Malatya
Giriş Tarihi : 06-01-2017 15:25   Güncelleme : 06-01-2017 15:25

Gün, Teröre Karsi Yekvücut Olma Günüdür

Diyanet Isleri Baskanligi bu haftanin Cuma hutbesinde gündemde olan Terör konusunu ve Allah’in insanlara emrettigi Ahlaki ilkeleri ele aldi. Cami imamlari hutbede, “Her insanin hayat hakki kutsaldir. Cani, mali, seref ve haysiyeti dokunulmazdir. Kur’an-i Kerim’de ‘…Kim, bir cana kiyarsa bütün insanlari katletmis gibidir’ buyurulmaktadir” dedi

Gün, Teröre Karsi Yekvücut Olma Günüdür

>>M. ALI GÜNAYDIN

Diyanet Isleri Baskanligi bu haftanin Cuma hutbesinde gündemde olan Terör konusu ve Allah’in insanlara emrettigi Ahlaki ilkeler ele aldi. Cami imamlari hutbeye söyle basladi, “Cumaniz Mübarek Olsun Aziz Kardeslerim! Millet olarak yine hüzünlüyüz bugünlerde. Zira geçtigimiz hafta Istanbul’da, dün de Izmir’de milletçe menfur terör saldirilarina maruz kaldik. Yitirdigimiz masum canlarla yüreklerimiz bir kez daha yandi. Hayatini kaybedenlere Yüce Allah’tan rahmet, yaralilara acil sifa, yakinlarina bassagligi diliyorum. Milletimizin ve insanlik ailesinin basi sagolsun. Aziz Kardeslerim! Bu minberlerden her zaman ifade edildigi gibi bizim inancimizda her insan saygindir. Her insanin hayat hakki kutsaldir. Cani, mali, seref ve haysiyeti dokunulmazdir. Kur’an-i Kerim’de ‘…Kim, bir cana kiyarsa bütün insanlari katletmis gibidir’ buyurulmaktadir” dedi.

Islam’in Ana Gayesi, Insana Hayat Vermektir

“Yüce dinimiz Islam’in ana gayesi, insana hayat vermektir. Cani can kilmaktir. Cana can katmaktir” diyen cami imami, “Bilinmelidir ki; adi, yöntemi, zihniyeti, görünüsü farkli olsa da varligimiza kast eden her türlü terörün gayesi aynidir. Birlik, beraberlik ve kardesligimizi zedelemektir. Birer zenginlik vesilesi olan farkliliklarimizla bir arada huzur içinde yasama kültürümüzü yok etmektir. Terörün gayesi, kalplerimizi fitne ve fesadin, kin ve nefretin, siddet ve husumetin karanliklarina esir etmektir. Bizleri çatisma ve huzursuzluk girdabina sürüklemektir. Gücümüzü zayiflatmaktir. Istikbale dair ümitlerimizi tüketmektir. Kardeslerim! Içinden geçtigimiz bu zorlu süreçlerde Rabbimizin, Hucurat Suresinde bizlere ögrettigi ahlaki ilkelere ne kadar da muhtaciz. Geliniz, bugünkü hutbemizde her biri altin degerindeki bu ilkelere hep birlikte kulak verelim: Bu ilkelerden birincisi, ‘arastiriniz’ emridir” seklinde konustu.

ALLAH’IN EMRETTIGI AHLAKI KURALLAR

Allah’in insanlara emrettigi ahlaki ilkeleri siralayan cami imami söyle konustu, “Rabbimiz, ‘Ey iman edenler! Güvenilir olmayan biri size haber getirdiginde o haberin dogrulugunu iyice arastirin.’ buyurmaktadir. Bizlere gelen bir haberi arastirip sorusturmadan, gerçekligini tespit etmeden onu dogru kabul etmek bizleri yanlis sonuçlara götürebilir. Böyle bir tutum, istenmeyen durumlara, fitne ve fesada sebebiyet verebilir. Neticede yaptigimiza pisman oluruz. Kardeslerim! Ikinci ahlâkî ilke emriyle islah edici olmaktir. Insanlar arasinda yasanan sorunlari çözüme kavusturmaktir. Ifsat edici ve yikici degil, yapici ve onarici; ayristirici ve bölücü degil, birlestirici ve bütünlestirici olmaktir. Kin, nefret ve siddetin karanliklarina karsi sevgi, muhabbet ve kardesligin gücünü el birligiyle hâkim kilmaktir. Tefrika ve çatismanin batakligini hep birlikte kurutmaktir. Üçüncü ahlaki ilke “adil olunuz” emriyle adaleti yüceltmektir. Hiçbir kosulda hak ve hukuktan, sadakat ve dogruluktan asla ayrilmamaktir. Kiymetli Kardeslerim! Hucurat Suresi’nin bize ögrettigi dördüncü ahlâkî ilke ise “alay etmeyiniz” emridir. Hiç kimseyi hor ve hakir görmemektir. Âdem ve Havva’nin çocuklari olarak ayni özden yaratildigimizi hiçbir zaman unutmamaktir. Besinci ahlaki ilke, emriyle birbirimizi karalamaktan kaçinmaktir. Küçük bir isaretle veya ima ile de olsa karsimizdakini rencide etmekten sakinmaktir. Insan onur ve haysiyetini zedeleyecek her türlü söz, tutum ve davranistan uzak durmaktir. Altinci ahlaki ilke, yani “Birbirinizi kötü lakaplarla çagirmayiniz. Birbirinize lakap takmayiniz” emridir. Zira tipki insanin kendisi gibi ismi, serefi ve itibari da saygiya layiktir, mükerremdir.”

BASKALARININ EKSIK VE KUSURLARINI ARASTIRMAYIN

Cami imami hutbenin sonunda ise sunlari söyledi, “Aziz Kardeslerim! Hucurat Suresinin bize ögrettigi yedinci ahlaki ilke, yani birbirimiz hakkinda yerli yersiz zanda bulunmaktan kaçinmaktir. Çünkü insanlar hakkindaki zan, çogu kez kisiyi yaniltir, günaha sevk eder. Yanlis anlasilmalara, huzursuzluklara sebebiyet verir. Sekizinci ahlaki ilke, emridir. Yani baskalarinin kusurlarini, eksiklerini arastirmaktan sakinmaktir. Baskalarinin mahrem hallerini ifsa etmeye kalkismamaktir. Bize düsen asil görevin kendi hata ve kusurlarimizi gidermek oldugunu unutmamaktir. Dokuzuncu ahlaki ilke ise, “Birbirinizin giybetini yapmayiniz. Birbirinizi arkadan çekistirmeyiniz.” emridir. Zira bize düsen, yoklugunda dahi kardesimizin hak ve hukukunu gözetmektir. Onun varligini kendi varligimiz gibi görmektir. Haysiyetini kendi haysiyetimiz bilmektir. Kardeslerim! Yüce Rabbimiz, bizleri bu ilkelere riayet edenlerden eylesin. Bizleri Kur’an’in ve Peygamberimizin ahlaki ile ahlaklananlardan eylesin. Rabbimiz, milletimizin birlik ve beraberligine kast edenlere firsat vermesin. Rabbimiz, mazlumlarin umudu olan ülkemize ve milletimize zeval vermesin.”