Eğitim
Giriş Tarihi : 28-06-2021 15:26   Güncelleme : 28-06-2021 15:42

Fuat Kaplan Okul Öncesi Eğitim ve Kültür Merkezi’nin Temeli Atıldı

İnönü Üniversitesi Kampüsü içerisinde hayırsever İşadamı Fuat Kaplan tarafından yaptırılacak olan Okul Öncesi Eğitim ve Kültür Merkezi’nin temel atma töreni gerçekleştirildi. Toplamda bin metrekarelik oturumda yapılacak Okul Öncesi Eğitim ve Kültür Merkezi’nde çocuklara kreş ve anaokulu eğitimi verilecek.

Fuat Kaplan Okul Öncesi Eğitim ve Kültür Merkezi’nin Temeli Atıldı

Malatyalı işadamı Fuat Kaplan’ın isminin verileceği ve finansmanı yine İşadamı Fuat Kaplan tarafından karşılanacak Okul Öncesi Eğitim ve Kültür Merkezi’nde ilk beton dün döküldü. İnönü Üniversitesi Kampüsünde düzenlenen temel atma törenine İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay’ın yanı sıra, Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MHP İl Başkanı Mesut Samanlı, İşadamı Fuat Kaplan, Kurum Müdürleri, Üniversite Senato üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Programın açılış konuşmasını yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, Üniversite içerisinde 6 bin 200 çalışanın çocuklarının eğitim göreceği bir alan olacağını belirtti. Üniversite içerisinde yapılması planlanan daha çok projenin olduğunu aktaran Rektör Kızılay, bu projelerin hayata geçirilmesi için daha çok hayırseverin yardımının gerektiğini kaydetti. Okul Öncesi Eğitim ve Kültür Merkezi’nin ülke genelinde örnek bir proje olduğunu hatırlatan Rektör Kızılay,” Üniversitemiz ülkemizin eski köklü üniversitelerinden bir tanesi. Kuruluşu 1975, 46'ıncı yılını tamamladı. Devletimiz, hesabını yapamayacağımız yatırımları üniversitemize yaptı. Onkoloji hastanesinin açılışında Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği bugünkü para 750 milyon TL yatırım yapılmış bir kampüs. Hemşerilerimiz Malatya'mıza yatırım yaptılar, bizleri onure ettiler.  Bugünkü halkası da hayırsever iş adamımız. Bu merkezimiz iki yönden çok önemli. Birincisi, hemşerimiz tarafından yaptırılıyor, bu başlı başlına çok kıymetli. İkincisi de okul öncesi eğitimde, 25-65 yaş arası kreş ve ana okulunu içerecek orijinal bir proje. Buradaki projemiz, şehrimize ve ülkemize örnek bir proje. Bu projenin devamında eğitim nasıl olacak. Eğitim için de,  Çocuk Gelişim Bölümü Başkanlığında bir ekip oluşturduk.  Ekibimiz müfredat çalışması yapıyor, inşallah binamız bitince, öncelikle üniversitenizin 6 bin 200 çalışanının kendi evlatlarına sonra da şehrimizin bütün evlatlarına hizmet edecek bir okul olacak. Üniversitemize yaptığı hayır için ben iş adamımıza, ailesine çok teşekkür ediyorum. 5 yıl içerisinde üniversitemizde 40 yıllık dönemden daha fazla hayırseverler binalar yaptılar. Buda şehrin ve üniversitenin ne kadar güçlü bir birlikteliğinin olduğunu gösteriyor. Daha yapacak çok projemiz var. Sırada ağır hasta bakım merkezimiz var.  Bir başka hayırseverden bunun için finansman sağlamasını bekliyoruz. Hayırsever iş adamımız finansman sağlayarak hayrını yapıyor.  Bütün projeyi kendisi yaptı.  Hepsi için ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

“MEMLEKETİME ESER KAZANDIRMAK İSTEDİM”

