Sağlık
Giriş Tarihi : 28-03-2013 16:53   Güncelleme : 28-03-2013 16:53

Gelisim bozukluguna yol açabilir

Firat Üniversitesi (FÜ) Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmani Prof. Dr. Yasar Dogan, çocuklarin okula gitmeden önce yeterince beslenmemelerinin gelisim bozukluguna neden olabilecegini söyledi

Gelisim bozukluguna yol açabilir
Beslenme bozuklugu ile ilgili açiklamalarda bulunan Prof. Dr. Yasar Dogan, çocuklarin yeteri kadar kalori alamadigindan veya sindirim sisteminden aldigi gidalarin emilim bozuklugundan dolayi kilo alamayacagini söyledi.
Prof. Dr. Dogan, "Özellikle okul dönemindeki çocuklarda çok sik görülüyor gelisim bozuklugu. En önemli problemlerden bir tanesi özellikle çocuklarin okula gitmeden önce yeterince beslenmemeleridir. Çocuklar genelde aç karnina okula gitmekte ve okula giden çocuklar okulda hazir gidalarla beslenmektedir. Bu da genelde beslenme bozukluklarina neden oluyor. Beslenme bozuklugu ile çocuklarda kilo ve boy aliminda azalma olabilecegi gibi obezite nedeni olarak karsimiza çikmaktadir. Süt çocuklugu döneminden baslamak üzere çocuklarda tam bir beslenme düzeninin olusmasi gerekir. Agaç yas iken egilir kavramindan yola çikilarak, çocuklarin genelde erken dönemde bu beslenme aliskanliginin alinmasi gerekir. Çocuklar mutlaka okula gitmeden önce düzenli bir kahvaltiyi mümkünse ailenin diger bireyleriyle yapmasi gerekir. Çocuklari dogal gidalarla beslemek gerekir. Beslenmenin günün belirli saatlerinde düzenli yapilmasi gerekir. Aksi takdirde çocuk yeteri kadar kalori alamamaktadir, ileriki dönemde çocuklarda belirgin boy kisaligi ve gelisim geriligi ortaya çikmaktadir. Boy kisaligi ve kilo almak sadece beslenme eksikliginden kaynaklanmiyor. Özellikle çölyak hastaligi çocuklari olumsuz etkiliyor. Bir digeri ise, tiroit hormon bezi eksikliginde yine çocuklarda boy kisaligi ve kemik gelisimi görülüyor. Beslenme bozuklugu özellikle son dönemlerde hastalarin ekonomik sartlarinin artmasiyla Bati tipi beslenme modelinin ülkemizde son dönemde artmasiyla birlikte ülkemizde geçmiste çok fazla görmedigimiz obezite de önemli bir beslenme nedeni ve beslenme sorunu. Bize gelen aileler çocuklarinda özellikle kilo ve boy sorununun oldugunu söyleyerek yakiniyorlar. Biz çocuklari kontrol ettigimizde bu çocuklarin normal sinirlar içinde oldugunu görüyoruz" dedi.