Malatya
Giriş Tarihi : 24-09-2012 14:27   Güncelleme : 24-09-2012 14:27

Gündüzbey kaçak yapilara savas açti

Gündüzbey Belediye Baskani Hüseyin Selçuk, kaçak ve izinsiz imara iliskin kasaba genelinde gerekli önlemlerin alindigini belirterek, kasabada 3 kat disinda yapilasmaya müsaade edilmeyecegini kaydetti.

Gündüzbey kaçak yapilara savas açti

EN GÖZDE KASABA OLDU

Malatya’nin Yesilyurt ilçesine bagli Gündüzbey kasabasinda Derme Mahallesi Cevdet Yavuz Caddesi Mehmet Güllü Yürüyüs bulvarinda yer alan kaçak binalar belediye ekipleri tarafindan yikildi. Belediye baskanligi koltuguna oturdugu günden bu yana çalismalariyla göz kamastiran Hüseyin Selçuk, kasabasiyla bütünlesti, Gündüzbey’i kentin en gözde kasabasi haline getirdi.

BASKANIN NEZARETINDE YIKILDI

Kasabanin imar planindaki aksakliklara el atan Gündüzbey Belediyesi, imara aykiri kaçak insaatlarin kaldirilmasina dair ilgililere gönderdigi tebligatin ardindan taninan yasal sürenin dolmasiyla binalarin yikim islemine basladi. Yikim islemi belediye baskani Hüseyin Selçuk’un nezaretinde yürütüldü.

KESINLIKLE TAVIZ YOK

Imar konusunda Gündüzbey genelinde bütün gerekli önlemi aldiklarini belirten Selçuk, imar konusunda kesinlikle kimseye taviz verilmedigini söyledi. Turizm açisindan kasabada 3 kat disinda yapilasmaya müsaade edilmedigini belirten baskan Selçuk, izinsiz ve imara aykiri binalarin gözünün yasina bakilmadan yikilacagini bildirdi.

Gündüzbey Belediye Zabita Amirligi ve Ilçe Emniyet Müdürlügü ekipleri insaat alaninda gerekli önlemleri aldiktan sonra is makineleriyle kaçak yapilarin yikim islemi yürütüldü.

GÜNDÜZBEY BELEDIYESININ 2004 – 2008 ICRAATLARI

1. Derme kanal boyu yolu genisletme çalismalari

2. Gündüzbey geneli mahalle ve caddelerin kilit tas döseme

3. Sokaklarin yol betonlamasi

4. Adiyaman Devlet Yolunun 3 kilometresinin asfaltlanmasi

5. 2004’de meydana gelen 6 evin yanmasi sonrasinda ev sahiplerine yeni ev yapilmasi.

6. Tam donanimli itfaiye arabasi alimi

7. Tam donanimli çöp toplama araci alimi

8. Kasaba geneli çöp konteynirlari dagitimi

9. Kasaba içerisinde geçen bakimsiz yollarin asfaltlanmasi

10. Derme çayinin islahi projesi

11. Araç giremeyen dar sokak ve caddelerin genisletilmesi

12. Yeni içme su deposu yapimi

13. Kasaba içerisinden geçen enerji nakil hatlarinin yeraltina alinmasi

14. Yeni PTT subesinin açilmasi

15. Otobüs isletmesinin özellestirilmesi

16. Kiraç olan daglarimizin agaçlandirma çalismasi

17. Yeni kanalizasyon sebekelerinin dösenmesi

18. Derme kanal boyunun kanal korkuluklarinin yenilenmesi

19. Kapilik mesire alaninin belediyeye devri

20. Sosyal faaliyetler çevresinde bilgisayar kursuna yeni bilgisayarlar alimi

21. Kasaba içerisinde peyzaj düzenlemeleri

22. Sosyal faaliyetler

23. Belediyemize kazandirilan arsa ve alanlar

24. Dogalgaz çalismalari

25. Derme açik çayi yürüyüs bulvari yapim çalismalari kapsaminda taskin koruma duvarlarina baslanildi.

GÜNDÜZBEY HAKKINDA

Gündüzbey kasabasi sehir merkezine 12, ilçe merkezine 1 kilometre mesafede bulunmaktadir. Çok eski tarihe dayali Bizanslilar döneminde yerlesim alani olarak seçilmistir. Selçuklular döneminde Kasabanin güneyi yerlesim alani olarak belirlenmis ve günümüzde kazi çalismalari sonrasinda çikan tarihi eserlerden anlasilmaktadir. Kasabanin dogusunda Beydaglari, Konak kasabasi,  batisinda Tas kesme, Akseki, kuzeyinde Yesilyurt, Güneyinde Kozluk köyüyle Derme suyunun kaynagi olan Pinarbasi ve Subatan dagi yer almaktadir. Denizden yüksekligi 1060 metredir. Kasaba Akseki tepesiyle Boydagi’nin eteklerinde olusan alçakli yüksekli tepelerin ve küçük düzlüklerin yer aldigi yesil bir vadiye kuruldu. 1894’de yayimlanan Mamuret-ül Aziz salnamesinde, kasaba da yasayan 244 ev bulundugu bu evlerde 696 kadin, 685 erkek olmak üzere bin 281 kisinin bulundugu kayitlidir. Denizden yüksekligi 1060 metredir. Baslica dag ve tepesi, Beydagi, Akseki, Karatas, Daztepe, Kizilca güney, It Dagi, Saritas, Yildiz dagi, Yumrutepe ve Keklicektir.

SOSYAL YAPISI

1990 genel nüfus sayimlarina göre kasaba nüfusu 4 bin 217 iken, 2000’deki genel nüfus sayimlarinda bu sayi 5 bin 436’ya çikti. Yeterli arazisi olmamasi sebebiyle düne kadar disariya göç veren kasaba simdilerde turizm potansiyelinin artmasiyla göç alan bir belde haline geldi. Yeni imara açilan bölgelerde disaridan arsa almak için gelen vatandaslar, lüks yazlik villalari yaptirdi.

AKARSULARI VE PINARLARI

Gündüzbey denilince akla Derme suyu gelir. Eski kayitlarda “Dermesih” olarak geçen bu su zamanla derme olarak söylenegeldi. Derme suyu Karadag’in eteklerinden çikar, Pinarbasi adini tasiyan kaynaktan borular vasitasiyla Malatya merkezine kadar ulastirilir. Bu su birçok ilçenin, beldenin ve köyün içme suyunu karsilar. Derme suyunun yani sira bol sulu pinarlari da mevcuttur. Bunlardan baslicasi, Pogala, Ahmetçe, Sülümekke, Agcapinar, Sülüklüpinar.

TURIZM VE MESIRE ALANLARI

Kasaba dogal güzellikleri ve soguk akarsulari dolayisiyla yaz aylarinda genis turizm potansiyeline sahiptir. Bu nedenle kasaba genelinde halk tarafindan özel mesire alanlari kurulmaya baslandi, bu mesire alanlari Malatya’nin önemli ölçüde ihtiyacini karsiladi. Belediye olarak özel mesire alani açmak isteyen vatandaslara yönelik her türlü destek verilmektedir.