Malatya
Giriş Tarihi : 10-03-2017 20:10   Güncelleme : 10-03-2017 20:10

Gelecek Turizmde ile 10 Yil 10 Sehir 10 Hikaye

T.C. Kültür ve Turizm Bakanligi, Birlesmis Milletler Kalkinma Programi (UNDP) ile Anadolu Efes ortakliginda sürdürülebilir turizm projeleri ile yerel kalkinmaya destek olan “Gelecek Turizmde”nin 10’uncu yili anisina yayinlanan “10 Yil, 10 Sehir, 10 Hikaye” kitabi, okurlarla bulustu. Malatya, "Malatya'nin Mirasi Arslantepe" projesiyle kitaptaki yerini aldi

Gelecek Turizmde ile 10 Yil 10 Sehir 10 Hikaye

Türkiye’nin en uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Gelecek Turizmde ile Malatya’da desteklenen “Malatya’nin Mirasi Arslantepe” projesinin hikayesi, proje sorumlulari tarafindan anlatildi. Mustafa Seven’in fotograflariyla renklenen “10 Yil 10 Sehir 10 Hikaye” adli kitapta Günseli Özen de proje ile ilgili izlenimlerini paylasti. Özen projeye dair izlenimlerini söyle özetledi; “Anadolu cografyasina saklanmis tarih, kültür ve doga hazinelerini özellikle kadinlar için ekonomik anlamda katma deger yaratmak üzere projelendiren Gelecek Turizmde, Orduzulu kadinlar için müthis bir firsat sunuyor.” Türkiye’nin turizm potansiyelini ortaya çikartmak, bu alanda istihdami artirmak ve sürdürülebilir turizm projeleri ile yerel kalkinmaya destek olmak amaciyla baslatilan Gelecek Turizmde projesinin 10’uncu yili nedeniyle hazirlanan, “10 Yil, 10 Sehir, 10 Hikaye” kitabi, okurlariyla bulustu. Kitapta; T.C. Kültür ve Turizm Bakanligi, Birlesmis Milletler Kalkinma Programi (UNDP) ile Anadolu Efes ortakliginda yürütülen ve Türkiye’nin en uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Gelecek Turizmde ile Türkiye’nin dört bir yaninda desteklenen projeler ve degisen hayatlarin hikayeleri anlatildi. Sunay Akin, Refika Birgül, Mutlu Tönbekici, Saffet Emre Tonguç, Günseli Özen, Derin Sariyer, Yasar, Mete Horozoglu ve Ayse Arman gibi ünlü isimlerin kaleminden aktarilan hikayeleri, fotograf sanatçisi Mustafa Seven çarpici kareleriyle ölümsüzlestirdi.

ANADOLU EFES: “SÜRDÜRÜLEBILIRLIGE ÖNEM VERIYORUZ”

 

Anadolu Efes Kurumsal Iletisim Müdürü Simge Balaban, “10 Yil, 10 Sehir, 10 Hikaye” kitabiyla ilgili su bilgileri verdi: “Anadolu Efes olarak, birçok farkli alanda toplumsal gelisime ve yerel kalkinmaya hizmet eden sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyoruz. Imzamizin oldugu her alanda sürdürülebilirlige önem veriyoruz. 2007 yilinda, Kültür Bakanligi ve UNDP ortakligi ile baslattigimiz Gelecek Turizmde adli sosyal sorumluluk projemizin 10’uncu yilina ulasmasindan büyük mutluluk duyuyoruz. 10 yillik serüvenimizde, sadece sürdürülebilir turizm projelerini desteklemekle kalmadik, ayni zamanda bir çok hayata da dokunduk. Hazirladigimiz bu özel kitapla; Erzurum Çoruh Vadisi’nde, Mardin’de, Bursa’nin Misi köyünde, Izmir’in Seferihisar ilçesinde, Sanliurfa’da, Malatya Arslantepe’de, Karabük Safranbolu’da, Isparta Keçiborlu’da, Adana Saimbeyli ve Balikesir Edremit’teki projeleri ve degisimine tanik oldugumuz hayatlari, çok degerli isimlerin kalemi ve gözüyle kalici hale getirdik.”

 

Kültür Bakanligi: “Kültürel ürünlerin ve degerlerin taninmasini ve korunmasini sagliyoruz”

T.C. Kültür ve Turizm Bakanligi Kültür ve Turizm Uzmani/Grup Sorumlusu Beril Yamaner ise ülke genelinde turizm potansiyeline sahip alanlarda, varolan potansiyelin degerlendirilmesi turizme kazandirilabilmesi amaciyla çalistiklarini belirterek sunlari söyledi: “Gelecek Turizmde, sürdürülebilir turizme önemli katkilar saglayan bir proje. Güçlü isbirligimiz sayesinde 10 yilda 10 farkli deneyim yasadik. Her biri bir digerinden kiymetli ve basarili 10 hikayeyi, bu kitap araciligiyla genis kitlelerle paylasmak istedik. Ortak çalisma sürecimizin hedeflere ulasmada sagladigi basari göz önünde bulunduruldugunda; daha da güçlendirilerek sürdürülmesi, kültürel ürünlerin ve degerlerin taninmasi, korunmasi ve gelecek nesillere aktarilmasini saglayacaktir.”

 

UNDP: “TOPLUMA RAGMEN DEGIL, TOPLUMLA BERABER...”

 

UNDP Yerel Sosyo-ekonomik Kalkinma Sektör Yöneticisi Bülent Açikgöz’de açiklamasinda,  “Biz UNDP olarak turizmi, yerel kalkinmada önemli bir araç olarak görüyoruz” dedi. Açikgöz sözlerini söyle sürdürdü: “Dünyada toplum temelli sürdürülebilir turizm yaklasimi hizli bir biçimde gelismeye ve yayginlasmaya devam ediyor. Gelecek Turizmde’nin temelinde de ‘topluma ragmen’ degil ‘toplumla beraber’ felsefesi yatiyor. Gelecek Turizmde’nin dikkate deger bir sürdürülebilir turizm modeli haline gelmesinde en önemli etken, Kültür ve Turizm Bakanligi ve Anadolu Efes ile 10 yildir süren isbirligimizdir. 10 yilda yereldeki paydaslarimizla birlikte biriktirdigimiz hikâyeleri bugün bir kitap halinde sizlerle paylasmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Hiç süphesiz Gelecek Turizmde mevcut ve yeni basari hikâyeleri ile adindan söz ettirmeye devam edecektir...”  “10 Yil 10 Sehir 10 Hikaye”, www.gelecekturizmde.com web sitesinde de yer aliyor. >>BÜLTEN