Malatya
Giriş Tarihi : 02-06-2014 11:22   Güncelleme : 02-06-2014 11:22

Gazze’ye 2 saat kalmisti

Mehmet Tunç, “.Zaten hücum botlariyla ve helikopterle gemiye sürekli asker takviyesi ettiler. Onlari oyalamamiz tam bir buçuk saat sürdü. Hedefimiz Gazze’ye girmekti. Biz 2 saat daha mücadele etseydik, biz Gazze’ye girecektik” dedi

Gazze’ye 2 saat kalmisti

Mavi Marmara Gemisi’ne müdahaleden sonra Israil Devleti tarafindan tutsak esilen Mehmet Tunç, tutsak edildigi süre boyunca yasadiklarini anlatti.

MAVI MARMARA’DA NE OLDU!

Mehmet Tunç, “Israil bize psikolojik baski uyguladi, bizi teslim aldiktan sonra psikolojik iskenceye basvurdu. Mesela cezaevinde bizi hücrelere koydular örnegin gece uzanmissiniz yataga gardiyan gelip kapiyi tekmeliyor, bir sey mi oldugunu sordugunuzda ‘hiçbir sey yok’ diyor. Yani sürekli rahatsiz etmeler ve sözlü olarak ‘siz devamli burada kalacaksiniz, sizi öldürecegiz’ seklinde sözler söylediler. Ama dünya ve Türkiye’deki halklarin ayagi kalkmasiyla bunu yapamadilar, bizi serbest birakmak zorunda kaldilar. Gemideyken Israil sürekli bize ‘gelmeyin, sizi vuracagiz’ seklinde tehdit ediyordu. Biz ‘savasmaya degil mazlum Filistin halkina yardim götürüyoruz. Ama siz de bizi vuracaksaniz yapacak bir sey yok’ dedik. 3 gün bekledik ama Israil kendi istediginden vazgeçmedi. 3 gün de denizde bekledik. Bizim yükümüz insani yardimdi. Baska hiçbir yük yoktu. Ama o kadar korkuyorlar ki, 5 savas gemisi, helikopterler, hücum botlari, sanki karsisinda bir yardim gemisi degil de bir büyük bir ordu varmis gibi. Bize bu sekilde saldiri yaptilar ve o arada 9 sehit verdik, 54 yaralimiz vardi” seklinde konustu.

Biz en üstte kaptan kamarasindaydik. Biz saldiri olacagini tahmin ediyorduk ama nasil bizi durduracaklarini tahmin edemiyorduk. Ben helikopter ve hücum botlarini görünce birden ates açilacagini düsünmüstüm. Biz en önde beklerken, birden helikopterden inenler ve helikopterde bulunanlar ates açti. Biz onlari ne kadar etkisiz hale getirmeye çalissak da silaha karsi basari gösteremedik. Çünkü adam kursun sikiyor, ses bombasi, sis bombasi, akliniza ne gelirse bize attilar. Zaten yukarida 30 kisi vardi. 30 kisiden 5’i olduklari yerde sehit oldular. O arada birkaç kisi yaralandi. Digerleri de hep esir alindi. Kamarayi teslim aldilar. Zaten hücum botlariyla ve helikopterle gemiye sürekli asker takviyesi ettiler. Orada sivil insanlarin yapacagi bir sey yoktu. Bizim onlari oyalamamiz tam bir buçuk saat sürdü. Hedefimiz Gazze’ye girmekti. Onlarin bize uluslararasi sularda saldirmalari bir nebze onlari sasirtti. Çünkü biz 2 saat daha mücadele etseydik, biz Gazze’ye girecektik. Daha sonra bizi aldilar 3 gün spor salonunda, 3 gün hapiste, gemide de 3 gün, bir günde limanda kaldik” diye konustu.