Malatya
Giriş Tarihi : 03-04-2018 18:36   Güncelleme : 03-04-2018 18:36

Gençlerle Tecrübe Paylasimi Söylesisi

Inönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Süreyya Aybar Konferans Salonunda Kadin ve Demokrasi Dernegi (KADEM) ve Kadin Sorunlari Arastirma ve Uygulama Merkezi tarafindan “Gençlerle Tecrübe Paylasimi” söylesisi düzenlendi

Gençlerle Tecrübe Paylasimi Söylesisi

Düzenlenen söylesiye, Konya Milletvekili Dr. Leyla Sahin Usta, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dekani Neslihan Durak, Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Vehbi Bayhan, Vali Ali Kaban’in Esi Neriman Kaban, akademik ve idari personel ile ögrenciler katildi. Usta “Üniversitede olmak güzel bir sey; çok ayricalikli bir sey. Su an içinde oldugunuz için zor geliyordur ama inanin insan hayatinin en keyifli, en heyecanli ve en verimli dönemlerini geçirdigi yillardasiniz. Ben su anda milletvekili kimligimden bir tarafa çiktim; tekrar bir 20 yil öncesine döndüm ve üniversite yillarimi biraz sizlerle paylasmak istiyorum. Evet hepimizin bir hedefi var, bir amaci var, bir kariyeri  var,  olmak istedigimiz bir meslek var veya hedefledigimiz bir yer var aslinda. Ama bunlara ulasirken ne yapmaliyiz, nasil yapmaliyiz nasil davranmaliyiz ki istedigimiz seylere ulasabilelim. Istedigimiz seylere ulasirken de kendimizi nasil yetistirelim ve gelistirelim, birazcik bunlardan bahsetmek istiyorum size.” seklinde konustu. bHayata sürekli pozitif yaklastigini ve hayata iyi yönüyle baktigini söyleyen Usta “Çok fazla ahvahlanip vahvahlanip hayata küsen bir insan degilim, bunu hiçbir zaman yapmadim. Naçizane birinci tavsiyem bu arkadaslar. Yani yasadiginiz zorluklar, sikintilar  evet  üzebilir, yorabilir, kirabilir ama bu bizim hayata küsmemize her seyi birakip gitmemize kendimizi bir çikmazin içindeymisiz gibi hissetmemize asla sebep olmamali. Tam tersine bir kapi kapaniyorsa o kapinin önünde beklemekten, aglamaktan, zirlamaktansa bir dönüp etrafima bakmayi tercih ediyorum. Acaba simdi ne yapabilirim farkli hangi kapiyi zorlayabilirim diye. Çünkü  suna inanan bir insanim bu kapi kapanmissa mutlaka ben  çabalayacagim ve bana baska bir kapi açilacak, ha çabalamazsam açilmaz bu bir gerçek, o yüzden bireysel olarak çabalamaliyim  ve emek vermeliyim. Bu hayatta her zaman böyle. Insanlari dinlemek ve insanlara karsinizdakine deger vermek sizin de deger görmenize sebep oluyor. Eger hemen karsilastiginiz önyargiya bir önyargiyla cevap verirseniz ipleri ve baglari koparmak ve bulundugunuz ortamda kendinizi ötekilestirmeniz çok daha kolaylasiyor.  Birisini ötekilestirmek ayni zaman da kendinizi de ötekilestirmektir, ben yasadiklarimdan bunu gördüm o yüzden kimseyi ötekilestirmeden empati yapabilmek dedigimiz  yani kendimizi onun yerine koyarak  düsünebilmeyi de ögrenmek zorundayiz. Bunu yaparsak sadece is hayatinda degil, günlük yasantimizda da, ev hayatimizda da, arkadaslarinizla ve esinizle ileride veya simdi de olabilir, yasadiginiz her alanda bunun size getirdigi artiyi görürsünüz.” dedi.

Hayatta sürekli insanlarin bir seyler biriktirdigini vurgulayan Usta “Biriktirmek deyince ilk aklimiza gelen nedir, ne biriktiririz daha çok? Ne biriktiriyoruz en çok sunlarin içinde biriktiriyoruz arkadaslar, ceplerimizde öyle degil mi? Para biriktiriyoruz demi? Mal mülk, esya yani bunlari biriktirmeyi çok iyi biliyoruz. Ama asil asil biriktirmemiz gereken bence bir iyilik biriktirmeliyiz. Ikincisi sevgi biriktirmeliyiz, dostluk biriktirmeliyiz, arkadaslik biriktirmeliyiz, Yakip yikmadan etrafimiza faydali olabilmeyi ögrenmeliyiz. Basarilarimizi biriktirdigimiz kadar, basarisizliklarimizi da biriktirmemiz lazim. Çünkü basarisizliklarda bizim de payimizin oldugu mutlaktir. Sadece baskalarinin veya karsi tarafin yaptiklari degil bizim de sebep oldugumuz sonuçlardir. O yüzden basarisizliklarimizi da biriktirerek, onlari da iyi degerlendirerek nerede hata yaptigimizi görüp, nasil dogrular  yapacagimizi ögrenmemize sebep olacaktir.  Zamani biriktirmekten benim kendimce çikarttigim sey arkamizdan biraktigimiz iyi seyler. Yani hayat dogumla basliyor, anne karninda dünyaya geliyoruz, bitiyor ölüyoruz ve gidiyoruz bu dünyadan, baska bir dünyaya geçiyoruz.” seklinde konustu. Söyleyisinin sonunda Malatya Valisi  Esi Neriman Kabani, Konya Milletvekili Leyla Sahin Usta’ya plaket takdim etti.