Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 16:19
Advert

Advert

Gıda Kontrolü MakimTek’te

Tarım ve sanayi sektöründe her geçen gün gelişen Malatya’da, gıda ve yem analizleri 2019 yılından beri MalatyaLab Analiz Laboratuvarında yapılmaya devam ediyor. Fiziksel, Kimyasal, Mikrobiyoloji, Enstrümental ve Moleküler Biyoloji ve Genetik laboratuvarları ile Türk Akreditasyon Kurumu tarafından ISO 17025 standardı akreditasyonuna sahip bölgenin tek Laboratuvarı olma özelliğini taşıyor.

Röportaj
Giriş Tarihi : 23-06-2022 07:04   Güncelleme : 23-06-2022 11:36
Gıda Kontrolü MakimTek’te

Kayısı başta olmak üzere kentte üretilen tarım ürünlerinin tüketiciye sağlıklı bir şekilde sunulması adına yapılan gıda ve yem analizlerinin yapıldığı Malatya’nın ve bölgenin tek Gıda Kontrol Laboratuvarını ziyaret ettik. Burada Laboratuvar Müdürü Mete Bey’in misafiri olduk. 

Kendinizden ve şirketinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Öncelikle merhaba, hoş geldiniz. Ben Mete Deniz Mutlu, Gıda mühendisiyim. Şirketimizin kuruluş yılı olan 2019 senesinden beri laboratuvarda farklı görevlerde yer aldım, kısa bir süre öncede laboratuvar müdürü olarak görev yapmaya başladım. Laboratuvarımız; T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, Türk Akreditasyon Kurumu tarafından ISO 17025 standardı akreditasyonuna sahip bir özel gıda kontrol laboratuvarıdır. Bünyemizde Fiziksel, Kimyasal, Mikrobiyoloji, Enstrümental ve Moleküler Biyoloji ve Genetik laboratuvarımız olmak üzere toplamda 5 farklı laboratuvar birimimiz bulunmaktadır.  Bizler Doğu Anadolu bölgesinde Gıda, Yem ve Bazı parametrelerde Su analizleri olmak üzere firmalara akreditasyon kapsamında analiz desteği vermekteyiz.

Neden Malatya’ya bu yatırım yapıldı?

Genel müdürümüz sayın Ahmet KORKMAZ tarafından bu yatırımın Malatya ilinde yapılmasının en büyük sebebi Malatya’da faaliyet gösteren bir laboratuvarın bulunmamasıdır. Malatya ili dünya kayısı başkenti olarak bilinmekte ve kayısı ihracatının %95’i Malatya ilinde yetişen kayısı meyvelerinden oluşmaktadır. İlimiz birçok meyve türünde böylesi stratejik bir öneme sahipken laboratuvar bulunmaması büyük bir eksiklikti. Bu eksikliğin fark edilmesiyle birlikte gerekli adımlar atılarak 2. Organize Sanayi Bölgesinde Doğu Anadolu’nun en kapsamlı ilk ve tek özel gıda kontrol laboratuvarını faaliyete geçirdik.

Bünyenizde hangi meslek grubundan arkadaşlara istihdam sağlamaktasınız?

Laboratuvar bünyemizde Gıda Mühendisi, Biyolog, Biyomühendis, Kimya mühendisi, Kimyager gibi farklı meslek gruplarından arkadaşlarımızla birlikte çalışmaktayız. Devam eden yatırımlarımızın tamamlanmasıyla birlikte Çevre mühendisi, ziraat mühendisi gibi çeşitli alanlarda arkadaşlara da istihdam sağlamayı planlamaktayız.

Laboratuvar çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Makimtek Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı olarak sadece analiz hizmeti vermekle yetinmeyip aynı zamanda kişi ve kurumlara eğitim-danışmanlık hizmetleri de vermekteyiz. Danışmanlık hizmetlerini özellikle catering sektörüne yönelik sunmaktayız. Ayrıca üretim yapan firmaların destek duyduğu noktada çözüm ortaklığı sağlamaktayız. Üniversitelerle anlaşmalar yaparak Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ihtiyaç duydukları noktada analiz desteği vermekteyiz. Üniversitelerle bu hizmetimizin ötesinde proje süreçlerinde de ortak çalışmalar yürütmekteyiz.

Kapsam listenizde yer alan analizler hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Analiz kapsam listemiz her geçen gün genişlemektedir. Bölgede faaliyet gösteren firmaların talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarımızı yürüterek farklı ve spesifik analizlerin çalışmalarına başlayarak kapsam listemize dahil ediyoruz. Şu an kapsam listemizde yer alan başlıca analizler; Gıdalardan kaynaklanabilecek biyolojik tehlikeler için önem arz eden mikrobiyolojik analizler, Soya, mısır, pamuk vb. ürünler açısından önemli bir yere sahip GDO analizleri, İnsan ve hayvan sağlığı için ciddi sorunlar teşkil etmesi açısından önemli olan Aflatoksin, okratoksin gibi toksin analizleri, Et ve et ürünlerinde kullanılan hammadde de tür tayini hakkında bilgi veren et-tür tayini analizleri, Özellikle yaş ve kuru sebze-meyve ürünlerinde önemli bir analiz olan pestisit analizleri, Sahte ve gerçek alkolü ayırt etmeye yarayan alkol analizleri, Protein, yağ vb. bileşen analizleri olarak adlandırılan kimyasal analizler, Ürünlerin tat, koku, görsellik açısından test edildiği duyusal analizler, Bal ve zeytinyağı gibi çok fazla tağşiş yapılan ürünlerin orjinalliğinin belirlendiği analizler, Süt ve süt ürünlerinde dışarıdan bitkisel yağ ilave edilip edilmediğinin belirlendiği analizler gibi çok çeşitli analiz ve ürün grubuna hitap eden bir çalışma alanımız var.

Pestisit analizleri hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Pestisitler, kısaca tarımda kullanılan zirai ilaçlardır. Bu ilaçların kullanım amacı ürünleri zararlı hayvan, bitki, bakteri, mantar gibi çevresel etmenlere karşı korumaktır. Ancak bazı üreticilerin pestisitleri bilinçsizce kullanması, gıda ürünlerinin üzerinde pestisit kalıntılarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumda aslında pestisitlerin hedefleri arasında olmayan insan ve hayvanların sağlıklarını doğrudan etkilemektedir. Makimtek Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı olarak bizler başta yaş sebze ve meyve olmak üzere, kuru gıdalar, baharatlar, tahıl ürünleri vb. birçok ürün grubunda son teknolojik cihazlarla pestisit kalıntı analizlerini gerçekleştirmekteyiz. Aslında bu analizler hem üretici hem de tüketici için son derece önemli analizlerdir. Örneğin mayıs ayında meyve-sebze kategorisinde yapılan 32 tane ihracattan 24 tanesi sınır kapısında bir veya birkaç pestisit kalıntısı tespit edilmesinden dolayı reddedilmiştir. İhracat yapılan ürünlerin sınır kapısından geri çevrilmesi çok ciddi bir maliyet kaybıdır. Aslında ihracat yaptırılacak bir ürün daha fabrikaya alınmadan veya ihracat için sınır kapısına gönderilmeden önce akredite bir kuruluştan analiz yaptırılmış olsa bu sorunlar yaşanmayacak ve çok ciddi maliyet kayıplarının önüne geçilmiş olacaktır. Bilindiği üzere Malatya kayısı yönünden Dünya’ya açılan bir pencereye sahip. 2021 yılında Malatya’da üretilen kayısılar 115 farklı ülkeye ihraç edilmiştir. 2021 yılında yaklaşık 90 bin ton, 2022 yılının ilk çeyreğinde ise 18 bi 500 ton kayısı ihracatı ilimizden gerçekleştirilmiştir. Hal böyle olunca ihracat yapılacak her bir parti ürün için pestisit analizlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Önceden Mersin, İzmir, İstanbul ve Manisa gibi uzak illere ürünler analiz edilmek üzere gönderilmekteydi. Fakat artık bu bölgede hizmet vermeye başlayan laboratuvarımız bu ihtiyacı karşılamak için çalışmalarına devam etmektedir. Malatya ve başta Doğu Anadolu bölgesinde üretim yapan firmalar olmak üzere üreticilerin ihtiyaçları doğrultusunda kapsam listemizi sürekli geliştirmekte, altyapımızı ise her geçen sene güçlendirmekteyiz. Hali hazırda var olan teknolojilerle yetinmeyerek sürekli yeni teknolojilerin takibini yaparak laboratuvarımızı sürekli güncel tutma konusunda gereken önemi vermekteyiz.

Sizce müşterileriniz neden analiz yaptırmalı ve analiz yaptıracaklarında neden sizi tercih etmeli?

Gıda analizleri aslında toplum sağlığını doğrudan ilgilendiren bir konudur. Hem tüketicinin sağlığını korumak hem de üretilen üründe kalite kaybını en aza indirmek için düzenli olarak gıda analizlerinin yaptırılması gerekmektedir. Analiz yaptıracak müşterilerimizin bizleri seçmesinin sebepleri arasında;

Gizlilik ve tarafsızlık politikalarımız gereğince doğru, hızlı ve güvenilir sonuçlara ulaşma isteği

Aynı zamanda Malatya ve çevre illerde uzun süreli kargo durumu ortadan kalkmakta ve müşterilerimizin numuneleri taşıma, hava şartları vb. gibi olumsuzluklardan etkilenmemekte,

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, Türk Akreditasyon Kurumu tarafından ISO 17025 standardına göre akredite edilmiş bir kuruluş olmamız müşterilerimizin bizleri tercih etmeleri için sayılabilecek nedenlerden bazılarıdır.

Son olarak okurlarımıza söylemek istedikleriniz nelerdir?

Kısaca laboratuvarımızın kapısı herkese açık, kurum içi bazı gizlilik ve tarafsızlık prosedürlerine uygun olarak diledikleri zaman bizleri ziyaret edebilir, sosyal medya hesaplarımızdan eğitim ilanlarımızı takip ederek katılım sağlayabilir, bireysel olarak mutfaklarında tükettikleri ve merak ettikleri ürünleri bizlere göndererek bilgi sahibi olabilir, kurumsal olarak danışmanlık ve çözüm ortaklığı yapabilir, analizler hakkında merak ettikleri soruları bizleri arayarak sorabilir ve gerçekleştirmek istedikleri projelerde bizleri tercih ederek çalışmalarını kolaylaştırabilirler. Laboratuvar sloganlarımız olan “Sağlık için analiz şart” ve “Güveli Gıda Sağlıklı Yaşam” diyerek konuşmamı sonlandırıyorum. Laboratuvarımızı ziyaret ederek bizleri onure ettiğiniz ve çalışmalarımızdan bahsetme imkânı tanıdığınız için Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı çalışanları adına sizlere teşekkür ediyorum.

>> Ebubekir Atilla’nın Röportajı  

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR