Malatya
Giriş Tarihi : 04-09-2017 13:49   Güncelleme : 04-09-2017 13:49

Gözlerinizi Günes Klima Ve Havuzdan Koruyun

Yaz aylarinda yogun günes isigina maruz kalarak havuz ya da denizde geçirilen zamanlar göz sagligi konusunda çesitli riskleri de beraberinde getirebiliyor. Göz kurulugu, batma, yanma, isik hassasiyeti ve göz enfeksiyonlarindan korunmak için birkaç pratik önlem alinmasi önem tasiyor. Memorial Hastanesi Göz Merkezi Baskani Doç. Dr. Baris Sönmez, yaz aylarinda göz sagligini korumak için dikkat edilmesi gerekenler hakkinda bilgi verdi

Gözlerinizi Günes Klima Ve Havuzdan Koruyun

Yazin dogrudan gözünüze gelen günes isigi, göz yüzeyinde ve göz içerisinde birçok hastaligi tetikleyebilmektedir. Sadece günes isinlari, degil toz ve klima da gözyasinin buharlasmasina neden olarak göz kurulugunun görülme sikligini artirabilmektedir. Gözyasi miktari ve kalitesinin bozulmasi ise göz yüzeyinde enfeksiyonu tetikleyerek pterjium gibi göz yüzey hastaliklarinin olusmasina zemin hazirlamaktadir. Ayni zamanda, uzun süreli ultraviyole isinina maruz kalmak; göz yüzeyinde iyi ya da kötü huylu birçok kitlenin olusumunu hizlandirirken katarakt gelisimi ve retina hücrelerinin yaslanmasini da hizlandirmaktadir.

RENKLI GÖZLÜLER DAHA DIKKATLI OLMALI

Açik tenli ve renkli gözlü kisilerin yüksek miktarda ultraviyole isinlarina maruz kaldiginda bazi göz içi kanserlerinin arttigi bilinmektedir. Yüksek rakimlar ile deniz ve kumsalda daha etkili olan ultraviyole isinlari açik tenli ve renkli gözlü kisilerin yani sira;  Çiftçiler, dagcilar ve balikçilar gibi günesli havalarda disarda çalismak zorunda olan kisiler Dogum kontrol haplari, bazi antibiyotikler ve sedef ilaci gibi günes isigina duyarli ilaçlari düzenli kullananlarin daha dikkatli olmalari gerekmektedir. Yazin yogun ultraviyole isinlarindan korunmak çocuklar ve yaslilar için oldukça önemlidir. Fazlasi zararli olmakla beraber, günesin çocuklarda miyop gelisimine engel oldugu ve dis ortamda yapilan aktivitelerin miyop ilerleme hizini azalttigi da bir gerçektir.

GÜNES GÖZLÜGÜNÜN RENGI DEGIL KORUYUCU ÖZELLIGI ÖNEMLI

Gözleri yaz günesinden korumanin ilk yolu, günes isinlarinin dik geldigi saatlerde disarida olmamak ve günese bakmamaktir. Direkt günese bakmanin geri dönüsümü mümkün olmayan retina hazarlarina yol açabilecegi unutulmamalidir. Ayrica genis gölgelikli sapkalar kullanilmali ve günesin zararli etkilerinden koruyacak uygun gözlük tercih edilmelidir. Günes gözlügü seçiminde gözlük caminin koyu olmasinin önemi bulunmamaktadir. Cam renginden çok; yan ve üst tarafinin göz kapaklarini koruyacak sekilde kapali ve UVA - UVB koruyucu özelligi olmasi sagliklidir. Sürüs esnasinda isik saçilma ve yansimalardan etkilenmemek için polarize camli gözlükler tercih edilmelidir.

GÖZLÜKSÜZ YÜZMEYIN

Yüzmek mükemmel bir egzersizdir ve yaz aylarinda keyif veren aktivitelerin basinda gelmektedir.  Ancak yüzme sonrasi gözlerde batma, kizariklik ve kasinti yasanabilmektedir. Özellikle havuz suyunu mikroplardan arindirmak ve temizlemek için kullanilan basta klor olmak üzere birçok dezenfektan, gözyasi tabakasini bozarak göz yüzeyini rahatsiz etmektedir. Havuzda gözlerin açik yüzüldügü durumlarda kimyasal etkilerle bozulan ve bütünlügünü kaybeden gözyasi tabakasi kuruluk, batma ve isik hassasiyeti hissedilmesine neden olmaktadir. Kimyasallarla gözyasi tabakasi ve hemen altindaki epitel tabakanin bozulmasi; görüsün bulaniklasmasi ile birlikte gözü enfeksiyonlara açik hale getirmektedir. Genellikle bakteri ve virüs kaynakli enfeksiyonlar gözlerde günlerce süren kizariklik ve çapaklanmaya neden olabilmektedir. Havuz ve denize girerken deniz gözlügü takilmasi klor ve kimyasal toksisiteden koruma saglarken, sakalasirken yasanabilecek travmalara karsi da iyi bir önlemdir. Ayrica;  Kontakt lensler çikartilmadan havuz, sauna ve kaplicalara girilmemelidir. Yasanabilecek kornea iltihabi; çapaklanmayla birlikte gözde agri ve kimi zaman kalici görme kaybi ile sonuçlanabilecek hasarlara neden olabilmektedir. Havuzdan çiktiktan sonra yüz ve gözler temiz musluk suyuyla yikanmalidir. Suni gözyasi damlalari kullanmak da göz yüzeyinden kimyasallari uzaklastirip gözyasi tabakasini yeniden olusturmaya yardim edebilmektedir. Havuzdan sonra gözlerdeki kizariklik ve kasinti birkaç dakika sürüp geçiyorsa ilk olarak doktora gitmeye gerek olmayabilir. Ancak birkaç saat süren kasinti, kizariklik ve batmalara gözlerde çapaklanma, görme bulanikligi ve agri eslik ediyorsa mutlaka bir göz doktoruna basvurulmasi gerekmektedir.