Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-01-2021 19:08   Güncelleme : 31-01-2021 19:08

Gübre Fiyatlarında Zamlar Korkutuyor

Kimyasal gübreleme dönemi yaklaşırken çiftçiler gübre fiyatlarını araştırıyor. Gübre kullanımının yaklaştığı dönemde gübre fiyatları fabrika çıkışında yüzde 65 zamlanırken, buna nakliye ve bayi karları da eklenince zam oranı yüzde 90'lara kadar çıkıyor. Gübre fiyatlarında yaşanan artış çiftçiyi düşündürürken, bu artışın önümüzdeki süreçte sofralara yansıması bekleniyor.

Gübre Fiyatlarında Zamlar Korkutuyor

 

Artan fiyatların çiftçinin belini büktüğünü aktaran Pütürge Ziraat Odası Başkanı Kürşat Ayaydın, üretim maliyetlerinin artmasının ürün fiyatlarındaki yükselişin habercisi olduğunu söyledi. Gübre fiyatlarındaki artışa kısa süre içerisinde müdahale edilmediği taktirde yükselişin her geçen gün devam edeceğini  vurgulayan Ayaydın,” Hammadde fiyatları artışını öne sürerek, talebin arttığı bir dönemde fiyat artışları yapmak her zaman yaşanıyor. Gübre sektörünün denetim ve kontrolünün yapılması böyle dönemlerde önem kazanıyor. Gübre tarımsal üretimdeki en önemli girdilerden biridir ve üretimi yüzde 50’ye kadar artırabilmektedir. Yoğun gübre kullanımının başlayacağı önümüzdeki günleri düşünerek, üretimin aksamaması için artan gübre fiyatlarına acilen müdahale edilmelidir. Yüksek fiyat nedeniyle çiftçi ihtiyaç duyulan gübreyi kullanamazsa verimin, üretimin azalması nedeniyle gıda fiyatları da artacak. Çiftçinin yaşadığı sorun sofraya da yansıyacak. Fahiş fiyatlarla satılacak gıda maddelerinin kazanını spekülasyon yapacak olan aracılar, kaybedeni ise çiftçilerimiz ve tüketiciler olacaktır. Bu sorun sofraya yansımadan acil olarak çözülmelidir. Çiftçimize gerekli destek verilmelidir.” sözlerini kullandı.

son bir yıl içerisinde Tarımda en çok kullanılan 5 çeşit gübrede fiyatların yükseldiğini hatırlatan Ayaydın,” Söz konusu maliyetlerdeki artış, çiftçi dolayısıyla tarımsal üretim üzerinde de ciddi bir baskı yarattı. Zira tarımsal üretimde önemli bir girdi kalemi olarak öne çıkan gübre fiyatları son 1 yılda yüzde 90'a yaklaşan artışlara sahne oldu. Çiftçinin en çok kullandığı 5 gübre çeşidinde son 1 yıldaki fiyat artışları yüzde 53 ila yüzde 87 arasında gerçekleşti.  20 Ocak 2020 tarihinde 1,650 TL/ton seviyesindeki ÜRE gübresi, 21 Ocak 2021 itibariyle yüzde 82 artarak bugün 3 bin lira düzeyinde seyrediyor. Geçen yıl 950 TL civarında olan amonyum sülfat fiyatları ise yüzde 74'lük bir artışla şimdilerde 1,650 TL seviyesine çıktı. DAP gübresinde ise son 1 yılda yüzde 87'lik bir fiyat artışı yaşandı ve 1,850 TL düzeyindeki ton başına fiyatlar 3,450 TL'ye kadar yükseldi. 15-15-15 taban gübresinde de önemli fiyat artışları oldu. Geçen yıl 1,700 TL seviyesindeki fiyatlar son 1 yılda yüzde 53 artarak 2,600 TL'ye kadar dayandı. 20-20 taban gübresinde de tablo çok farklı değil. Geçen yılın başlarında 1,580 TL düzeyindeki 20-20 taban gübresinin fiyatı son 1 yılda yüzde 55 artarak 2,450 TL'ye kadar çıktı. Bu hususta düzenlemeler yapılması gerekiyor. Çiftçi ya desteklenmeli, ya da üretim maliyetleri düşürülmeli.” dedi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER