Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
20 MAYIS Cuma 00:26
Advert

Advert

Geleceğin Bilim Adamları Yeşilyurt Bilim Şenliğinde Buluştu

Yeşilyurt’un bilimsel ve teknoloji alanında da iyi bir noktaya ulaşması için ciddi yatırımlar ve projeler uygulayan Yeşilyurt Belediyesi, Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanıp TÜBİTAK 4007 projeleri kapsamında kabul edilen 53 projeden bir tanesi olup, farklı etkinliklerle başlayan Yeşilyurt Bilim Şenliğinin paydaşları arasında yerini alırken, geleceğin bilim adamlarının yetişmesine yönelik desteklerine bir yenisini daha ekledi.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 08-10-2021 19:12   Güncelleme : 08-10-2021 19:12
Geleceğin Bilim Adamları Yeşilyurt Bilim Şenliğinde Buluştu

Vali Galip Demirel Ortaokulu bahçesinde düzenlenen Yeşilyurt Bilim Şenliği açılış törenine; Yeşilyurt Kaymakamı Osman Uğurlu, Yeşilyurt Belediye Başkan Vekili Naci Şavata, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Sağlık Müdürlüğü ve Türk Kızılay’ı Yetkilileri, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.

Yeşilyurt Bilim Şenliğinin ülke çapındaki 53 proje arasında yerini almayı başardığını ifade eden Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay, “TÜBİTAK 4007 destek projeleri kapsamında ülkemiz genelinde kabul edilen 53 Bilim Şenliği arasında yerini almayı başaran Yeşilyurt Bilim Şenliğimiz ile birlikte bilim ve teknolojinin yaygınlaşmasına ciddi bir destek sunuyoruz.  ” diye konuştu.

Yeşilyurt Belediyesinin bilim ve teknolojiye her zaman ciddi destekler sunduğunu ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkan Vekili Naci Şavata ise, “Yeşilyurt Belediyesi olarak 25 merkezimizde gençlerin ve çocukların akademik, kültürel, sosyal ve sportif gelişimlerine katkıda bulunmak, bilim ve teknoloji alanlarındaki atılımlarına destek olmak için çalışmalar yürütmekteyiz. TEKNOFEST alanında çalışmalar yapan öğrencilerimize desteklerimizle ve Kiltepe’de bulunan Yeşilyurt Mesleki Eğitim ve Yaşam Merkezimizde oluşturduğumuz bilim ve teknoloji atölyeleri, dron atölyesi, robotik kodlama atölyesi ile bilime ve teknolojiye meraklı olan çocuklarımıza çalışma alanları oluşturmaktayız.” şeklinde konuştu.

Bilim ve teknolojinin uygarlık için büyük önem taşıdığını söyleyen Yeşilyurt Kaymakamı Osman Uğurlu ise, “ İlk emri ‘Oku’ olan bir dinin mensuplarıyız, ‘ilim Çin’de de olsa gidin onu bulun alın’ diyecek kadar bu iş önemsenmektedir. Bizler teknolojiyi son yıllarda ülkemizin kat ettiği mesafelere uygun olarak gerek güvenliğimizde gerekse de ekonomik gelişmelerde daha iyi noktalara götürmek için elimizden gelen çabayı sarf etmeliyiz. Bu işin merkezi buralardır, bilimle başlayan ve bilimle birlikte devam eden gelişmeler toplumumuzun daha ileri bir noktaya gitmesi için önemli bir kaynak teşkil etmektedir.” diye konuştu.

Açılış programına katılanlara Yeşilyurt Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ekipleri tarafından kurulan Kahve Standında kayısı çekirdeğinden yapılan kahve ikram edilirken, İl Sağlık Müdürlüğü ise ‘Haydi Malatya Aşı ol’ kampanyası kapsamında aşı standı kurup COVİD-19 bilgilendirmelerinde bulundu.

Türk Kızılayı’nın kan bağış noktasının da yer aldığı Yeşilyurt Bilim Şenliği kapsamında oluşturulan 46 farklı bilimsel çadırda,  geleceğin bilim adamları olan minik mucitler tarafından hazırlanan deneyler, buluşlar ve icatlar, katılımcılar tarafından yakından incelendi. Minik mucitlerin her biri zekâ ve yetenek ürünü olan birbirinden farklı deneyleri ve icatları büyük ilgi uyandırdı.>>HABER MERKEZİ

 

 

 

 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR