapilmali?

Yazin getirdigi en ciddi hastalik günes çarpmasidir. Günes çarpmasi, asiri sicak nedeniyle beden isisini ayarlayan mekanizmanin (Termoregülasyon sisteminin)  bozulmasi sonucu ortaya çikan bir hastalik tablosudur. Vücudun kendi isisini düzenlemek için olan terlemeyi yeterince gerçeklestirememesi durumudur. Ayrica sicaklarda asiri terleme sonucu fazla miktarda sivi ve elektrolit kayiplari sonucunda da vücut sicakligi yükselmeye baslayabilir.

GÜNES ÇAPMASI EN ÇOK KIMLERI ETKILER?

 Bu durumdan en çok çocuklar, yaslilar kronik hastaliklari olanlar, asiri alkol alanlar etkilenir.

GÜNES ÇARPMASININ EN ÖNEMLI BELIRTILERI NELERDIR?

Yüksek ates, bas agrisi, nabiz hizinda artma, solunum sayisinda artma, tansiyon düsüklügü, asiri yorgunluk, bitkinlik hali. Günese maruz kalma uzadikça ve müdahale edilmedikçe, agrili kramplar, kalpte ritim bozuklugu, bulanti- kusma-ishal, huzursuzluk, havale, bilinç bulanikligi, koma ve ölüm gelisebilir.

GÜNES ÇARPMASINA KARSI NE TÜR ÖNLEMLER ALINABILIR?

En basta fazla güneste kalinmamalidir. Susamayi beklemeden bol su ve maden suyu içilmelidir. (Tansiyonu olanlar maden suyunu dikkatli tüketmelidir)  Yiyeceklere dikkat edilmeli, agir ve yagli yiyeceklerden kaçinilmali, sik araliklarla ve sebze ve meyveden zengin beslenilmelidir. Proteinden zengin gidalar azaltilmali, alkol ve kafeinden kaçinilmalidir. Özellikle sicak günlerde alkol ve kafein almak vücudun isisini ayarlayan mekanizmayi olumsuz etkiler. Giyeceklere dikkat edilmeli, mevsime uygun, vücudun sicakligini çok yükseltmeyecek (Pamuklu ve keten gibi) terletmeyecek kumaslar tercih edilmeli, açik renkli kiyafetler giyilmelidir. Günesten korunmak için genis kenarli sapkalar takilmalidir.  Ultraviyole isinlarinin en yogun oldugu 11.00-15.00 saatleri arasinda, günes altinda spor faaliyetleri yapmaktan kaçinilmalidir.  Sik sik dus alinmalidir.

NASIL YARDIM ETMEK GEREKIR?

Hemen serin ve hava akimi olan bir yere alinmali, giysileri çikarilmali, düz yatirilmali, bacaklari yukari kaldirilmali ve ciltten buharlasma saglayacak sekilde sogutulmalidir. Ilik -çok soguk olmayan su banyosu yaptirilabilir veya koltuk alti, boyun ve kalçalarina soguk kompres uygulanabilir. Bilinci açiksa bol su ve tuzlu ayran verilmeli. Suur bulanikligi, havale geçirme gibi belirtiler varsa vakit geçirmeden hastaneye götürmelidir. Kas kramplari serin bir yerde dinlenme ve bol sivi almaya ragmen 1 saatten uzun sürerse yine doktora basvurulmalidir. Hastanin sogutulmasi ve yeterli sivinin verilmesi önemlidir.  Ates düsürücülerin faydasi yok, hatta verilmesi sakincali olabilir.