Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-04-2021 20:34   Güncelleme : 12-05-2021 01:18

Girdi Maliyetleri Çiftçiyi Üretimden Koparıyor

Malatya’da Çiftçilerin en önemli girdi maliyeti enerji maliyetinden çok gübre, tohum ve ilaç masraflarından oluşuyor. Her ürün kaleminde yüzde 100’lere yaklaşan zamlar çiftçide kambur oluşturmaktan çok üretimden koparıyor.

Girdi Maliyetleri Çiftçiyi Üretimden Koparıyor

Malatyalı çiftçilere Sulama Birliklerinden yedikleri haksız icra furyasının ardından bir tokatta girdi maliyetlerinden geldi. Gübreye yüzde 100, tohuma yüzde 30, İlaca ise yüzde 50 zam yapıldı. Arazisine yatıracağı parası kalmayan üreticilerin zor durumda kaldığını söyleyen Çiftçi Ramazan Kaya, Üretici Maliyetlerinin kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.

Gübre fiyatlarında geçen yıla oranla yüzde 80 ile yüzde 100 oranında bir artış olduğunu ifade eden Kaya, çoğu çiftçinin gübre kullanımında kısıtlamaya gittiğini söyledi. Girdi maliyetlerinin artması ile üretimde kalitenin azaldığını ve bu durumun da ilerleyen dönemde Malatya ürünlerinin pazarda yaşayacağı sıkıntıya neden olacağını aktaran Kaya, “ Döviz yükselişleri ve Pandemi bahane edilerek çiftçi çıkmaza sürükleniyor.” Dedi.

“BİR TOKAT DA PİYASADAN”

Malatya’da çiftçilerin birçok alanda ötelendiğini söyleyen Çiftçi Kaya,” Tarım Kredi Kooperatifi normal şartlarda üretici ve çiftçilere yaşadıkları sorunların minimuma indirilmesi ve finansal olarak ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü bir sosyal örgüttür. Bu Kooperatif Bankalardan daha gaddar şekilde kredi faiz oranlarını çiftçiye bindiriyor. Sulama birliklerinin amacı, çiftçiler için inşa edilmiş olan sulama tesislerinin gerçek sahipleri olan çiftçiler tarafından sahiplenilmesini ve korunmasını sağlamaktır. Ne yazık ki bu amacın dışında, hayali faturalarla çiftçiler icraya veriliyor. Çiftçinin en temel görevi olan üretim amacı engelleniyor. Ve son olarak piyasanın fiyatlardaki sert yükselişi ise çiftçileri 50 yıl geriye götürerek fakirleştirmeyi amaçlıyor. Çiftçilerin şuana kadar yaşadığı sorunlar belli. Bu hususta yetkililerin bir müdahalede bulunması gerekiyor.” Sözlerini kullandı.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER