Malatya
Giriş Tarihi : 10-11-2021 13:01   Güncelleme : 10-11-2021 13:33

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ölümünün 83.Yılında Minnetle Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 83. yılında şükran ve minnetle anıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, Atatürk Evi’nin gezilmesi ve Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitimi Merkezi Solununda düzenlenen törenle devam etti

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ölümünün 83.Yılında Minnetle Anıldı

Malatya ilinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 83. yılında şükran ve minnetle yad edildi. Anma törenine Vali Aydın Baruş, 2.Ordu Komutanı Org. Metin Gürak, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Aysun Bay Karabulut, kurum, kuruluş ve STK temsilcileri, Şehit ve Gazi Dernekleri, Askeri ve Mülki erkan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Bu kapsamda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 83. Yılı nedeniyle anma töreni Atatürk Anıtına Çelenk sunulmasıyla başladı. Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 2. Ordu Komutanlığı ile kurum ve kuruluşlarının anıta çelenk sunumlarının tamamlanmasının ardından Anıt Şeref Defteri yazıldı. Duygu ve düşüncelerini Anıt Şeref Defterine yazan Vali Baruş şu sözleri kullandı: “Cumhuriyetimizin Kurucusu Aziz Atatürk, Ebediyete irtihalinizin 83’üncü sene-i devriyesinde, saygı ve minnetlerimizi sunmak üzere manevi huzurlarınızdayız. Anadolu’nun dört bir taraftan işgal edilerek istiklal ve istikbalimizin sömürgeci güçler tarafından esaret altına alınmak istendiği karanlık günlerde, eşsiz liderliğinizde yekvücut olan İstiklal Savaşı kahramanlarımızın ve Milletimizin verdiği cansiperane savaşlar neticesinde kazanılan zaferler Türk Milleti’nin makûs talihini değiştirmiştir. Milletimizin varlık- yokluk mücadelesini zaferle taçlandırarak bizlere bağımsız ve hür yaşayabileceğimiz bir vatanı hediye eden Zat-ı Aliniz başta olmak üzere, Kahraman Silah Arkadaşlarınız, Aziz Şehitlerimiz ve Şanlı Gazilerimizin emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ilelebet payidar kılma uğrunda yılmadan mücadele etmekte kararlıyız. “Hürriyet ve istiklâl benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en kıymetli mirası olan istiklâl aşkı ile dolu bir adamım.” sözünüz, Cumhuriyetimizi dahili ve harici bedhahlara karşı koruma mücadelemizde bizler için vazgeçilmez bir ilham kaynağıdır. Özgürlüğümüz ve bağımsızlığımızın teminatı olan Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak, gelecek nesillerimize daha müreffeh ve güçlü bir Türkiye bırakmak için azimle çalışmaya devam edeceğiz. 10 Kasım’da, ebediyete irtihalinizin hüznünü yüreklerimizde bir kez daha derinden hissederken, Zat-ı Alinizi, Kahraman Silah Arkadaşlarınızı, bedenini ve kanını vatan toprağına feda eden Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete uğurladığımız şanlı gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Burada yapılan programın ardından Atatürk Evi ziyaret edildi. Devamında ise anma programı, Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonunda devam etti. Törende, Atatürk’ün 10. Yıl Nutku banttan okundu. Atatürk’ün son günlerinin ve Atatürk’ün kişiliğinin anlatılması ve oratoryo gösterisinin sunulmasının ardından, Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirilmesiyle program sona erdi.

 

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit