Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-02-2021 17:37   Güncelleme : 03-02-2021 17:37

Gübre ve Mazot Desteği İcmalleri Askıya Çıktı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan mazot ve gübre desteği ödemeleri çiftçiler tarafından dört gözle bekleniyor. 2020 yılında Mazot, Gübre ve Toprak Analizi desteğine başvuran çiftçilerin isimlerinin ve destek bilgilerinin yer aldığı hakediş icmalleri mahalle muhtarlıkları aracılığıyla belirlenen yerlerde askıya çıkarılmaya başlandı.

Gübre ve Mazot Desteği İcmalleri Askıya Çıktı

2020 Yılı Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliği hükümleri doğrultusunda, çiftçilere ödenecek 2020 Üretim Yılı Mazot Gübre Desteği Askı icmalleri tüm mahalle muhtarlıklarında ve Tarım İl Müdürlüğü web sayfasında askıya çıkarıldı. Listenin 9 Şubat tarihi mesai bitimine kadar askıda kalacağı duyuruldu. Askı İcmallerinde alan ve destekleme tutarında eksiklik bulunan üreticilerin,  askı süresince ve askı sonrası 15 Şubat mesai bitimine kadar itiraz edebileceği aktarıldı.

Geçtiğimiz sene toplam 1 milyar 987 milyon 581 bin lira destek ödemesi yapılmıştı.

Tarımsal destekleme konusu ne olursa başvuruda bulunmak için Çiftçi Kayıt Sistemi' ne kayıt olmak gerekiyor. Şayet kaydınız var ise, mazot ve gübre desteklemesi almak istediğinizi belirten bir dilekçe yazmalı ve bu dilekçeyi Tarım İl veya İlçe Müdürlükleri' ne teslim etmeniz gerekiyor. Ancak ÇKS Kaydınız yoksa sisteme kayıt olmalısınız.

Dilekçeyi müdürlüğe teslim ettikten sonra bir süre beklemeniz gerekiyor. Yapılacak olan incelemelerden sonra şayet başvurunuz onaylanırsa destekleme ödemesi almaya hak kazanıyorsunuz. Daha sonra banka hesaplarına destekleme tutarı aktarılıyor. Mazot desteklemeleri ise güncel mazot fiyatının %50' si tutarında oluyor. Verilen desteklemeler ile birlikte çiftçinin aktif bir şekilde tarımsal faaliyetlere devam etmesi sağlanıyor.

Ebubekir Atilla