Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 00:51
Advert

Advert

Gelincik Tepesi TOKİ’lerde Sulama Krizi

Orduzu Mahallesi Gelincik Tepesi deprem konutları alanında bulunan ağaçlar, hak sahiplerinin iddiasına göre TOKİ yönetimi tarafından kaderine terkedildi. Uzun süredir sulanmadığı için kuruyan ağaçlar sökülerek ya yol kenarına ya da binaların diplerine istiflendi.

Genel
Giriş Tarihi : 10-06-2022 07:02   Güncelleme : 10-06-2022 11:50
Gelincik Tepesi TOKİ’lerde Sulama Krizi

Mevcut sondaj kuyusunun boru masrafları nedeniyle kullanılmadığını ve içme suyu şebekesinden çim ve ağaç sulamasının yapıldığını belirten konut sakinleri ağaçların yeterince sulanmamasından dolayı kurutulduğunu öne sürdü. 24 Ocak depreminin ardından AFAD tarafından Orduzu Mahallesinde yapımı tamamlanan 1 ve 2’inci etap Gelincik Tepesi konutlarında sular durulmuyor.

İddiaya göre 1 ve 2’inci Etap yönetimi tarafından sulama masrafları yüksek olduğu gerekçesiyle binlerce ağaç kaderine terk edildi. Ağaçlık ve yeşil alanın sulaması için haftada 1 gün sadece 1 saat sulama programı çıkarıldığını öne süren hak sahipleri, o sulamanın da binaların içme suyu hattından çekildiğini söyledi. Kuruyan ağaçların birer birer söküldüğünü belirten konut sakinleri, ”Burada devletimizin yaptığı büyük bir hizmet var. Binaların çevreleri boş alanların tamamı yeşillendirildi, ağaçlar dikildi. 2 yıllık süreçte yerinde büyüyen ağaçlar, gelişen ağaçlar sulanmadığı için kurudu. Site yönetimine gittik bu konuyu ilettik. Bir sondaj var etapların suyu var. Borulama masrafı var diye o suyu kullanamadıklarını, binalardan su çekildiğini söylediler. İçme suyu şebekesinde suyun ağaçlara verilmesini bizler de tasnif etmiyoruz ama ağaçlar kuruyor. Binlerce ağaç var bu bölgede ve hepsi birer birer kuruyor. Her gün görevliler bahçelerden ağaçları söküp ya yol kenarlarına ya da bina altlarına atıyor. İçimiz acıyor resmen. Bu bölgeye verilen emek çok büyük. O ağaçların hakkı herkesin üzerinde var. Biran önce bu konuya çözüm bulunması lazım. Ya Belediyelerimizin ya da yönetimin bu konuda bir çözüm üretmesi gerekiyor. Ağaçlar yok yere kurutulmasın.” ifadelerine yer verdi.

>> Ebubekir Atilla- ÖZEL HABER 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR