Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 17-12-2021 16:47   Güncelleme : 17-12-2021 16:47

Geleneksel El Sanatları Sergisi Açıldı

Malatya’da Geleneksek Türk El Sanatlarının Yerelden Ulusala Tanırımı Etkinliği Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezi (MABESEM)’nde gerçekleştirildi.

Geleneksel El Sanatları Sergisi Açıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının Katkılarıyla ‘Malatya’da Geleneksel Türk El Sanatlarının Yerelden Ulusala Tanıtımı’ programı kapsamında Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Salonunda 17-19 tarihleri arasında açık kalacak olan Workshop ve Sergi açılışı gerçekleştirildi.

Seramik, Çini, Kağüıt rölyef, Tezhip, Yağlıboya, Ahşap Boyama, Takı Tasarımı, Ebru, Ahşap Yakma, Kil Şekillendirme, Heykel, Atık Kağıt ve Tesbih alanlarında eğitim gören 1500 öğrenciye ait eserler sanat severlerin beğenisine sunuldu.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının Kültür ve Turizm Bakanlığının Katkılarıyla ‘Malatya’da Geleneksel Türk El Sanatlarının Yerelden Ulusala Tanıtımı’ programına katılan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan MABESEM kursiyerleri tarafından hazırlanan sergiyi gezdi.

Burada konuşan Başkan Gürkan, ”Kültür ve Sanat Merkezimizde 12-18 Aralık Yerli Malı Haftası olması münasebetiyle buradaki sanat etkinliklerini, sanat çalışmalarını genel anlamda yapmış oldukları ürünlerin sergilerini gezeceğiz. Bu anlamda burada özellikle seramik, çini, kağıt rölyef, tezhip, yağlı boya, ahşap boyama, takı tasarım, ebru, ahşap yakma, kül şekillendirme, heykel, atık kağıt ve tespih workshopları açılmış. Seriler dizayn edilmiş. Öncelikle bu çalışmalara katkı sunan bütün sanatçılarımızı, öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bu çalıştayın sanat merkezimize, özellikle eğitim gören bütün kardeşlerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. “ diye konuştu.

Başkan Gürkan konuşmasının ardından kursiyerler tarafından hazırlanan sergiyi gezerek, kursiyerlerle birlikte Ebru ve Çini Boyama çalışması gerçekleştirdi.

 

>> Ebubekir Atilla