Ekonomi
Giriş Tarihi : 25-08-2021 13:34   Güncelleme : 25-08-2021 13:34

FKA Yönetim Kurulu Toplantısı Elazığ’da Düzenlendi

Fırat Kalkınma Ajansı 2021 Yılı Ağustos ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Elazığ Valisi ve FKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Erkaya Yırık başkanlığında Elazığ’da düzenlendi.

FKA Yönetim Kurulu Toplantısı Elazığ’da Düzenlendi

Elazığ Valiliği konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Malatya Valisi Aydın Baruş, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, Bingöl İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Basatemur, Elazığ İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Şerbet, Tunceli İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Bozkurt, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Ayas, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu katıldı.

Toplantıdan önce açıklamalarda bulunan Elazığ Valisi ve Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Erkaya Yırık, Fırat Kalkınma Ajansı’nın 2021 Yılı Ağustos ayı Yönetim Kurulu Toplantısı için Elazığ’da bir araya geldiklerini söyledi.

Vali Yırık, annesi vefat eden Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan’a başsağlığı dileklerinde bulundu.

Vali Yırık, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bölge illerimizde alternatif turizm olanaklarının çeşitlendirilerek Yukarı Fırat Havzası turizm destinasyonunun geliştirilmesi ve imalat sanayinde rekabetçiliğin güçlendirilerek bölge ihracatının artırılmasını sağlama amacı güdülerek tasarlanan 15.000.000 TL bütçeli 2021 Yılı Turizm ve İhracatın Geliştirilmesi Finansman Desteği Programı Taslak Başvuru Rehberini toplantımızda ele alacağız.

Toplantıda Ajans tarafından 2022 yılında uygulanacak Mali Destek Programları, Fizibilite Desteği Programları, Teknik Destek Programları ile Sonuç Odaklı Program faaliyetleri ve Ajans Yatırım Destek ve Tanıtım çalışmalarına yer verilen Taslak Çalışma Programını ve Taslak Bütçeyi değerlendireceklerini ifade eden Yırık, “Ajansımızın koordinasyonunda hazırlanan ve 2021 yılı Cazibe Merkezleri Destekleme Programı ile Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında destek almaya hak kazanan projeler ile bölgemize önemli miktarda kaynak girişi sağlanmıştır. Bundan sonra da insanlarımıza dokunan, kırsal ve kentsel alanlarda hanehalkı gelirine olumlu etki edebilecek projeler geliştirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Yırık, toplantıda ajansın devam eden faaliyetleri ve diğer gündem maddelerinin görüşülerek bazı idari konularla ilgili kararlar alacaklarını belirterek, toplantının ve kararların Ajans ve bölge illeri için hayırlı olmasını temennisinde bulundu.

Ajans yönetim kurulu dönem başkanlığını toplantı sonu itibariyle Malatya Valisi Aydın Baruş’a devrettiğini kaydeden Vali Yırık, “Dönem başkanlığım süresince yönetim kurulu üyelerimizle birlikte bölge illerimizin kalkınmasına yönelik çok önemli çalışmalara hep birlikte imza attık. İnşallah bundan sonra da önemli çalışmaları birlikte yürütmeye devam edeceğiz. Valimiz Aydın Baruş’a hayırlı olmasını dileyerek görevlerinde başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.