Ekonomi
Giriş Tarihi : 17-09-2015 19:02   Güncelleme : 17-09-2015 19:02

Gelir testinde son gün 30 Eylül

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Il Müdürlügü, 30 Eylül 2015 tarihinde sona erecek olan Genel Saglik Sigortasi (GSS) gelir testinin yaptirilmasinin yani sira 02 Ekim 2015 tarihine kadar prim borçlarinin yapilandirilmasini hatirlatti

Gelir testinde son gün 30 Eylül


Müdürlügün, yazili açiklamasinda konuyla ilgili su bilgiler verildi: “01 Ocak 2012 tarihinden tüm vatandaslar 5510 sayili Kanun geregince genel saglik sigortasi kapsamina alinmistir. 18 yasa kadar bakmakla yükümlü kisi olup olmadigina bakilmaksizin herkes herhangi bir prim ödemeden saglik yardimlarindan yararlanmaktadir. 18 yasindan büyük olanlardan,  çalisanlar  veya istege bagli prim ödeyenler ile gelir/aylik alanlar kendi statülerinden dolayi kapsamda olduklarindan ayrica prim ödemelerine gerek bulunmamaktadir. Ancak, 18 yasindan büyük olup ögrenime devam etmeyen veya çalismayan erkek çocuklar, üniversiteden mezunlarindan çalismayan erkek çocuklari, ögrenime devam etse de 25 yasini dolduran erkek çocuklari, gelir/ aylik almayanlar, çalismayan veya prim ödemeyenler, gelir durumlarina göre genel saglik sigortasi primi ödemek zorundadirlar. Gelir durumlarinin tespiti için de Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakiflarina müracaat etmeleri gerekmektedir. Gelir testi sonucu belirlenen gelir durumuna göre prim ödenecektir.

GSS BORÇLARI IÇIN MÜRACAAT SÜRESI

Kamuoyunca Torba Kanun olarak bilinen (6552 sayili) kanunla yapilan düzenlemeler ile 5510 sayili Kanun geregince,  zorunlu  Genel Saglik Sigortalisi olarak tescil edildigi halde gelir testine hiç basvurmayanlarin  borçlarinin silinmesi veya güncellenmesi için 31 Mart 2015 olan son basvuru tarihi, Bakanlar Kurulu karariyla 6 ay daha uzatilarak 30 Eylül 2015 olarak belirlenmistir. Buna göre, 18 yasindan büyük olup ögrenime devam etmeyen erkek çocuklar, Üniversiteden mezunlarindan çalismayan erkek çocuklari, Ögrenime devam etse de 25 yasini dolduran erkek çocuklari, Gelir/ aylik almayanlar, Çalismayan veya prim ödemeyenler, genel saglik sigortasi borçlusu durumunda olduklarindan, bu durumda olanlarin 30 Eylül 2015 tarihine kadar Gelir testi yaptirmak için ikamet ettikleri il veya ilçe Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakiflarina müracaat etmeleri gerekmektedir. Buna göre, Genel saglik sigortalisi olarak tescil edildigi halde gelir testine hiç basvurmayan vatandaslarimiz için gelir testine son basvuru süresi 30 Eylül 2015’e kadar, Genel saglik sigortasi prim borcu olan vatandaslarimizin prim borcunu yapilandirmalari için Kurumumuza son basvuru süresi 02 Kasim 2015’e kadar, Borçlarini yapilandiran vatandaslarimizin ilk taksit ve pesin ödeme süresi 30 Kasim 2015’e kadar, uzatilmistir.

MÜRACAAT ETMEYENLERIN DURUMU NE OLACAK?

01 Ocak 2015 tarihinden itibaren tüm vatandaslar kapsama alinmis olup, gelir beyaninda bulunmayanlar, en yüksek tutardan borçlu sayilmislardir. Ancak, 6552 sayili Kanunla, bu sekilde borçlu olanlarin gelir testi sonucu borçlari gelir durumlarina göre yeniden belirlenmistir.  Daha önce beyanda bulunmadigi için asgari ücretin iki kati tutari esas alinarak en son 2015 yili Nisan ayinda aylik 288,36 liradan borçlandirilan kisilerin gelir testi sonucu gelirinin asgari ücretin üçte birinden az oldugunun tespit edilmesi halinde borçlari silinecektir. Gelir durumunun asgari ücretin üçte birinden fazla tespit edilmesi halinde ise prim borçlari gelir durumuna göre yeniden güncellenmektedir. Bu nedenle 30 Eylüle kadar gelir testi için Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakiflarina müracaat etmeyenler, aylik 272,16 lira borcu ödemek zorunda kalacaktir. Magdur olmamalari için yukarida sayilan grupta yer alanlarin 30 Eylüle kadar mutlaka gelir testi yapmalari gerekmektedir. Ayrica gelir testi yaptirdiktan sonra 2 Kasim 2015 tarihine kadar Kurumumuza müracaat edenlerin geriye dönük güncellenen borçlari 18 esit taksite kadar yapilandirilacaktir. Yapilandirilan taksitler ilk taksit 30 Kasim 2015 olmak üzere iki ayda bir ödenecektir. Genel saglik sigortasi borçlularinin borçlarini hem sildirmek veya düsürmek hem de yapilandirmak için, 30 Eylüle kadar gelir testi yaptirmalari, 1 Kasima kadar da Kuruma müracaat etmeleri gerekmektedir.”