Türkiye
Giriş Tarihi : 14-07-2016 14:49   Güncelleme : 14-07-2016 14:49

Gümrük’ten Rekor Yakalama!

Gümrük muhafaza ekipleri Zeytinburnu açiklarinda bir gemide gerçeklestirdikleri operasyonda 100 ton 464 kg agirliginda 3 milyon 300 bin paket kaçak sigara ele geçirdi. Bakan Tüfenkci, Komuta Kontrol Merkezi’nden operasyonu canli olarak izledi. Operasyonla birlikte bu yil toplamda 67 milyon 802 bin lira degerinde 8 milyon 91 bin sigara yakalanmis oldu

Gümrük’ten Rekor Yakalama!

Gümrük ve Ticaret Bakanligi kaçakçilikla mücadele çalismalarina ara vermeden devam ediyor. Istihbarat bilgileri ve diger kaynaklari degerlendiren Bakanlik personeli deniz yolu ile yüklü miktarda kaçak sigara sevkiyati yapilacagi bilgisine ulasti. Elde edilen önemli bilgileri degerlendiren Gümrük Muhafaza Genel Müdürlügü operasyon birimi, Istanbul Deniz Gümrük Muhafaza Kaçakçilik ve Istihbarat Müdürlügü ile birlikte genis çapli bir arastirma ve inceleme baslatildi.

 

UKRAYNA’YA GÖTÜRÜLECEKTI

Sigara kaçakçiligi konusunda çikis ve varis ülkeleri itibariyle riskli olarak degerlendirilen gemiler Bakanlik Komuta Kontrol Merkezinde gemi takip sistemi üzerinden takibe alindi. Yürütülen çalismalarda Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti Magosa Limanindan sigara yükü alarak Ukrayna'nin Skadovsk Limani’na gitmek üzere hareket eden Moldova Bayrakli, bir kargo gemisi riskli olarak degerlendirildi.  Ukrayna’ya götürmek üzere Kuzey Kibris Türk Cumhuriyetinden yükünü teslim alan gemi Türk Karasularina girmesinden itibaren hem Komuta Kontrol Merkezinde Otomatik Tanimlama Sistemi (AIS) üzerinden, hem de Gümrük Muhafaza ani müdahale ve devriye botlari tarafindan fiziki olarak izlemeye alindi. Riskli gemi Istanbul Bogazi’ndan geçis yaptiktan sonra Ukrayna açiklarinda bir süre seyrine devam etti. Kisa süre sonra Istanbul Bogazi’ndan Küçükçekmece’ye dogru yöneldi.

HEDEF SASIRTMAK ISTEDILER

Geminin, Türk karasularina ikinci kez girmeden önce sigara yükünü Karadeniz açiklarinda baska bir gemiye bosaltmasi ihtimaline karsi,  fiziki takip Sahil Güvenlik biriminden destek alinarak müstereken sürdürüldü. Gemide herhangi bir yük bulunmadigi beyan edilmesine ragmen yapilan çalismalarda kaçak sigara yükünün halen gemide bulundugu, hedef sasirtmak amaciyla Ukrayna'da yükü tahliye etmis gibi evrak tanzim edildigi bilgisi alinmasi üzerine takibe devam edildi. Geminin ülkemiz sinirlarina yanasmasi üzerine Gümrük Muhafaza emrinde kullanilmakta olan hizmet botu ve Sahil Güvenlik Bölge Komutanligina bagli bot ile gemiye çikildi. Yapilan arama ve kontrollerde geminin sigara yüklü oldugu görüldü. Resmi kayitlarda ise geminin Ukrayna'nin Skadovsk Limani'na gitmis ve yüklerini burada bosaltmis gibi gösterildigi anlasildi.

23 MILYON VERGI KAYBI ÖNLENDI

Toplamda 100 ton 464 kg agirliginda 3 milyon 300 bin paket sigaraya el konuldu. Kaçak sigaralarin gümrüklenmis degerinin 28 milyon 500 bin TL oldugu tespit edildi. Gümrük Muhafaza ekiplerinin çalismalari sayesinde bu kaçakçilik olayi nedeniyle devletin ugrayacagi 23 milyon vergi kaybi önlenmis oldu. Diger taraftan, Türk uyruklu 6 kisi hakkinda kaçakçilik kanununa muhalefetten sorusturma baslatildi. Yakalanan sigaralar ile ilgili mense tespit ve sayim çalismalari devam ediyor. Operasyonu Bakanlik içerisinde bulunan Komuta Kontrol Merkezi’nden canli olarak izleyen Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci,  sigara ve tütün mamulleri kaçakçiliginin, yasadisi ticaretin yaninda organize suç ve terör örgütlerine finansman saglamakta kullanildigini söyledi. Yapilan operasyonlarin ülke güvenligi ve kamu düzenine yönelik tehditlerin bertaraf edilmesi açisindan önemli oldugunu söyleyen Bakan Tüfenkci, Türkiye’nin kaçakçilikla mücadele konusunda önemli asama sagladiginin altini çizdi.  Bakan Tüfenkci, kaçakçilikla mücadelede önemli bir asama kaydedildigini belirterek “Çok ciddi anlamda teknolojiye yaptirim yaptik. Akaryakit ve sigara kaçakçiliginda çok ciddi basarilar elde ettik. Araç takip, gemi takip sistemlerimiz var. Bunlarin tamami devrede. Bu noktada özellikle önemli bir sigara sirketi Türkiye gümrüklerine ciddi tesekkürlerini iletti. Yüzde 16’larda olan orani yüzde 11’lere kadar düsürdük, daha da düsürecegiz” dedi.

TOPLAMDA 8 MILYON 91 BIN PAKET SIGARA ELE GEÇIRILDI

Kaçak sigarada çok ciddi düsüs olduguna isaret eden Bakan Tüfenkci, “Bakanligimiz Gümrük Muhafaza personelince yilbasindan bugüne kadar gerçeklestirilen operasyonlarda, toplam 67 milyon 802 bin lira degerinde 8 milyon 91 bin sigara yakalamasi gerçeklestirildi” açiklamasinda bulundu. Bakan Tüfenkci, operasyonun basarisindan dolayi Gümrük Muhafaza Genel Müdürü Abdullah Soylu, Istanbul Bölge Müdürü Halil Ibrahim Bozkus, Gümrük muhafaza Memurlarina ve operasyonda emegi geçen herkese tesekkür etti.