Malatya
Giriş Tarihi : 30-03-2021 15:58   Güncelleme : 30-03-2021 15:58

Gıda Toptancıları Çarşısı Tehlike Saçıyor

Kent Merkezinde bulunan Gıda Toptancıları Çarşısındaki yapıların dayanıksız olduğu ve olası bir depremde yıkılabileceği iddia ediliyor. Binaların dış cephesindeki yıkıntılar bu tezi savunur halde.

Gıda Toptancıları Çarşısı Tehlike Saçıyor

Deprem risk bölgesinde bulunan Malatya’da birçok bölgede dayanıksız yapılarda işletmeler faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Binaların dayanıksız olması nedeniyle yıkılma riskinin olduğunu düşünen birçok kiracı işletmelerini Gıda Toptancıları Çarşısından taşımaya devam ediyor.

Eski ihtişamını yitiren ve uzun süredir bakımsız kaldığı için harabelere dönen Gıda Toptancıları Çarşısında, Esnafı tedirgin eden konu ise binaların dayanıksızlığı.

Binaların dış cephelerinde başlayan çürümeler ile şimdiden yıkılmaya başlayan Çarşı’nın, olası bir depremde yaratacağı riske işaret eden Esnaflar, yaşadıkları soruna çare bulunmasını istiyor.

İşletmelerini taşıyan Esnaflar ise şu ifadeleri kullandı,” Yıllardır burada ticaret yaptık. Kent merkezinde olması bizler için büyük bir fırsattı. Bu çarşıya el atılması gerekiyor. Binalar çok çürük. Yol cephesindeki binalar araçlar geçince sallanıyor resmen. Bizler üzülerek işyerlerimizi buradan taşıdık. İnşallah kentsel dönüşüm yapılarak bu binanın daha sağlam bir şekilde yapılması sağlanır.”

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER