Eğitim
Giriş Tarihi : 22-11-2021 17:18   Güncelleme : 22-11-2021 17:18

Gençler İçin Sosyo-İletişim Projesi Başlatıldı

Malatya Kent Konseyi üniversite öğrencilerinin ve fotoğraf severlerin sosyal, kültürel, tarihsel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla “Sosyo-İletişim Akademisi” isimli bir proje başlattı. Projenin Malatya Kent Konseyi, İnönü Üniversitesi ve Turgut Özal Üniversitesi ortaklığında yürütülmesi planlanıyor.

Gençler İçin Sosyo-İletişim Projesi Başlatıldı

Proje kapsamında üniversite eğitimi için Malatya dışından gelen öğrencilerin Malatya’nın kültürel yapısına uyum sağlamasına yardımcı olmak, Malatya’nın tarihi ve kültürel değerlerinin Malatya dışındaki illere taşınmasına destek olmak ve öğrencilerin yaşadığı şehirde mesleki gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla çeşitli faaliyetleri kapsıyor. Proje süresi içerisinde Malatya’nın kültürü, tarihi, tarihi şahsiyetleri ve fotoğraf üzerine konferans, söyleşi ve seminerler, Malatya’nın tarihi ve kültürel mekânlarına geziler, fotoğraf sergisi, kitap okuma programları vb. bir dizi çalışmalar yürütülecek.

Proje ile ilgili konuşan Malatya Kent Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Batar, Kent Konseyi uhdesinde yapılan çalışmaların kurumlar arası işbirliği ile hayata geçirildiğini ve yapılan her çalışmanın ihtiyaca binaen ve istişare yoluyla uygulamaya konulduğunu belirterek Malatya ile ilgili fikri, çalışması ve önerisi olan herkesi birlikte çalışmaya davet ettiklerini söyledi. Bu kapsamda 24 kursiyerin katıldığı “Dijital Fotoğrafçılık” kursu eğitimleri başladı. 210 saat sürecek olan kurs boyunca fotoğrafçılıkta teorik ve uygulamalı eğitimlerin Mayıs 2022 yılına kadar sürmesi planlanıyor. Fotoğraf Sanatçısı Ramiz Akar tarafından eğitimleri verilen Dijital Fotoğrafçılık Kursu’nun ilk ders saatlerinde fotoğrafçılığa giriş ve fotoğraf makinelerini tanıma konusu işlendi. İlk ders günü sonunda kursiyerler Malatya Fotoğraf Makinesi Müzesi’ni gezerek müzede yer alan tarihi fotoğraf makinelerini incelediler. Müzeyi gezen kursiyerler, fotoğraf makinelerinin tarihi serüvenini inceleme fırsatı buldukları için çok mutlu olduklarını ifade ederek, Malatya Kent Konseyi’ne teşekkür ettiler. Fotoğrafçılık alanında teknik ve pratik konularda bilgi sahibi oluyoruz Dijital Fotoğrafçılık kursiyerlerinden Songül Uzundere; “Malatya Kent Konseyinde böyle güzel bir organizasyonun içinde olmaktan dolayı çok mutluyum. Güzel bir ortamda fotoğrafçılık eğitimi alıyoruz. Kurs sayesine fotoğrafçılık alanında teknik ve pratik konularda bilgi sahibi oluyoruz. Bizlere bu imkânı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

YÜCEKAYA: YAŞAMIN İÇİNDEKİ DETAYLARI GÖRMEYE BAŞLADIK

Malatya Kent Konseyi tarafından düzenlenen Fotoğrafçılık kursuna heyecan ve ilgiyle başladığını ifade eden kursiyer Erkan Yücelkaya ise, “Fotoğrafçılık kursunda sadece fotoğraf çekmek değil, yaşamın içindeki detayları görmeye başladık. Fotoğraflardaki hikâyeleri gözlemleme yetimiz gelişiyor.  An'ı değerlendirmenin, incelik ve derinliğini gözlemlemeye başladık. Sosyalleşme ve yeni keşiflere doğru yol alıyoruz” dedi Dijital Fotoğrafçılık kursiyerlerinden Rüveyda Sağlam ise, “Malatya Kent Konseyi 2021 - 2022 yılı Fotoğrafçılık kursu öğrencisiyim. Derslerimiz bu hafta başladı,  fotoğrafçılık hakkında teknik bilgim hiç olmamasına rağmen daha ilk haftadan bir şeyler öğrendiğimi hissediyorum. Bu bilgileri uygulamaya ve başarılı bir şekilde yapmaya çalışıyorum. Kursta öğrendiğim bilgileri hem tek başıma hem toplu olarak yapacağımız çekimlerde daha iyi göreceğimi umuyorum. Kursun ikinci gününde Fotoğrafçılık adına Türkiye'nin en büyük Fotoğraf Makinesi Müzesine verimli bir ziyarette bulunduk. Geçmişten günümüze fotoğrafçılık adına güzel bir yolculuk oldu. Müzede bulunan fotoğraf makinelerini inceledik. Her döneme ait fotoğraf makinelerini görme şansımız oldu. Geçmiş dönemlerde çekilen bazı fotoğraflar tekniklerini uygulamalı olarak görme şansımız oldu” ifadelerinde bulundu.

Dijital Fotoğrafçılık Kursu sonunda kursiyerlere Halk Eğitim onaylı sertifikaların takdim edileceği belirtildi.>>HABER MERKEZİ