Sağlık
Giriş Tarihi : 28-01-2013 13:08   Güncelleme : 28-01-2013 13:08

Gribin en dogal ve etkili ilaci!

Özellikle yogun çalisanlar ve beslenmesine dikkat edemeyenler bagisiklik sistemleri zayifladigi anda grip ve soguk alginligi ile yüz yüze geliyor. Bagisiklik sistemini kuvvetlendirici özelligi ile vücut direncini arttiran salgam suyu tam da bu anda ihtiyaç duyulan dogal sifa kaynagi.

Gribin en dogal ve etkili ilaci!

Yüzyillardir Anadolu’da yemeklerin, özellikle de etlerin yaninda hazmettirici olarak tüketilen salgam suyu vücut direncini arttirarak hastaliklara karsi koruyucu ve iyilestirici özellikler sunuyor. Içerigindeki A-B-C grubu vitaminlerle kalp-damar hastaliklarinin yaninda bogaz iltihabina da iyi gelen salgam suyunun faydalari saymakla bitmiyor. Soguk alginliginin ilerleyip bogaza hatta cigerlere indigi durumlarda en iyi bitkisel çözüm; gögsü yumusatip, akciger ve bronslari temizleyen salgam suyu.

 

ÇOCUKLARA “ANTIBIYOTIK YERINE SALGAM”

Vücuttan toksinleri atmaya yarayan ve kansizlik için ideal bir ilaç olan salgamin yapraklari da kökü gibi kalsiyum, demir, bakir ve iyot içeriyor. Çocuklarinin gazli içecekler içmesi konusunda endise duyan aileler, bitkisel bazli bu içecegi onlarin günlük demir, bakir ihyiyaçlarinin karsilanmasi açisindan da oldukça önemsiyorlar. Anti-enfeksiyon olarak bilinen bu dogal içecek, annelerin grip mikrobuna maruz kalmis çocuklarina gönül rahatligiyla içirebilecekleri ender ürünlerden.

Aileler, küçük yaslarda sik sik hasta olan çocuklarini mümkün oldugu kadar antibiyotikten uzak tutmaya çalisiyorlar. Böyle durumlarda alternatif tibbi ve bitkisel çözümleri arayanlara fiyatinin uygunluguyla da dikkat çeken salgam suyu oldukça cazip geliyor.

K.B.B. Mütehassisi Op. Dr. M. Sezai Yavasça: Salgam (Brassica napus) kökleri sebze olarak yenilebilen turpgillerden bir bitkidir. 100 gr salgam içerisinde 23 kalori, 0.2gr yag, 24mg fosfor, 35mg kalsiyum, 188mg magnezyum, yaninda B1, B2, B3 ve C vitaminleri ihtiva eder. Havuç (Davas carota) maydanozgiller familyasindan etli kökleri için yetistirilen bir bitki olup,A, B, C, D ve E vitaminleri yönünden zengindir. Adana ve Mersin yöresinde bu iki mucize sebzenin bulgur ile fermente edilmesi suretiyle hazirlanan salgam suyu tamamen organik bir karisim olup, hiçbir kimyasal katki içermez.

Yillardir çok sevilerek içilen ve güney illerimizin vazgeçilmezi olan salgam suyu, bu gün tüm dünyada ciddi arastirmalara konu olmaktadir. Özellikle Çin’de yasanan SARS GRIBI sirasinda Çinli arastirmacilar tarafindan israrla tüketilmesi önerilmis ve ülkemizden Çin’e Salgam suyu ihraç edilmistir. Kisin yasanacak gripal enfeksiyonlardan korunmada ihtiva ettigi C vitamini ve prebiyotik etkisinden dolayi salgam suyu içilmesi siddetle tavsiye edilmektedir.