Konuşmasında okul öncesi eğitimin öneminden bahseden İşadamı Fuat Kaplan, bu ihtiyacın Malatya’da olduğunu görerek memleketine eser kazandırmak istediğini belirtti. Yapılacak bu dev tesiste hayır evlatların yetişeceği söyleyen Kaplan,” Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitim ve öğretimlerinin en iyi şekilde gerçekleştirilmesi e önemli görevlerimizden biridir. Eğitme başlama yaşının okuma yazma ile başladığını düşünmek büyük bir yanılgıdır. Okul öncesi eğitim 0-6 yaş grubu çocuklarımızın temel bilgi ve becerilerinin eğitilmesine yardımcı olan onlara sosyal beceriler, özgüven, karar verme, sorun çözme yeteneğini kazandıran çok önemli bir dönemdir. Çocuklarımızın zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerini yüzde 70’i bu dönemde tamamlanmaktadır. Bu nedenle okul öncesi eğitim çocuklara eğitim, öğretimin altın çağını oluşturmaktadır.  Bu eğitimde ancak iyi koşullarda, doğru yapılarda verilirse başarılı olunabilir. Malatya’da böyle bir ihtiyacın olduğunu hocalarımızdan öğrendiğim zaman doğup büyüdüğüm memleketime böylesi bir eser kazandırmak istedim. İvedilikle bu okul öncesi eğitim merkezini yaptırmaya karar verdim. Sayın Rektörümün de destekleriyle okul yapımına başlanmış bulunuyoruz. Projeyi tasarlarken ana hedefimiz çocuklarımızın en ileri düzeyde eğitim almalarını sağlayacak gerekli mekanları temin ederken aynı zamanda gelişimlerini destekleyecek güvenilir, sağlıklı ve ekolojik bir ortam yaratmak oldu. Bu vizyon doğrultusunda 2 bin metrekare oturum alanı olan okulumuzda yer alacak mekanlar şunlardır; 306 metrekare 2 adet kreş sınıfı, 332 metrekare 5 adet anaokulu sınıfı, 226 metrekare çok amaçlı salon ve iç avlu, 275 metrekare 100 kişilik yemekhane, 85 metrekare idari ofisler, 60 metrekare teknik oda, çocuklara özel uyku ve öz bakım alanları, revir, dış mekanda 9 adet 20 şer metrekarelik özel beceri sınıfları, 400 metrekare çocuk oyun bahçesi, hobi bahçeleri ve mini hayvanat bahçesi yer almaktadır.” sözlerini kullandı.

GÜRKAN,” FUAT BEYE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Yapılan yatırım hakkında değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, en önemli yatırımın insana olan yatırım olduğunu söyleyerek, bu yatırımından dolayı İşadamı Fuat Kaplan’a teşekkür etti. Gürkan,” Temel atma törenimizin başta hayırsever iş adamımıza, Üniversitemize ve başta bu eğitim yuvasında eğitim, öğretim görecek çocuklarımıza ve Malatya’mıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. En önemli yatırım insana olan yatırımdır. Her şey ayrıntıda gizlidir. Bazen bir çiviyi önemsemezsiniz. Ama bir çivi bir nal, bir nal bir at, bir yiğit, bir yiğit de bir ülke kurtarır.  Buradaki çocuklarımız yetiştiklerinde başta kendilerine, ailelerine, yaşadıkları topluma ve milletlerine ve insanlığa hayırlı bireyler olur temennisinde bulunuyoruz. Hayırsever İşadamlarımızın eğitim ve diğer hayır işlerinde ellerini taşın altına koymaları bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Bugün burada Fuat Kaplan Okul Öncesi Eğitim ve Kültür Merkezinin temelini atarken, hafta sonu da Malatya’da yine bir hayırsever iş adamımız tarafından temeli atılacak ve finansmanı karşılanacak bir 24 derslikli okulun temeli atılacak. Buna benzer değerli hemşerilerimizin bir taraftan Sanat Okulları, Liseler, Ortaokulları, Pansiyonlar, İlköğretim kurumları ve okul öncesi eğitim kurumlarının yapılması bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Ben öncelikle Fuat Beye, bu hassasiyetinden dolayı teşekkür ediyorum.” değerlendirmelerinde bulundu.

VALİ BARUŞ, “ SEVİNÇ YAŞIYORUZ”

Temel atma töreni öncesi kürsüye çıkan Malatya Valisi Aydın Baruş,” Tamamlanacak okulun şehrimize hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan temenni ederim. Güzel bir yaz gününde böyle bir mutlu olaya vesile olmanın sevincin, de sizlerle paylaşıyoruz. Bir insan için hayattaki en büyük erdemlerden birisi kazandığını paylaşmaktır. Bu erdemi gösterebilen insanlara ne mutlu, bu hayatta iyi bir mesleğe sahip olabilirsiniz, çok ciddi paralar kazanabilirsiniz. Ama bu kazandığınızı başkalarıyla paylaşmadığınız zaman bu dünyadan göçüp gider ve unutulursunuz. Bu erdemi gösteren insanlar gelecek nesiller tarafından da hatırlanmaya devam ederler. İşte bugün bunun çok güzel bir örneğini yaşıyoruz. Mustafa Fuat Beyin şehrimiz için çocuklarımız için ve özellikle geleceğimize yön verecek nesillerimizin yetiştirilmesi için çok önemli olan eğitim konusunda ilimize ve üniversitemize önemli bir hayrı kazandırmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Kendilerini ve ailesini yürekten tebrik ediyorum. “ dedi.

Ebubekir Atilla