Malatya
Giriş Tarihi : 01-06-2021 13:10   Güncelleme : 01-06-2021 16:05

Fırat Turu Projesi Hayata Geçecek

Bölgenin turizm, tanıtım ve markalaşma faaliyetleri kapsamında bölgeye yeni turizm destinasyonlarının kazandırılması amacıyla Fırat Kalkınma Ajansı tarafından Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl illerini kapsayan Fırat Turu Projesi hayata geçirilecek.

Fırat Turu Projesi Hayata Geçecek

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Haziran Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Elazığ Valisi ve FKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Erkaya Yırık Başkanlığında Malatya’da düzenlendi. Toplantıda ele alınacak konuları özetleyen Vali Yırık, Çalışan ve Üreten Gençler Programı ile Fırat Turu Projesi ile ilgili detayların görüşüleceği sinyalini verdi.

Toplantı öncesi konuşan Elazığ Valisi Erkaya Yırık, normalleşme süreç ile ilgili,” Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de etkili olan Covid-19 Pandemisine yönelik devletimizin aldığı önlemler ve aşılanmaların artması olumlu gelişmeleri de beraberinde getirdi. Hastalığın etkisinin azalmasında aşılanmanın ne kadar önemli olduğunu hep birlikte görüyoruz. Aşılanma oranlan bakımından dünyadaki önemli ülkeler arasında yer alıyoruz. İnşallah yapılan anlaşmalar sonrası gelen ve gelecek olan aşılar ve ülkemizin de geliştirmeye çalıştığı ve Faz-2 çalışmalarına geçilen yerli aşımızın da uygulanmasıyla pandemiyi hep birlikte geride bırakacağız. Bu süre zarfında sırası gelen herkesin aşısını yaptırmasını ve devletimizin aldığı önlemlere uymalarını değerli vatandaşlarımızdan istirham ediyorum.” sözlerini kullandı.

Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında 2021 Yılı Yönetim Danışmanlığı Teknik Destek Programı'nın değerlendirileceğinden bahseden Vali Yırık,”Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde genç işsizliğinin yüksek olduğu bölgelerde gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemek ve istihdam edilebilirliklerini artırma hedefi ile Ajansımızca 'uygulanacak olan Çalışan Ve Üreten Gençler Programı ile bölge illerimizde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların, Ajansımızın Sonuç Odaklı Programları ve Kaynak Verimliliği çerçevesinde etkinliğini artırmak veya bölgesel kalkınma açısından önem taşıyan faaliyetlerine yönelik eksikliğini duydukları teknik alanlarda eğitim ve danışmanlık desteği sağlanması hedefi ile 18 Mayıs tarihinde ilan ettiğimiz 2021 Yılı Yönetim Danışmanlığı Teknik Destek Programı'nı toplantımızda değerlendireceğiz.” dedi.

Bölgedeki Turizm faaliyetleri için can suyu niteliğinde olacak Fırat Turu Projesi’ni duyuran Vali Yırık,” Bölgemizin Turizm, Tanıtım ve Markalaşma Faaliyetleri kapsamında bölgeye yeni turizm destinasyonlarının kazandırılarak yapılacak tanıtımlarla yerli ve yabancı turist sayının arttırılmasına katkı sağlayacak ve bölgenin turizmden elde edeceği geliri arttırmak amacıyla Ajansımız tarafından uygulanacak olan Fırat Turu Projesini toplantımızda ele alacağız. Toplantımızda ayrıca Ajansımızın devam eden faaliyetleri ve diğer gündem maddeleri görüşülecek olup bazı idari konularla ilgili kararlar alacağız. Toplantımızın ve kararlarımızın Ajansımız ve illerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Malatya’da bir otelin salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Malatya Valisi Aydın Baruş, Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Ayas,  Tunceli İl Genel Meclisi Başkanı Selçuk Bozkurt ve   Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu katıldı.

Ebubekir Atilla