Siyaset
Giriş Tarihi : 12-04-2013 11:05   Güncelleme : 12-04-2013 11:05

Güçlü kadini anlatti

A K Parti Malatya Milletvekili, T.B.M.M Nufus Kalkinma Grubu Baskani ve Avrupa Parlamenterler Forumu (EPF) Baskan Yrd. Öznur Çalik,”Güçlü kadinlar istiyorsak, bizi güçlü kilan degerlerimize, gücümüzü aldigimiz atalarimizin bilgeligine, kültürümüzün, örf ve adetlerimizin, dinimizin kilavuzluguna ve bilimin aydinlik yüzüne tutunmali, böylece güçlü modern toplumu olustururuz” dedi.

Güçlü kadini anlatti

Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Arastirmalar Vakfi tarafindan bu yil 16’ncisi düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde konusan Çalik, kadin haklarinin öneminden bahsetti.
“Kadin ve Modernlesme” üzerinde duran Çalik, “Ülkemizde modernlesme kavramini her 10 kisiden 6’si batililasma olarak bilmektedir. Oysa modernlesme, ekonomiyi, siyaseti, bilimi de kapsayan bir kültürel dönüsümü ifade etmektedir. Modernlesen devlet kendi kilik kiyafetiyle degerlendirilir. Türkiye modernlige geçiste Tanzimat Fermani’nin önemli bir asama oldugu görüsü genel kabul görüyor. Kadinlar, yayinladiklari dergiler ve kurduklari dernekler araciligiyla toplumsal hayattaki konumlarini sorgulamaya baslamislardi. Aslinda bu durum, kadinlarin siyasal ve toplumsal sistemin “edilgen” bir unsuru degil, “etken” bir unsuru olmalarina neden olabilecek bir gelismeydi. Türkiye modernligi saglamis, modern devletin kurumlarini kurmakta basarili olmus bir ülke. Fakat 1923'te Devleti kurmak anlaminda bir basari. Fakat bu modernligi özgürlükçü, demokratik, çok kültürlü hale dönüstürmekte basarisiz olmusuz. Ülkemizde modernlesme sorunu var. Dolayisiyla gerek sosyal gerekse siyasal hayatta yapilan düzenlemeler kadinlardan daha çok devlete hizmet etme amacini tasiyordu” ifadelerini kullandi.
Çalik, daha sonra sunlari belirtti.
“Modernlesme olgusu sosyokültürel hayatin bütün kurumlarini etkilemistir. Bu süreçte en fazla etkilenen kurum, elbette aile olmustur. Çünkü bildiginiz gibi aile, kültürün temel deger ve normlarinin ilk olarak aktarildigi yerdir.
Siyasilerimize ve biz kadin milletvekillerine düsen en önemli görev ise, modern toplumsal sorumluluk adina, kendi ideolojik kabullerimizi kurtulus reçetesi olarak ortaya koymadan, dünyayi ve ülkeyi dogru okumak adina herkes kendi üzerine düsen, düsünme ve kendi toplumunun insanlarina genis bir ufuk perspektifi çizmeye çalismak ve modern devleti olusturmaktir. “