Malatya
Giriş Tarihi : 27-11-2012 15:46   Güncelleme : 27-11-2012 15:46

"Geçmisteki yanlis uygulamalar, terör örgütünün ekmegine yag sürmüstür"

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Grup Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Sahin, Içisleri Bakanligi'nin bütçe görüsmelerinde AK Parti grubu adina yaptigi konusmada terörle mücadele konusuna deginerek, "Dogu ve Güneydogu’dan su ana kadar ortaya çikan terör belasinin kökenine baktigimiz zaman, baslangici 70'li yillara dayanan bir sorun gözüküyor. O yillarda yine o bölgede yapilan yanlis uygulamalar, Marksist terör örgütünün ekmegine yag sürmüstür" dedi.


Bölgede terör örgütünün asimilasyon yapmaya çalistigini söyleyen Sahin, "Dogu ve Güneydogu bölgelerimizde insanlarimiz 15 yasindaki kiz çocuklarini misafirin karsisina dahi çikarmaktan imtina ederken, terör örgütü silah zoruyla daga çikarttigi çocuklarin haklarini savunduklarini iddia ediyorlar. Asil asimilasyon budur. AK Parti iktidarinin Dogu ve Güneydogu bölgelerine yaptigi yatirimlarin insanlarimiza ulasmamasi, hizmetlerin kesintiye ugramasi için okul basan, is makinalarini yakan, ellerinden gelen bütün melaneti gösteren terör örgütü, bölge insanimizi cahil birakmak için onlari en iyi sekilde kullanmaya çalistiklarina sahit olmaktayiz" diye konustu.
Milletvekili Sahin konusmasinda, 28 Subat sürecinde yasanan iskenceleri de animsatarak, bu dönemde kendisi dahil içeri alinan arkadaslarinin basörtüsüne özgürlük eylemlerini organize edip bu eylemlere karistiklari iddiasiyla iskencenin en alasini gördüklerini ifade etti. 
Büyüksehir konusundaki tesekkürünü de yineleyen Sahin, muhalefetin büyüksehir konusunda yapici elestirilerini dikkate alacaklarini ifade ederek özetle sunlari kaydetti:
"Özellikle, özel idarenin düzenlenmesi noktasinda, bundan yaklasik yedi yil önce, 2005 yilinda yapilan düzenlemeler döneminde de yapilan itirazlar var. Elbette ki muhalefetin bize yol gösterici elestirileri, yapici elestirileri noktasinda dikkate alacagimiz birçok konu var. Biraz geçmisi arastirdigim, irdeledigim zaman 2005 Subati'nda yapilan 5302 sayili Özel Idare Yasasi'nin ihdasi görüsülürken, yine hep üniter devlet demisiz, yine o günün sartlarinda üniter devletin sikintili olacagini, bu konuda mutlaka ülkenin bölünecegi noktasinda muhalefetteki sözcü arkadaslarimiz kaygilarini dile getirmisler ama, maalesef geçen büyüksehir belediyesiyle alakali tasari görüsülürken, yine asagida Genel Kurul'da, yine ayni arkadaslarimizin, su anda özel idarenin kaldirilmasiyla, üniter devlet yapisinin halel görecegi, sikinti yasanacagi konusunda ayni elestiriyi, bu sefer kalkmasi noktasinda yaptiklarini gördük, ona sahit olduk. Yani, elestiri yapilirken mutlaka biraz tutarli bir tarafinin olmasi noktasinda, elbette ki insanlarimiza daha nitelikli hizmetlerin sunulmasi konusunda yapilan, degisik tarihlerde düzenlemeler vardir."
"Malatyamizda Konak beldemiz var. 2 binden nüfusu az olanlarla merkeze bes kilometre yakinda olan beldelerin kapatilmasi noktasinda 2008 yilinda Danistay'in iptalinden sonra, bütün beldeler eski statüsüne kavusurken, Konak beldemiz maalesef o zaman itiraz etmedikleri için kavusamamisti" diyen Sahin, sözlerini söyle tamamladi: 
"Ama bizim su anda, en fazla muhalefetin israrla büyüksehir statüsü noktasinda elestiri yapmis oldugu, beldelere hizmet gitmedigi iddialarinin canli örnegini yasamis oldugumuz Konak beldemiz, -ki buraya en son genel seçimlerde Ana Muhalefet Partisi Genel Baskani da bizatihi götürülerek- oradaki insanlarimiz da sikintilarini ifade getirilmislerdir. Malatya sehir belediyemize baglandiktan sonra aldiklari hizmetten dolayi, ki bir muhalefet partimizin, ana muhalefetin Genel Baskani gitmesine ragmen bir süre de orada üç dönem muhtarlik seçimini dahi boykot ettirdiler. Ancak, o süre içerisinde eski adi 'Banazi', yeni adi 'Konak' olan o beldemizde yapmis oldugumuz seçimlerde yüzde 80’den fazla insanimiz yine sandik basina gitti ve almis oldugumuz oylar da yine o yüzde 80’in yüzde 80’i AK Parti’ye geldi. Seçmenimizin bu tercihi almis oldugu hizmetlerdeki memnuniyetin bir göstergesi olsa gerek diye düsünüyorum. Buradaki uygulamalarimiz halkimizin teveccühüne ulasmistir. Su anda 29’a ulasan büyüksehirlerle alakali da herhangi bir sikintinin olmayacagi kanaatindeyim. Elbette ki yereldeki yöneticilerimizin güçlendirilmesi noktasinda iyi bir çalisma oldugunu burada ifade etmek istiyorum."