Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-01-2022 07:07   Güncelleme : 07-01-2022 07:07

Gübreye yüzde 50 İndirim Çağrısı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, kimyevi gübre fiyatlarında ton başına 1100 liraya varan indirim gerçekleştirdi. Yapılan indirimin çiftçiler için bir anlam ifade etmediğini dile getiren Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer, gübredeki fahiş fiyatların en az yüzde 50 daha düşmesi gerektiğini söyledi.

Gübreye yüzde 50 İndirim Çağrısı

Gübre fiyatlarındaki sert yükselişler, yeni sezona dair kuraklığın yanına bir de verim kaybı riskini ekliyor. Zira bazı çiftçiler gübrede artan maliyetler nedeniyle daha az gübre gerektiren ürünlere kayarken, bazıları da ya hiç ya da minimum seviyede gübre kullanmayı tercih ediyor. Bu durum, yeni sezona dair rekoltede düşüş ve gıda fiyatlarında artışın öncü habercisi olarak yorumlanıyor. Geçtiğimiz günlerde gelen indirime rağmen çiftçiler gübredeki fahiş fiyatların en az yüzde 50 daha düşmesini talep ediyor.

Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer, ekim döneminde çiftçilerin büyük  çoğunluğunu gübre atamadığını söyleyerek, ”Toprak tarihine göre gübre atılmasından yanayız ama çiftçi toprağında istediği kadar gübre kullanamadı. Neden? 3 tondan fazla buğday satarsanız ancak 1 ton gübre alabilirsiniz. Gelinen noktada gübreye yüzde 20-25 civarında indirim yapıldı. Ama bu yetmiyor; çünkü adı üstünde ekim ayında eken ekti. 2021-2022 sezonu için mayıs ayından itibaren hasat yapılacak ama gübreyi bulamadık. Ekim öncesi verilen gübre ve sonrası için verilen üst gübre var. 20 kg ekimle birlikte 2-3 ay sonra da üst gübre 40 kg gübre verilecek bir dekar araziye. 17 bin ton olan gübrede bu çiftçi bırakın mazotu, gübre maliyetinin yarısının üzerine çıkıyor. Gübreyi bulanlar gübrenin yarısını kullandı ya da gübre kullanmadan ekim yaptı. 2021 yılı için zor koşullara rağmen üretici üretimini yaptı, raflar boş kalmadı. 2022 yılı için umutlu değiliz.” dedi.

Fiyatlarda büyük bir düşüş yapılmasını isteyen Başer, ”İthalat yapmak zorunda kaldığımız ilaç, gübre, tohum maliyetleri arttı. Çiftçinin girdi maliyetleri enflasyonun 3-5 katı yükseldi. Gübreyi kilogram başına 13-14 TL olarak hesapladığınız zaman, çiftçiler için bir anlam ifade etmiyor. Üreticiyi rahatlatmak istiyorsak gübre fiyatlarının kilo başına en az 6-7 liralara çekilmesi gerekiyor. Gübre fiyatları geçen haftalarda 17 lira civarına kadar çıkmıştı daha sonra 14 lira civarına düştü. Fakat bu rakamlar bile geçen yılın yüzde 500 üzerindeki bir artışa tekabül ediyor. Yani 3 liradan 14 liraya çıktığını söyleyebiliriz. Bu rakamların en az yüzde 50 düşmesi gerekir. Fiyatların normale dönmesini umut ediyoruz.” diye konuştu.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER