Malatya
Giriş Tarihi : 07-12-2021 14:45   Güncelleme : 07-12-2021 15:51

Gazeteci Raşit Kısacık Koronavirüse Yenik Düştü

Malatyalı Gazeteci Raşit Kısacık tedavi gördüğü hastanede Koronavirüse yenik düştü. Kısacık memleketi Malatya’da gözyaşları içerisinde toprağa verildi.

Gazeteci Raşit Kısacık Koronavirüse Yenik Düştü

Malatya'da bir süredir tedavi altında bulunan Emekli Gazeteci ve Sürekli Basın kartı sahibi Raşit Kısacık, öğlen saatlerinde vefat etti. Malatya Şehir mezarlığında defnedilen Kısacık'ın ölümü Malatya'da üzüntü yarattı.

Yıllarca Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gazetecilik yapan Malatyalı Raşit Kısacık 70 yaşına sığdırdığı 44 yıllık meslek hayatı ile tarafsızlık ve doğruluk ilkesini yaşattı.

Kısacık 1951 yılında Malatya’da doğdu. Lise yıllarında (1968) yerel bir gazete de küçük mizahi fıkralar yazarak yazım hayatına başladı. Aynı yıllarda gündüzleri o gazetenin muhabirliğini yaparken, gece de amatör bir tiyatroda küçük rollere çıkıyordu. Zaman buldukça da bir aile gazinosunda hem sunuculuk yapıyor hem de vurmalı çalgılar çalıyordu.

12 Mart Sıkıyönetim Döneminde Ankara Mamak’ta cezaevlerinin bulunduğu yerde vatani görevini yaparken (Mahkemelerde inzibat görevi) sivil yaşamımda gazetecilik yaptığı anlaşılınca Adana Dörtyol Tabur Komutanlığı’na gönderildi. Bir nevi sürgün yeri sayılan burada öğretmen çavuşluk yapmaya başladı.

Vatani görevini tamamladıktan sonra 1973 yılında Malatya Gayret gazetesinde yine muhabirlik, yazarlık ve yöneticilik yapmaya başladı. Bu arada Malatya’da yeni kurulan Görüş gazetesine transfer oldu.

1974 yılında Profesyonel olarak gazeteciliğe başladı. Görüş gazetesi yönetici ve muhabirliğinin yanı sıra Tercüman gazetesinin daha sonra da Cumhuriyet gazetesinin Malatya temsilciliği görevini sürdürdü.

12 Eylül 1980 darbesi ile birlikte gelen bir teklif üzerine Hürriyet gazetesinin Diyarbakır Temsilciliği görevine başladı. Sabah Gelişim grubu ortaklığı ile çıkarılan Söz gazetesinin bölge temsilciliği görevi söz konusu olunca Hürriyet’ten ayrıldı. Söz gazetesi kapanınca Anadolu Ajansı Erzurum Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak Diyarbakır’da görev aldı.

2000 yılına kadar AA Bölge Müdürü olarak görevini sürdüren Kısacık, Genel Müdür değişikliği üzerine emekliye ayrıldı. Malatya’ya yerleşen Kısacık terör konusunda kitaplar yazmaya başladı. Birçok ödül sahibi de olan Kısacık Malatya Gazeteciler Derneği ve bazı sivil toplum örgütlerinin başkanlığını yaptı.

Uzun yıllar boyunca Malatya Sonsöz Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Kısacık, Koronavirüse yakalandı ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

>>> Ebubekir Atilla