Sağlık
Giriş Tarihi : 05-08-2014 17:51   Güncelleme : 05-08-2014 17:51

Göz sagliginizi koruyun!

Basit önlemlerle göz sagliginizi koruyabileceginizi biliyor muydunuz? Göz Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Riza Kurna ile göz sagliginizi korumak için alabileceginiz önlemleri ve dikkat etmeniz gerekenleri konustuk…

Göz sagliginizi koruyun!

Bilgisayar kullanirken mola verin

Bilgisayar gözlerinize zarar vermez; ama göz yorgunlugu ve kuruluguna neden olabilir. 20 dakikada bir, 20 saniye süreyle 20 feet uzaga bakmayi deneyin. Ayrica monitörünüzün üst kenari göz seviyesinde olacak sekilde yaklasik 50-60 santimetre uzaginiza yerlestirin.  Günes cildiniz gibi gözlerinize de zarar verebilir. Katarakt olusumunu hizlandiracagi gibi sari nokta hastaligina da neden olabilir. Ayrica alerjik sikayetlerinizin artmasini tetikleyebilir. Disarida oldugunuz günlerde hava bulutlu bile olsa günes gözlügü kullanin.

Göz sagliginiz için dogru beslenin

Turunçgiller, koyu yesil yaprakli sebzeler, fasulye, bezelye, yagsiz kirmizi et ve tam tahillar gibi dolasima yardimci gidalar kalp için oldugu kadar göz sagliginiz için de iyidir. Ayni zamanda havuç, balik, üzüm, sogan ve sarimsak göz sagliginiz için yardimci besinlerdir. Sari nokta hastaligini engellemek için ispanak, domates ve yaban mersini gibi gidalarin yani sira C, E ve A vitaminleri ile Magnezyum, Selenyum, Çinko gibi mineraller içeren besinler tüketebilirsiniz. Gözleriniz kasintili veya kirmizi ise, soguk kompres, antihistaminik veya antialerjik göz damlalari ile yatistirabilirsiniz. Gözünüze kum kaçmis gibi hissediyorsaniz temiz su veya gözyasi damlasi ile durulayin. Gözlerinizde agri, sisme, isiga duyarlilik, koyu kayan noktalar, isik çakmalari gibi degisiklikler söz konusuysa mutlaka hekiminizle paylasin. Lenslerinizi kullanmadan önce ellerinizi sabunla yikayin. Göz doktorunuz tarafindan onaylanmis damla ve solüsyonlar kullanin. Lenslerinizi özelligine göre her aksam çikarin ve kullanim özelliklerine göre her 15 gün veya ayda bir yenisi ile degistirin. Lens temizlemede kullandiginiz solüsyonlari her gün yenisiyle degistirmeyi ihmal etmeyin. Denize ya da havuza lenslerinizi çikarmadan girmeyin. Temizlik ürünleri kullandiginizda lenslerinizi takmayin.  Görünüste saglik problemleri yasamiyor olsaniz bile mutlaka saglik kontrollerinizi yaptirin. Tansiyon, diyabet, akciger hastaliklari, tiroid ve bagisiklik sistemi bozukluklari gibi birçok hastalik göz sagliginizi da olumsuz yönde etkileyebilir. Diger tehditler multipl skleroz, anevrizma ve kanserdir. Hekiminize ailenizde görülen göz problemleri ve diger ciddi hastaliklar konusunda bilgi verin.

Ilaç etiketlerini okuyun

Ilaçlar ya da ilaç kombinasyonlari görüs kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle ilaçlari kullanirken yan etkilerine karsi dikkatli olun. Gözlerinizde kuruma veya sulanma, çift görme, isik hassasiyeti, kabarik ya da sarkik göz kapaklari ve bulanik görme gibi sorunlari fark ederseniz hemen hekiminizle paylasin. Bakteriler sivi veya krem göz makyaji malzemelerinin içerisinde kolayca çogalabilir. Gözünüzde bir enfeksiyon gelisirse hemen göz makyajinizi temizleyerek hekiminize basvurun ve bu süreçte kullandiginiz makyaj malzemelerini atin. Eger alerjik reaksiyonlara sahip olma egiliminiz varsa, bir seferde sadece tek bir yeni ürün deneyin. Kozmetik ürünlerinizi asla paylasmayin ve magazalardaki örnekleri kullanmayin. Makyaj öncesi ve sonrasi yüzünüzü iyice temizleyin.

Göz kontrollerinizi ihmal etmeyin

Saglikli bir insanin ilk göz kontrolünün 12-18 ay arasinda mutlaka yapilmasi gerekir. Daha sonra ise en geç 2 yillik periyotlarda göz muayenesinin tekrarlanmasi göz sagliginiz için önemlidir. Ailenizde diyabet, yüksek tansiyon veya göz hastaligi varsa mutlaka hekiminizle paylasin. Ailenizde göz bozuklugu varsa, bu hastaligin genetik olarak sizde olma ihtimalini göz önünde bulundurarak kontrollerinizi daha erken sürelerde yaptirin. Sigara içiyorsaniz mutlaka birakin. Çünkü sigara göz sagliginiz için de önemli bir tehdit unsurudur. Katarakt ve göz kurulugu riskini artirir. Ayrica kan dolasimini olumsuz etkiledigi için retinaya zarar vererek görme kaybina neden olabilir.