Malatya
Giriş Tarihi : 12-12-2016 17:38   Güncelleme : 12-12-2016 17:38

Geç Olmadan Önlem Alinmali

Milli Egemenlik Caddesinde yapimi süren insaattan kaldirima tasan iskeleler vatandasin hayatini tehlikeye atiyor. Bu duruma tepki gösteren vatandaslar alinmayan güvenlik önlemlerinden sikâyetçi

Geç Olmadan Önlem Alinmali

Rahime Gül Erbas (Özel haber)

Milli Egemenlik Caddesi üzerinde insaati süren apartmandan kaldirima tasan iskeleler hem kaldirimi isgal ediyor hem de vatandasin canini hiçe sayiyor. Kaldirim isgali yasalarca da yasaklanmis ve bunu yapanlara idari para cezasi uygulaniyor.  5326 sayili Kabahatler Kanunu’na göre yetkili makamlarin izni olmadan meydan, cadde, sokak veya yayalarin gelip geçtigi kaldirimlar üzerine insaat malzemesi yigan kisilere zabita görevlileri tarafindan 500 liraya kadar idari para cezasi kesilebiliyor. Devam eden insaatta hiçbir güvenlik tedbirinin alinmamasi ise dikkat çekiyor. Bu duruma tepki gösteren vatandaslar sunlari dile getirdiler: “Burasi islek bir cadde. Her gün binlerce kisi buradan geçiyor. Caddenin karsisinda meslek lisesi var. Burada ki ögrenciler buradan geçerek okullarina gidiyorlar. Allah korusun insaat devam ederken çocuklarin vatandaslarin kafasina insaattan bir sey düsse bunun hesabini kim verecek.”

“ALINMAYAN GÜVENLIK ÖNLEMLERI HAYATI RISK TASIYOR”

Kaldirimdan korkarak geçtiklerine deginen vatandaslar sunlari ifade ettiler: “ Hiçbir güvenlik önlemi yok, ne insaatin etrafi duvar ile örülmüs, ne girilmemesi gerektigine dair bir yazi yazilmis. Biz kaldirimdan geçerken isçi yukarida çekiç çakiyor duvar örüyor. Basimiza bunlar düsecek diye korka korka geçiyoruz. Ayrica kaldirim zaten dar bir de yetmezmis gibi bu iskeleleri de kaldirima koymuslar. Islek bir caddede oldugu için mecbur araç yoluna inmek zorunda kaliyoruz. Buda kazalara davetiye çikariyor. Kaldirim isgali suç sonuçta bunlara da gerekli ceza verilmeli.  Ve bu iskeleler kaldirimdan kaldirilmali. Yetkililere sesleniyoruz, bir an önce önlem alinmali. Yoksa geç kalinabilinir.”