Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-06-2021 18:28   Güncelleme : 11-06-2021 18:40

Gelincik Tepesi 1.Etap 678 Konut İçin Kuralar Çekildi 

24 Ocak depreminin ardından evleri ağır hasar gören vatandaşlar için AFAD tarafından Gelincik Tepesi’nde inşaası tamamlanan 1.Etap 678 konut için kuralar düzenlenen törenle çekildi. Depremin ardından evsiz kalan ve kuraların çekilmesi ile tekrar ev sahibi olan vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı. 

Gelincik Tepesi 1.Etap 678 Konut İçin Kuralar Çekildi 

Gelincik Tepesi’nde yapımına başlanılan bin 553 konuttan 678’inin yapımı tamamlandı. Yapımı tamamlanan 678 konutun hak sahiplerine teslimi için Battalgazi Belediyesi yanında tören düzenlendi. 2 gün sürecek olan kura çekimi ile inşası tamamlanan 678 konut, Malatya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce hak sahipliği süreci tamamlanan depremzedelere, Malatya Valiliği koordinesinde Battalgazi Belediyesi yanında gerçekleştirilen kura çekimi ile teslim edildi. Kura çekimi ile 306 adet 3+1 konut teslim edilirken, kura çekimi yarında 2+1 konutlar için devam edecek. İçerisinde iş yeri, cami, dinlenme alanları, çocuk oyun parkları, yürüyüş ve bisiklet yollarının bulunduğu, yöresel mimarinin izlerini taşıyan ve çevre düzenlemesiyle dikkat çeken konutlar, Malatya İl Müftü Yardımcısı Hasan Nacar’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından hak sahiplerine kura ile teslim edildi.
Battalgazi Belediyesi hizmet binasının yanında düzenlenen anahtar teslim törene; Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti MKYK Üyesi Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkci, AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı, Battalgazi İlçe Kaymakamı Abdul Kadir Duran, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mesut Samanlı, AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Emin Yalçınkaya, Milliyetçi Hareket Partisi Battalgazi İlçe Başkanı İlhan İlhan, Muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ve hak sahipleri katıldı.
VALİ BARUŞ, “YARALARI SARMAK ÜÇÜN BÜYÜK ÇABA GÖSTERİLDİ”
Törende konuşan Malatya Valisi Aydın Baruş, büyük afetin başından itibaren devletin yaraları sarmak için büyük çaba gösterdiğini söyledi.  Felaketin ilk anından itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları ile bütün bakanların ve Malatya'da görev yapan herkesin harekete geçtiğini dile getiren Baruş, “ Devletimiz sürecin başından itibaren TOKİ vasıtasıyla vatandaşlarımızın konutlarının inşa edilmesi için her türlü seferberliği ilan etti. AFAD İl Müdürlüğümüz tarafından Malatya'da değerlendirmeye alınan ağır hasarlı konut sayısı 5 bin 546. Bu konutların kentsel alanlardaki miktarı 2 bin 316, kırsal bölgede ise 3 bin 230 ağır hasarlı konutumuz vardı. Bunlardan başvurularını yapan vatandaşlarımızdan 3 bin 360'ı hak sahibi yapıldı. Halen hak sahibi işlemleri devam ediyor. 4 bin 835 konutun yapımına başlandı. Bugün itibarıyla yapımı tamamlanan ve teslim edilen konut sayısı bin 335. Şu anda yapım süreci devam eden 3 bin 500 konutumuz var. Bu 3 bin 500 konutumuzu da büyük oranda temmuz ve ağustos aylarında tamamlayarak vatandaşlarımıza inşallah teslim edeceğiz. Bugün artık yüzümüz gülüyor. Çünkü Malatya'da yaşayan insanımız için yepyeni yaşam alanları kuruluyor, Gelinciktepe'de, Eski Malatya'da, Yakınca'da, Kaynarca'da... Buralarda yapılan konutlar depreme son derece dayanıklı ve kullanışlı konutlar. Bu konutların bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah herkes dilediği konuta kavuşur, orada huzurla yaşar, altyapı çalışmasının tamamlanması ile birlikte o gittiğiniz afet konutlarının ne kadar güzel olduğunu ne kadar değerli bir yerde olduğunu siz yakinen müşahede edeceksiniz.” dedi. 
BAŞKAN GÜRKAN: “ GELİNCİK TEPESİNDE YAŞAM KONFORLU OLACAK”
Malatya’da hizmet destanlarının yazıldığına dikkat çeken Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Bugün Malatya açısından güzel bir gün. 24 Ocak’ta malumunuz bir deprem yaşadık. Depremin ilk anından itibaren kriz masası oluşturarak, depremin en fazla etkilediği Pütürge ve Doğanyol’a gittik. Biz oradayken Bakanlarımız oraya intikal ettiler. Depremin üzerinden henüz 24 saat geçmeden Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan, önce Elazığ’a sonrasında ise Malatya’mıza geldi. Devletimizin ne kadar hızlı hareket ettiğinin en temel örneklerinden bir tanesini, 24 Ocak günü yaşadık. Genel hizmetler olarak devletimizin kuruluşları ve yerel yönetimler olarak biz Belediyeler, vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için sahadaydık. Malatya tarihine şöyle bir baktığımız zaman şehrimizin her tarafı, yoğun bir şantiye içerisinde. Hizmet hamlelerini şehrin her yerinde görmek mümkündür. Bizler hizmet destanlarını yazmakla mükellefiz. Türkiye’ye lokomotif olacak çalışmalar yapıyoruz. Şunu söylemek isterim ki; Gelincik Tepesi’nde yaşam çok konforlu olacak. Oradaki ana arter yol, su ve kanalizasyon çalışmalarımızı gecikmelerle birlikte Ağustos ayında tamamlayacağız. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi bir borç biliyorum” şeklinde konuştu. 
