Malatya
Giriş Tarihi : 03-12-2021 17:14   Güncelleme : 03-12-2021 17:24

“Gülen Yüzler Kafe” Açıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında hayata geçirilen Down Sendromlu bireylerin çalışacağı ‘Gülen Yüzler Kafe’nin açılışı 3 Aralık dünya Engelliler Günü’nde açıldı. Tüm engelli bireylerin ziyaret edebileceği kafeteryada 12 engelli birey istihdam edilecek.

“Gülen Yüzler Kafe” Açıldı

3 Aralık 2020 Engelliler Günü gelen talep üzerine Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın açılması için talimat verdiği Gülen Yüzler Kafe hayata geçti. Toplumda farkındalığın oluşması ve engelli bireylerin sosyal hayata adapte olabilmeleri için gerçekleştirilen proje kapsamında Down Sendromlular kafeteryası 3 Aralık Dünya Engelliler gününde törenle faaliyete başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Malatya Down Sendromlular Spor Kulübü Başkanı Nursel Vardı; ”Bugün bu mutluluğu yaşatan Sayın Başkanımıza teşekkür ederim. Onlara verilen bu mutluluk Malatya halkının gerçekten bir yüzü olması nedeniyle bizim için çok kıymetlidir. Biz 2016’dan bu yana Down Kafe’nin açılmasını arzu ediyorduk. Her dönemde devlet yetkililerimize bu taleplerimizi illettik. Fakat bazı nedenler neticesinde bugüne kadar geldik. Geçen yıl 2 Aralık’ta başkanıma talebimi ilettim. Başkanım, ‘önümüzdeki yıla bu talebim gerçekleşmesini bende canı gönülden istiyorum’ dedi. Bu mutluluğu bize bugün yaşattığı için huzurunuzda teşekkür ediyorum. Pandemi döneminde evlerimize kapandığımızda özel çocukları olan ailelerin 10-20 kat çektiğini bilmenizi isteriz. Evimize kapandığımız zaman çocuklarımızla çektiğimiz sıkıntıları inşallah burada nefes almak, gülen suratlarla birlikte Malatya halkının sevgisiyle desteğiyle rol model olmalarıyla, onları manen destekleriyle Malatya’mıza kazandırılan bu güzel kafe için herkesin desteğine, hoşgörüsüne ve sevgisine ihtiyaç duyuyoruz. Biz sizlerle yaşamaya hazırız. Bundan sonra çocuklarımız burada olacak, bu çocuklarımız sizlere hizmet verecekler, onlara acımaktan çok bir şeyler öğretmeye çalışmalıyız.” dedi.

GÜRKAN;” SEVGİ VARSA, ENGEL YOKTUR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bireyde sevgi olması halinde hiçbir engelin olmayacağı mesajını vererek; ”Güzel bir aralık gününde, güneşli bir günde, güzel bir açılışın arifesinde hep birlikte bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 3 Aralık engelliler gününü kutluyorum. Engelli kavramını ben hep böyle basite indirmek veya vücuttaki bir uzvun eksikliğini değerlendirmenin doğru olmadığını söyledim ve söylemeye devam edeceğim. Esas olan insanda sevginin eksik olmamasıdır. Eğer bir insanda sevgi varsa vücudunun herhangi bir yerinde uzvunun olmaması engel değildir. Bugün toplumumuzda bizim engelli diye nitelendirdiğimiz çok sayıda insan var ki, çoğu keşif ve icatlara onlar sebep olmuş, onlar bulmuştur.  Biz toplumda bu kardeşlerimizin hayatın bir cilvesi gereği herhangi bir vücudunun uzvunu kaybetmesi onların bir eksiğinin olduğu anlamında değildir. Bizlerin de onların bir eksiği varmış gibi görme lüksiyeti yoktur. Netice itibariyle cenabı Allah’ın yarattığı ve verdiği her şeye şükran duyarız, şükür ederiz. Allah insanları yaratırken eşrefi mahlûkat olarak yaratmıştır. Yani yaratılmışların en onurlusu, en şereflisidir. Allah’ın yarattığı insanı biz en şerefli varlık olarak görüyoruz. Kaldı ki yunus felsefesinde “Yaratılanı severiz, yaratandan ötürü” vardır. Biz yaratanın her yaratığı değeri başımızın üzerine taç ederiz. “ dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için birçok alanda faaliyet yürüttüklerini belirten Başkan Gürkan; ”Biz Büyükşehir Belediyesi olarak engelli kardeşlerimiz ile ilgili sadece böyle kafeterya bazında değil, her alanda onların işini kolaylaştıracak sokakta, caddede, ulaşımda ve ihtiyaç duyacağı sosyal aktivitelerde kendilerinin ihtiyaçlarını giderecek bir temel mantalite içerisinde çalışıyoruz.  Bugün bizi bütün otobüslerimiz engellilere uygun bir şekilde alınmıştır. Onların ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliktedir. Ayrıca, Sağlık ve Kültür Daire Başkanlığımızda ki geçtiğimiz gün Japon Büyük Elçisinin de katıldığı bir törenle 2 engelli minibüsümüz daha filomuza dahil oldu.  13 İlçemizde hangi vatandaşımızın engelli bireyi ve çocuğu varsa bizlere bilgi verdiğinde o çocukların alınıp ilgili yere götürülmesi ve ihtiyaçlarının giderilmesinden sonra tekrar evlerine bırakma gibi bir hizmet de veriyoruz.  Biz, Battalgazi İlçesinde görev yaparken ilk işimiz Engelli Yaşam Merkezini yapmak oldu. Modern bir engelli Yaşam Merkezi ilçemize kazandırmıştık.  Büyükşehir’e geldiğimizde de bizden önce başlatılan Engelli Yaşam Merkezinin eksiklerini tamamlayarak sizlerin hizmetine sunduk.  Orada sportif aktiviteden, kültürel etkinliklere kadar her türlü faaliyetin icra edilebileceği mekanlar haline getirdik. Ayrıca bizim semt konaklarımızda da bütün engelli kardeşlerimize ve onların ihtiyaç duyduğu sosyal aktivitelere cevap verebilecek bir dizayn içerisinde hazırlanmıştır.  Yol Asfalt Daire Başkanlığımız da engelli kardeşlerimizin rahat gidebileceği ve onların işlerini kolaylaştıracağı yol ve kaldırım çalışmalarını yürüttüğünü ifade etmek istiyorum. 1992’den beri kutlanan 3 aralık engelliler Gününde hepinize engelsiz bir yaşam temenni ediyorum.” sözlerini kullandı.

Konuşmasının sonunda Turizm ve Devlet Eski Bakanı Güldal Akşit’in vefatına değinen Gürkan; ” Bulunduğunuz yerde sizlere engel olan engellerin kaldırılması noktasında temennimi ifade ederken sabah saat 11 sularında hayatını kaybeden Güldal Akşit’in vefat ettiğini belirttiler. Ben hakkın rahmetine kavuşan eski Kültür ve Turizm Bakanı Güldal Hanıma cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına ve tüm Malatyalılara baş sağlığı diliyorum.” diye konuştu.

 

>>> Ebubekir Atilla