Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-10-2021 13:21   Güncelleme : 18-10-2021 13:21

Gübre Fiyatları Endişelendiriyor

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Malatya’da ekim dönemine girildi. Hasadın ardından tarlalarını hazırlayan çiftçiler arpa ve buğday ekimi yapıyor. Ancak gübre fiyatlarındaki artış çiftçiyi endişelendiriyor

Gübre Fiyatları Endişelendiriyor

 

Geçtiğimiz yıl bahar ve güz döneminde az yağış alan, kış mevsimini de kurak geçiren Malatya, başta buğday ve arpa olmak üzere tüm ürünlerde az verimli bir dönemi geride bıraktı. Ekim ayının girmesiyle birlikte de yeni sezon için hazırlıklara başlanıldı. Geçtiğimiz yıl nadasa bırakılan tarlalarda arpa ve buğday ekimi başladı. Bir kısım tarlalarda da ekim için hazırlıklar yapılıyor.

Yıl içerisinde planlı bir şekilde ekimlerin yapılması gerektiğini söyleyen Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer,” Ekim dönemleri içerisinde çiftçilerimizin ekim yapmaları gerekiyor. Yağışlar toprağın hazırlığı için olumlu bir gelişme ama çiftçilerimiz yağışlara aldanıp erkenden tohumlama sürecine geçmemelidir. Erken ekim zamanı 15 Ekim-15 Kasım, normal ekim 15 Kasım-15 Aralık ve geç ekim ise 15 Aralık-15 Ocak tarihleri arası olarak kabul ediliyor. En yüksek verim normal ekim zamanında ekilen buğdaylardan alınmıştır. Geç ekim yapılan yerlerde yüzde 15-31 oranlarında verim düşüşleri yaşanmıştır. Bölgemizde buğdayda en verimli ekim zamanı 15 Kasım-15 Aralık dönemidir. Erken ekilen buğdaylarda kışın ılık geçmesi halinde hızlı büyüme görülür, hızlı büyümenin sonucunda yatmalar oluşur ve bu da verimi olumsuz etkiler. Hastalık ve zararlılar da erken ekilen buğdaylarda daha çok görülür." dedi.

Ekim sürecinde kuraklıktan etkilenilmemesi için çiftçilere önemli uyarılarda bulunan Başer,” Buğday tarımında ekim zamanını belirleyen en önemli faktörlerden biri de tohum yatağındaki toprak sıcaklığıdır. Toprak sıcaklığının 8-10 santigrat derece olduğu zaman ekim yapılırsa kök gelişmesi hızlı ve kök tacı da derin olur. Bu uygun zamandaki ekim, soğuğa ve kurağa karşı dayanıklılığı artırır. Erken ekimde, geç ekimde kış dönemindeki şiddetli soğuklardan bitkinin zarar görmesine neden olacağı için sakıncalıdır.” ifadelerine yer verdi.

GÜBRE FİYATLARI ENDİŞELENDİRİYOR!

Ekim ve Kasım ayı süresince gelecek sezonun buğday ekimi yapılacak. Çiftçiler toprağı hazırlamaya başladı, ilk yağışla birlikte ekim başlayacak. Ancak tam bu zamanda üreticinin temel girdilerinden olan gübrede son günlerde yeniden tırmanışa geçen fiyatlar endişe yaratıyor.

Son bir yılda yüzde 146-157 arasında zamlanan gübre fiyatlarının verimde ve üretimde düşüş yaratacağına dikkat çeken Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer, gübre fiyatlarındaki astronomik fiyat artışlarına önlem alınmazsa tarımsal üretimin düşeceğini, bunun da enflasyon olarak yansıyacağını söyledi. Başer, ”Ektiği üründen eskisi gibi para kazanamayan çiftçi, fiyat yükselişinin önüne geçilmesini istiyor. Gübre kullanımının yoğun olacağı Ekim aylarında fiyatların yeniden artmasından da endişe ediliyor. DAP gübresi ton fiyatı geçtiğimiz yıl 2 bin 400 TL’ydi, şu an 6 bin 900 TL. 2020 taban gübresi geçtiğimiz yıl 1.700 TL ’idi, şu an 4 bin 600 TL. Üre gübresi geçtiğimiz yıl 1.800 TL’idi, şu an 4 bin 800 TL. Rakamlar yüzde 150-200 arttı. Böyle devam ederse, Türkiye gıda konusunda gelecek yıl ciddi sıkıntı çekecek. Gübre kullanılmadan ürünler yetişmiyor. Bu da gelecek yıl fiyatları tavan yapacak.” sözlerini kullandı.

DESTEK VERİLMELİ!

Girdi maliyetlerinin artmasına karşın destek modellerini geliştirilmesi gerektiğini belirten Başer, ”Buğday arpa gibi ürünlerin ekim döneminde devletin fiyatı sübvanse edecek ya da desteklemeyi artıracak modeller geliştirmesi gerekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz 2021’e ilişkin ‘Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi’ne göre, yıllık en fazla artış yüzde 62.43 ile gübre ve toprak geliştiriciler alt grubunda oldu. Gübre fiyatı ayrıca aylık yüzde 6.16 artışla, aylık bazında da en çok artış gösteren girdi kalemi çıktı. Tarım Bakanlığı’nın 2021 Ağustos ayı ‘Tarımsal Veriler’ raporuna göre ise, DAP gübresinde fiyat artışı yüzde 142’ye dayandı. Bu rakamlar farazi belirtilen rakamlar değil. Çiftçinin bu sorunu yaşadığı ve acilen destek verilmesi gerekilen konu budur. Bu hususta çağrımızı yineliyoruz. Üreten çiftçilere yardımlar ve destekler gelmeli.” diye konuştu.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER