Sağlık
Giriş Tarihi : 24-01-2017 13:46   Güncelleme : 24-01-2017 13:46

Gözünüz Için Acil 8 Önlem!

Halk arasinda ‘uzagi net görememe’ olarak adlandirilan miyopi, teknolojinin ilerlemesiyle çagin hizla yayginlasan bir tehdidi haline geldi. Acibadem Hastanesi Göz Hastaliklari Uzmani Dr. Emel Çolakoglu, Avrupa’da miyop sayisinin 20 yilda iki kat arttigini, ülkemizde de miyopi görülme oraninin yüzde 65’lere çiktigini belirtip “Miyopiye karsi acil önlem almak sart” diyerek basit ama etkili 8 önlemden söz etti ve önemli uyarilarda bulundu

Gözünüz Için Acil 8 Önlem!

Teknolojideki bas döndürücü gelisme günlük yasamda pek çok isimizi kolaylastirirken, bilinçli kullanilmadiginda gözlerimizi sinsice ve ciddi boyutta tehdit ediyor. Teknolojinin göz sagligi üzerindeki etkisine dikkat çeken Göz Hastaliklari Uzmani Dr. Emel Çolakoglu konuyla ilgili önemli açiklamalarda bulunarak sunlari aktardi, “ Cep telefonu elimizden düsmez oldu. Öncelikle çocuklarin göz sagligi açisindan 7 yasindan önce cep telefonu ve tabletle tanistirilmamasi gerekiyor. Cep telefonuna, laptop, bilgisayar ve tablete en az 40 cm mesafeden bakmak çok önemli. Ayni sekilde kitap okurken de gözlerimize çok yaklastirmamali, 40 cm mesafeye dikkat edilmesi gerekiyor. Bu nedenle elinizdeki objeyi burun ucundan itibaren 2 karis mesafeden az kendinize yaklastirmamaya özen gösterin.

20-20-20 KURALINI UYGULAYIN

Yalanci miyopi kaslarin stres, yorgunluk ve asiri yüklenme sonrasi gevseyememesi durumunda olusuyor. Bu durum özellikle uzun süreli yakin çalisma ve yogun odaklanma sonucu ortaya çikiyor. Bu nedenle 20-20-20 kuralini günlük hayatta uygulamak çok önemli. Yani 20 dakikada bir 20 saniye 20 metre uzaga odaklanin! Çalismanizi gerektiginde gün içinde farkli saatlere bölün. Siz siz olun sosyal medyada araliksiz ve uzun zaman geçirmeyin. Akilli cihazlarin yayginlasmasi ile günlük hayatta her boslukta yakina bakiyoruz ki bu durum miyopinin erken ortaya çikmasi, varsa da hizli ilerlemesine yol açiyor. Beraberinde yanma, batma ve kizariklik gibi göz kurulugu belirtileri de yasaniyor. Uyurken odanizin tam anlamiyla karanlik olmasina dikkat edin, gece lambasindan kaçinin! Ruhsal sagligimiz açisindan oldugu kadar göz sagligimiz açisindan da karanlikta uyumak sart. Telefon ekranina bakarak yatmak, uygun mesafeyi (40 cm) ayarlamada problem yaratiyor. Karanlik ortamda cep telefonuna bakmak da uyum gücünün çok zorlanmasina ve kaslarin yorulmasina neden oluyor. Okul döneminde olan çocugunuz varsa, hafta içi ders disi aktivitelerin disinda tablet ve telefon kullanimini kisitlayin. Hafta sonu 1 saatlik kullanimi 15 dakikalik periyodlara bölün. Monitörünüzün ekran aydinlatmasi, bulundugunuz ortamdaki isiktan daha hafif düzeyde olmali. Ayrica monitörünüzün yüksekligi göz seviyenizin altinda olsun ki, yakin aktivite sürecinde 20 dakikada bir 20 saniye ve 20 metre uzak noktalara odaklanmanizi saglayabilin. Dogal isiktan yoksun alanda fazla zaman geçirilmesi göz sagligini bozabiliyor. Çalisma ortaminizin gün isigi almasi faydali. Diyabet hastaliginda kan sekerinin yükselmesi miyopi sikligini artiriyor. Eriskin döneminde miyopi baslar veya artarsa katarakt olusumu ve diyabet hastaligi ihtimali ile arastirma yapilmali. Özellikle erken dönemde ortaya çikan miyopide teknolojinin gelismesi ile tablet ve telefon ekrani gibi yakin mesafeye odaklanmanin en anlamli etkiye sahip oldugu biliniyor. Bu nedenle miyopinin baslamasi ve ilerlemesini engellemede uzak odakli spor faaliyetleri çok faydali oluyor. El ve göz koordinasyonu güçleniyor, gün isiginin etkisiyle retinada dopamin miktari artiyor ve miyopi gelisme riski azaliyor.

NE ZAMAN GÖZLÜK TAKILMALI?

Miyopi en sik okul döneminde ortaya çikiyor. Sonrasinda erkek çocuklarda 12-16, kiz çocuklarinda ise 10-14 yas arasi ergenlik döneminde hizla artiyor, 24-25 yasa kadar ilerleme olabiliyor. Miyopinin tespitinden sonra ilerlemelerin eslik edecegi bir takip dönemi baslamis oluyor. Bu nedenle sikâyet olmasa da 6 ayda bir kontrol gerekli. -0.25, -0.50 hatta -0.75 miyopilerde mümkünse günlük aktiviteleri düzenleyerek gözlük verilmeden takip yapilmali ya da gözlük kullanimi sadece uzak aktivitelerle kisitlanmalidir. Yalanci miyopi ile ayirici tanisi yapilarak numara belirlenmelidir. Miyopide gözlük, kontakt lens ve cerrahi yöntem uygulanirken, günümüzde lazerle tedavi de giderek yayginlasiyor. Göz hastaliklarinin tedavisinde pek çok lazer çesidi var. Kirilma kusurlarinin tedavisinde kullanilan excimer lazerdir. Excimer lazer, uygulama esnasinda organik reaksiyonlarla korneanin belli bölümlerini incelterek etkisini gösterir. Hastanin ve gözdeki kusurun durumuna göre degisik uygulama sekilleri vardir. Uygulamalar bilgisayar denetiminde otomatik olarak yapilir. 25 yasin bitiminden sonra bir yil ara ile yapilan muayenede numarada artma olmamasi durumunda ameliyata karar verilmelidir. Son yillarda yeni bir tedavi yöntemi olan Ortokeratoloji de (Gece Lensi) umut veriyor. Bu yöntem son 7 yildir tüm dünyada uygulaniyor. Ortokeratoloji; miyop ve miyop astigmatin tedavi edilmesi veya en aza indirilmesi için özel olarak tasarlanmis gaz geçirgen lenslerle, kornea denilen gözün seffaf ön tabakasinin sekillendirilmesi islemidir. 4-5 numara miyopi ve 1,5 numara astigmata kadar olan numaralar sifirlanmaktadir. 7 yasindan büyük çocuklar dahil her yastan kisiye uygulanmaktadir. Gece yatarken takilip, uyandiktan sonra çikarilan Ortokeratoloji Lensi (Gece Lensi) ile kisi gün boyunca gözlük veya kontak lens kullanmadan net görebilmektedir.”