Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 19:21
Advert

Advert

“Geçmişten Geleceğe Tebrikler” Kartpostal Sergisi Açıldı

Araştırmacı Nezir Kızılkaya’nın 2 yıllık çalışmaları sonucunda 1940 ile 2000 yılları arasında Malatya’dan Türkiye’nin çeşitli yerlerine gönderilen tebrik kartları “Geçmişten Geleceğe Tebrikler” Kartpostal Sergisi ile yeniden Malatya’da buluştu.

Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 29-12-2021 17:51   Güncelleme : 29-12-2021 17:51
“Geçmişten Geleceğe Tebrikler” Kartpostal Sergisi Açıldı

Malatya Park AVM ’de gerçekleştirilen  “Geçmişten Geleceğe Tebrikler” Kartpostal Sergisi’nin açılışı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Serginin açılışından önce açıklamalarda bulunan Araştırmacı Nezir Kızılkaya, yaklaşık 2 yıllık bir çalışma ile 98 kartpostalın biriktirildiğini söyledi. Malatya’nın kültür belleğine katkıda bulunmak için bu çalışmayı başlattıklarını kaydeden Kızılkaya, ”Yaklaşık 2 yıldır emek verdiğim bir çalışma. Kartların büyük çoğunluğunu sahaflardan ve mezatlardan topladım. Büyük çoğunluğu Malatya dışından toplandı. Bu çalışmadaki temel amacımız şehrin belleğine katkı sağlamaktı. Kültür belleğine katkı sağlamak için bir sergi düzenlemeyi planlıyorduk. Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. bizlere teklifte bulundu. Biz de hem Kültür A.Ş. ’nin katkıları ile hem de Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığının katkılarıyla bu sergiyi bugüne getirdik.  98 kart var. Bu tebrik kartların içerisinde 15 tanesi foto kart şeklinde siyah beyaz baskılı. Diğerleri renkli kartpostallar. Foto Kart’ın tek farklı fotoğraf baskı tekniği ile basılmış olması. Diğer eserler ise matbaada basılmıştır. Genelde foto kartlar 1940 ila 1950 arası imalat. Diğerleri ise 1950’en sonrası döneme ait. Koleksiyon genelde 1940-2000 yılları arasını kapsıyor. Kartpostalların toplama işlemini yaparken karşılığında ücret ödeyerek topladım. 10 TL’ye de aldığım kartlar vardı, 250 TL’ye de aldığım kartlar var. Burada önemli olan bu kartların ücretleri değil, önemli olan kartpostalların kent belleğine kazandırılmasıydı. Kartpostal koleksiyonumun dışında 200 bini aşkın Malatya gazetelerinin dijital nüshalarını asrileştirdim. Yaklaşık bin adet fiziki arşivler mevcut. Fiziki arşivimin en yenisi 50 yıl önceki baskıdır. 90 yıl ile 50 yıl arasında değişen bir aralığı var. Malatya ile ilgili yayınlanmış 500’e yakın kitabı da biriktirip koleksiyon oluşturdum.” dedi.

GÜRKAN,”GEÇMİŞİ İLE BAĞINI KOPANIN HÜVİYETİ KALKAR”

Serginin açılış kurdelesini kesen Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, kentin kültür belleğinin korunması için Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından bu tarz çalışmaları desteklediklerini kaydetti. Kentin geleceğinin iyileştirilmesi ve refahının artırılması için geçmiş ile olan bağın koparılmaması gerektiğini belirten Başkan Gürkan, serginin amacına uygun bir şekilde yürütüldüğünü söyledi. Başkan Gürkan, ”Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,  Malatya’nın eskimeyen nostaljik fotoğrafları sergisinin açılışları münasebetiyle burada bulunuyoruz. Çok değerleri Basın Birliği başkanlarımız, Doğanşehir Belediye Başkanımız ve Nezir hocama düzenlediği bu sergiden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bir insan nasıl geçmişiyle bağını kopardığı zaman insan hüviyetini yitirirse bir şehrin de geçmişiyle bağlantısını kopardığın zaman o şehrin hüviyeti ortadan kalkar. Şehirlerin şehir olabilmesi için insanların şehrinin geçmişi, günü ve geleceği ile ilgili illiyet bağı kurması gerekir. Nezir hocam da bunu en iyi şekilde yapmış, kendisine çok teşekkür ediyorum. Daha önce bu sergiyi Nikâh Salonu’nda kısmen gezmiştim. Bugünde genel anlamda hep birlikte gezeceğiz.  Ben bu emeği, fedakarlığı ve sergiyi toplamada gösterdiği gayret için Nezir hocama tekrardan teşekkür ederim.” diye konuştu.

>>> Ebubekir Atilla 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR