Sağlık
Giriş Tarihi : 27-03-2018 14:40   Güncelleme : 27-03-2018 14:40

Gençlerde Unutkanligin 10 Nedeni

Sagliksiz beslenme aliskanliklari, uyku bozukluklari, vitamin eksiklikleri ve depresyon… Genç yaslarda da siklikla görülmeye baslayan unutkanlik sorununa yol açan bu nedenlerin yani sira, ciddi hastaliklarin bir belirtisi olarak da unutkanlik ortaya çikabiliyor. Özellikle bilgisayar ve cep telefonunun yasamin bir parçasi haline gelmesi, unutkanlik yasini giderek düsürüyor

Gençlerde Unutkanligin 10 Nedeni

Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Birsen Aydin, genç yaslarda görülen “bellek fonksiyon bozuklugu” nun nedenleri hakkinda bilgi verdi.

GÜÇLÜ BIR HAFIZA IÇIN BILGI VE BECERILER YENILENMELI

Unutkanlik, hafizada depolanan bilgi ve tecrübelerin geri çagirilmasinda yasanan güçlükler olarak tanimlanabilir. Beyinde yaklasik elli milyar kadar hücre bulunmaktadir ve bu hücreler birbirleriyle sürekli iletisim halindedir. Insan yaslandikça beyin de yaslanir ve hücre kaybina ugrar. Bu da bilissel fonksiyonlarin eskisi gibi güçlü olmasini engeller. Ancak bilgi ve beceriler sürekli yenilendiginde ve tekrarlandiginda, hafizada kalmasi ve hatirlanmasi daha kolay olur. Aksi takdirde kullanilmayan bilgiler bellekten zamanla silinir.

AKILLI TELEFON VE BILGISAYAR KULLANIMI SINIRLANDIRILMALI

Unutkanliklar kisinin günlük yasam aktivitelerini, performansini ve sosyal düzenini bozmadigi sürece büyük bir sorun yaratmaz. Ancak bunlardan birinde aksama oldugunda, sorunlar baslar ve tedavi gerekliligi ortaya çikar. Unutkanlik genellikle ileri yas sorunu olarak görülse de günümüzde artik genç yaslarda da siklikla rastlanmaktadir. Bunun en büyük nedeni, geçenlerin akilli telefon ve bilgisayarla çok fazla vakit geçirmesinden kaynaklanmaktadir.

BASIT SEYLERI UNUTUYORSANIZ CHECK-UP YAPTIRIN

Unutkanlik bazen sinsi bir sekilde baslar ve erken dönemlerde, hasta ve yakinlari tarafindan fark edilmeyebilir. Basit seyleri unutma, ilerleyen zamanlarda kisinin bilissel fonksiyonlarda bozulma ve günlük yasam aktivitelerinin etkilenmesine yol açar. Kisinin performansi düser ve doktora da bu dönemde basvurur. Ancak unutkanligin erken fark edilmesi, tedavi basarisi için çok önemlidir. Kisinin basit seyleri unuttugunu fark etmesi durumunda zaman kaybetmeden bir check up yaptirmasi yararli olacaktir. Check up’da bellek performans ölçümü yapilir ve bu da, ileride olusabilecek bellek bozukluklari için referans olup erken taniyi saglayacaktir.

ALZHEIMER GENÇ YAS HASTALIGI DEGIL

Genç yaslarda unutkanliga yol açan nedenlerin tamami ileri yaslarda da unutkanlik nedeni olabilir. Ancak, sadece ileri yaslarda görülen ve unutkanliga zemin hazirlayan Alzheimer ve frontotemporal demans gibi bazi hastaliklar, genç yaslarda unutkanliga yol açmaz.

 

 

 

GENÇLERDE UNUTKANLIGA YOL AÇAN NEDENLERE DIKKAT!

1.Bilgisayar ve akilli telefonlarin yogun kullanimi

2.Depresyon, kaygi bozuklugu, stres

3.Gereksiz birçok bilgi

4.Uyku bozukluklari

5.B12-D3 vitamin ve folik asit eksiklikleri

6.Tiroid hormon bozukluklari

7.Kafa travmalari

8.Düzensiz yasam tarzi

9.Yanlis beslenme aliskanliklari ve çevresel toksik maddelere maruz kalma

10.Kitap okuma aliskanliginin olmamasi