BAŞKAN GÜDER: “GÜZEL BİR YERDE YENİ BİR MERKEZ OLUŞTU”
Deprem konutlarının yapımında Battalgazi Belediyesi olarak büyük gayretler ortaya koyduklarını ve sonrasındaki sürecin ise en yakın takipçisi olduklarına dikkat çeken Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Devletimizin vatandaşına sahip çıktığı örneğinin en güzel sergilendiği bu güzel günümüzde teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyoruz. İlk günden itibaren her zaman milletinin yanında olan Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Hepinizden Allah razı olsun. Çok güzel bir yerde yeni bir merkezin inşasına, hepiniz büyük destek verdiğiniz. Özellikle Battalgazi’de yeni bir alt merkezlerin oluşması noktasında verdiğiniz destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum. Gelincik Tepesi’ni tercih etmemizin en büyük nedeni; fiziki ve jeolojik olarak zemin etüdünün sağlam olmasıdır. İlk günden itibaren Battalgazi’de yapılan deprem konutlarının Gelincik Tepesi’nde olmasını talep ettik. Depremzede ailelerin mağdur olmaması için 24 Ocak’tan bu yana Battalgazi Belediyesi olarak sürecin en yakın takipçisi olduk, olmaya devam ediyoruz. Bugün Battalgazi’deki depremzede ailelerin yüzleri gülüyor. Geri kalan çalışmalarımı Malatya Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte beraber yaparak, konutları vatandaşlarımızın istifadesine Allah’ın izniyle sunacağız. Kentsel dönüşüm konusunda da Battalgazi’de çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Battalgazi’mizi yeniden inşa ediyoruz. Bugün gerçekleştirilen kura ile evlerine kavuşan vatandaşlarımıza Rabbim hayırlı ve uğurlu etsin” ifadelerini kullandı.
HAK SAHİPLERİNDEN TEŞEKKÜR
Kura çekimi ile birlikte konutlarına kavuşan vatandaşlar göz yaşlarına hakim olamadı. Konutların teslimi için mutlu olduklarını söyleyen vatandaşlar şu ifadelere yer verdi;
Hasan Melek: Evimiz köy eviydi ağır hasar gördü. Yerine yapamadığımız için Gelincik Tepesi konutlarına başvurduk. Evlerimiz bitme şamasına geldi ve gidip baktık. Gayet güzel, baya konforlu ve güzel olmuş site şeklinde yapılmış. Birinci sınıf malzeme kullanıldığı için gayet güzel ve sağlam yapılmış. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan, Belediye Başkanlarımız Selahattin Gürkan ve Osman Güder Başkanlarımıza teşekkür ediyorum. 
Yaşar Yaltagil:  Deprem Konutları normalde yapılan TOKİ konutlarına nazaran daha güzel. Zemin olarak da sağlam bir yer yapıldı. Kayaların üstünde yapıldığı için günümüz evlerinden daha sağlam. Heyecanla evlerimize yerleşmeyi bekliyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Çevre Şehircilik Bakanımız Murat Kurum Bakanımıza, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ’ya ve Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder ’e katkılarından ve emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten çok kısa bir sürede teslim ettiler. Allah razı olsun hepsinden. 
Necmettin Şenatlı: Mutluyuz, sevinçliyiz. Böyle bir organizasyonun içinde olmak bizi gayet mutlu etti. Evlerimiz oldukça sağlam bir yerde yapıldı. Yer olarak ve mevki olarak yüksek ve havadar bir yerde. Şuan yapılan evler daha iyi. Eski evlerimiz kötüydü ve sağlıklı değildi. Evleri gezdim gayet güzel. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. 
Fatma Karaaslan:  öncelikle tüm depremzedelere çok geçmiş olsun diyorum. Allah ülkemize bir daha böyle felaketler yaşatmasın. Deprem olduğunda evimiz 60 yıllık bir evdi ve bu nedenle çok fazla hasar aldı. Gelincik Tepesi’nde yapılan konutlara baktığımızda yatay mimarinin güzelliği ile çok güzel bir yaşam alanı yapılmış. Tabi ilerleyen dönemlerde gelişim sağlayacaktır. Tüm halkıma çok geçmiş olsun tekrar. Umarım o evlerde sağlıklı ve güvenli bir şekilde yaşamlarını devam ettirirler. Öncelikle Cumhurbaşkanımız, Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Evimize kavuşacağımız için çok mutluyuz.

Ebubekir Atilla