Spor
Giriş Tarihi : 18-10-2021 17:28   Güncelleme : 18-10-2021 17:29

“Genç Ahiler Bağımlılığa Dur Diyor” Etkinliği Düzenlendi 

Battalgazi’de bulunan Yunus Emre Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Esnaf Ve Sanatkarlar Derneği (ESDER), Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Kepenk Spor Kulübü’nün iş birliği sonucu  “Genç Ahiler Bağımlılığa Dur Diyor” isimli futbol karşılaşması ve kısa film gösterisi düzenlendi. Etkinlikte mesleğin hakkıyla icra edilmesinin önemi üzerinde duruldu

“Genç Ahiler Bağımlılığa Dur Diyor” Etkinliği Düzenlendi 

Esnaf Ve Sanatkarlar Derneği (ESDER), Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Kepenk Spor Kulübü’nün iş birliği sonucu Battalgazi’de bulunan Yunus Emre Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “Genç Ahiler Bağımlılığa Dur Diyor” isimli futbol karşılaşması ve kısa film gösterisi düzenlendi.  Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Canbay, ESDER Şubesi Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Malatya ESDER Başkanı Ahmet Soydoğdu ve çok sayıda öğrenci etkinliğe katılım sağladı.  Ahilik ile ilgili kısa filim gösterimi ile başlayan programda İnönü Üniversitesi’nden Salih Coşar Kur’an’ı Kerim tilaveti gerçekleştirdi. Yapılan tilavet sonrası ESDER Şubesi Genel Başkanı Mahmut Çelikus, “ Malatyalılar değerlerine, inançlarına sahip çıkan, mert, çalışkan insanlar.  Onun için Malatya’nın kalbimizde ayrı bir yeri var. Konu ahilik.  Ahilik ne demektir? Ahi kardeşim demektir. Dünyanın en sıcak en samimi ifadesi demek. Ahi esnaf birliğidir mesleği olan insanlardan ahi olmuştur. Ahi olmak için mutlaka ve mutlaka güzel ahlakın ve güzel bir mesleğin olacak. Sizler ahiliğin öncülerisiniz.  Her mesleğin bir peygamberi var, peygamberler meslek öncüleridir. Davut aleyhisselam demircilerin piri, İdris aleyhisselam terzilerin piri, Nuh aleyhisselam marangozların ve gemi mühendislerinin piri bizim peygamberimizin mesleği ise tüccardı.  Bir insan bir işin başına geçeceği zaman o işi iyi bilmeli ki gemi doğru gitmeli. Hangi işi yapıyorsanız en iyisini yapacaksınız. Yarın bu toprakları korumak için sizin gibi genç ve inançlı beyinlere ihtiyacımız var. Meslek çok önemli peygamberlerin sıfatını taşıyorsunuz bunların varislerisiniz. Şuanda peygamber efendilerimizin çıraklarısınız aynı işi yapıyorsunuz.  Dolayısıyla büyük bir sorumluluk var üzerinizde.  Mesleğini hakkıyla icra eden herkesin işi hazır o kişi asla işsiz kalmaz.” ifadelerine yer verdi.

“GENÇLERİMİZİ GELECEĞE NE KADAR İYİ HAZIRLARSAK O KADAR BAŞARILI OLMUŞ OLURUZ”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise açıklamasında şunları kaydetti: “Malatya’ da esnaf kardeşlerimizi yetiştiren çok önemli iki okulumuz var. Aşağı sanat yukarı sanat derlerdi. Biri Kanal Boyu’ndaki okulumuz biri de burası. Şehrimizin hem ekonomisini hem sanayisini hem de ahilik geleneğine çok büyük katkılar sunuyor. Bizlerde hem esnaf çocuğu olarak hem de Yeşilyurt Belediyesinde yapmış olduğumuz çalışmalar elbette şehrimizin büyümesinde, gelişmesinde ve şehrin geleneklerine yönelik bir takım alt yapı çalışmalarımız var bu faaliyetler içerisinde de en önemlileri gençlerimize yönelik çalışmalar. 2021 yılını bizlerde gençlik ve spor yılı olarak ilan ettik gençlerimizi geleceğe ne kadar iyi hazırlarsak onları bir takım zararlılardan kurtarıp bağımsız bir şekilde kendilerini geliştirecek önlerini açılacak şekilde projelere çalışmalara öncelik yapabilirsek o kadar başarılı olmuş oluruz ve gençlere yön vermiş oluruz. Burada yapılan çalışmalarla birçok desteğin aslında başlangıç kısmı ama hem mesleğin incelikleri anlatılıyor hem de uygulamaya yönelik bir alan oluşturuyor. Malatya’mız şanda çok ciddi bir potansiyele sahip 1.,2. organize sanayi bölgemiz olmak üzere bir çok sanayi bölgemiz tamamen Yeşilyurt bölgesinde o yüzden gençlerimiz de çok iyi bir şekilde sanayilerden istifade etmesi lazım. O ahilik geleneğini o kültürümüzün kesinlikle yaşatılması lazım.”

Hanife Yiğit