Genel
Giriş Tarihi : 08-01-2017 16:15   Güncelleme : 08-01-2017 16:15

“Gereken Yapilacak!”

Basbakan Binali Yildirim, "PKK’nin Irak topraklarindan ülkemize gerçeklestirdigi faaliyetler, saldirilar asla kabul edilemez. Bu konuda gereken neyse hepsi sonuna kadar yapilacak. Bu terör örgütünün batiya dogru yayilmasi, Sengal bölgesinde yuvalanmasi asla ve asla kabul edecegimiz bir sey degildir" dedi

“Gereken Yapilacak!”

Basbakan Binali Yildirim, Irak’a düzenledigi ziyaret kapsaminda Bagdat’taki temaslarini tamamlayarak Erbil’e geçti. Basbakan Yildirim, Erbil’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Baskani Mesud Barzani ile gerçeklestirdigi bas basa görüsmenin ardindan ortak basin toplantisi düzenledi. Erbil’de bulunmaktan memnuniyet duydugunu ifade ederek konusmasina baslayan Yildirim, “Zatialinizin 23-24 Agustos’ta ülkemizi 15 Temmuz darbe girisimi sonrasi ziyaretiniz çok önemliydi. O ziyaretle 15 Temmuz darbe girisiminde bulunan FETÖ’ye karsi çok net ve anlamli bir durus sergilediniz. Gazi Meclisimizi ziyaret ettiniz. Türk milleti ile dayanismanizi gösterdiniz. Bunun için çok tesekkür ediyoruz” dedi.

FETÖ SADECE TÜRKIYE’NIN MESELESI DEGIL

Hem Bagdat’ta hem de Erbil’de faydali görüsmeler gerçeklestirildigini kaydeden Yildirim, “Görüsmelerimizin çerçevesi iki baslik altinda toplanabilir. Bunlardan bir tanesi terörle ortak mücadele, ikincisi de ekonomik konularda, yatirim konularinda ve bölgenin huzura kavusmasi konusunda daha fazla çalismak. Özelikle terör baglaminda sunlari ifade etmekte yarar var. Hem DEAS terör örgütü, hem PKK terör örgütü hem de FETÖ terör örgütü sadece Türkiye’nin meselesi degil, ayni zamanda bu bölgenin de, Irak’in da, Suriye’nin de meselesidir. Bir yandan Musul’un DEAS’tan temizlenmesi için sizin de içinde aktif olarak yer aldiginiz Irak merkezi hükümeti, koalisyon güçleri, bizim de verdigimiz destekle bu operasyonlar yürüyor. Ama diger yandan da biz Suriye’de de büyük bir oranda DEAS’a karsi güney sinirlarimizda Firat Kalkani ile bir operasyon sürdürüyoruz. Ortak hedefimiz bölgenin ve bütün insanligin bas belasi olan bu sapik örgütü kontrol altina almak, ortadan kaldirmak. Bu konuda uluslararasi camia daha çok destek vermelidir. DEAS’in Irak’ta yaptigi istilalar sonucu yerlerinden edilen insanlara siz büyük destek veriyorsunuz, onlara göz kulak oluyorsunuz. Ayni sekilde 300 bin civarinda da Irakli kardesimizi biz kabul ettik, onlara evimizi açtik. Diger yandan PKK bölücü terör örgütü ile hem yurt içinde hem bu gölgede mücadelemiz sürüyor. PKK’nin Irak topraklarindan ülkemize gerçeklestirdigi faaliyetler, saldirilar asla kabul edilemez. Bu konuda gereken neyse hepsi sonuna kadar yapilacak. Bu terör örgütünün batiya dogru yayilmasi, Sengal bölgesinde yuvalanmasi asla ve alsa kabul edecegimiz bir sey degildir. Bu bir güvenlik meselesidir. Sadece Türkiye’nin degil, ayni zamanda sizin de güvenlik meselesidir. Irak’in da merkezi hükümetinin de ayni sekilde bir güvenlik meselesidir. Bu bakimdan burada müsterek bir çalismaya ihtiyaç vardir. Bunu Avrupali ve Amerikali dostlarimiza da anlatiyoruz” açiklamasini yapti.

“PKK ESITTIR PYD, ESITTIR YPG”

Basbakan Yildirim, "Diger yandan PYD’nin Suriye bölgesinde oldu bittiler yapmasina da alsa riza gösteremeyiz. Orada yasayan Pesmergeleri, Araplari yerinden yurdundan ettiler, adeta isgal içine girdiler. Adini ne kadar degistirirse degistirsin bunlarin ne yaptiklarini biliyoruz. Bunlar PKK’dan türemis, isim degistirerek isin esasini degistiremezsiniz. PKK esittir PYD, esittir YPG. Artik o kadar çok örgüt adlari çikariyorlar. Her olaydan sonra yeni bir kisaltilmis örgüt adi duyuyoruz. Bunlari yedigimizi zannetmesinler” ifadelerini kullandi.

“SUANDA HASTALARIN TEDAVISI KONUSUNDA GEREKLI DESTEGI VERIYORUZ”

Ekonomik konularda da bakanlarin çalismalarini yaptiklarini bildiren Basbakan Yildirim, açiklamasini su sekilde tamamladi: “Ekonomik konulari görüsmek üzere Ocak ayinda bir komisyon kurulacak. Bu vesile ile Erbil’de bir is forumu gerçeklestirilecek. Ticaretin arttirilmasi, ekonomik konulardaki sikintilarin asilmasi için gerekli önlemleri alacaklar. Saglik alaninda müsterek çalismalari gelistirmeyi arzu ediyoruz. Suanda hastalarin tedavisi konusunda gerekli destegi veriyoruz. Bunu daha da gelistirebiliriz. Burada bu tedaviler Türkiye’den gelecek uzmanlar marifetiyle yapilabilir. Enerji, tasimacilik, egitim konularinda da benzer çalismalari yapacagiz. Özellikle burada bulunan Erbil’deki FETÖ okullarinin kapatilmasi konusunda verdiginiz destege tesekkür ediyoruz. Bizim buradaki hassasiyetimiz çok açik. Ögrenciler zarar görmesin ama bunlarin sahibi, yöneticisi olan terör örgütü elemanlarinin tasfiye edilmesi. Bu konudaki Milli Egitim Bakanligimiz gereken her seyi yapacak”