Genel
Giriş Tarihi : 20-09-2021 17:09   Güncelleme : 20-09-2021 17:09

Gençler Arıcılığa Yönelmiyor

Kazancı iyi olmasına rağmen, yaş ortalaması 54’lerde olan ‘Arıcılık’ Meslek Statüsü kazandırılmasına rağmen gençlerden yeterli ilgiyi görmüyor. Gençlerin Arıcılık Mesleğine yönelmesi için teşviklerin çıkarılması ve bu mesleğin ölmeden ayağa kaldırılması gerektiğini söyleyen Malatya Arıcılar Birliği Başkanı Ali Çolak,” Genç Çiftçi Projesi ile hedeflenen yakalanamadı. Arıcılığa destek yönlendirmeleri şart.” dedi.

Gençler Arıcılığa Yönelmiyor

Bilimsel olarak arıcılık florası 45 milyon kovana bakabilecek güçte olmasına rağmen sadece 8 buçuk milyon kovan arının olduğu Türkiye’de, kazancı iyi olmasına rağmen, genç nesil tarafından halen meslek olarak görülen arıcılığa ilgi gösterilmiyor.

Gençlerin Arıcılık mesleğini birincil meslek olarak görmediğini kaydeden Malatya Arıcılar Birliği Başkanı Ali Çolak, ”Sadece Malatya’da değil, Türkiye genelinde arıcılık hiçbir zaman birinci meslek haline getirilmemiş. Türkiye Arıcılar Birliği’nin girişimleri ile geçen sene arıcılığa meslek statüsü kazandırıldı. Arıcılık Kayıt Sistemi’nde kaydı bulunan arıcılara Ustalık Belgesi veriliyor. Bununla gençlerin de arıcılığa yönlenmesini sağlamak amaçlanıyor. Ama esas mesele bu değil esas mesele arıcılığı meslek edinmeyen bizim insanımızda. Diğer işlere bakın; çalışanından işçisine, patronuna 20 yaştan başlar. Ama arıcılıkta yaş ortalaması 54. işin enteresan tarafı ekonomik geliri olmadığı için değil. Çünkü arıcılık maddi kazanç konusunda çok iyi bir meslek.” diye konuştu.

Gençlerin bu mesleğe yönelmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni politikalar üretmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Çolak,” Gençlerin özellikle 20 ila 30 yaş arası gençlerimizin yönlendirilmesi için projelerin kapsayıcı ve net olması gerekiyor. Genç Çiftçi Projesi ile hedeflenen yakalanamadı. Arıcılığa destek yönlendirmeleri şart. Yeni projeler üretilerek, kapsayıcı projeler üretilerek gençlerimiz bu mesleğe teşvik edilmelidir. Bu anlamda biz Arıcılar Birliği olarak elimizi taşın altına koymaya razıyız. Mesleki bilgi ve eğitim noktasında hem Bakanlığımız hem de ilgili kuruluşlar ile işbirliğine açığız.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER