Malatya
Giriş Tarihi : 02-07-2021 17:25   Güncelleme : 02-07-2021 17:25

Fırat MTAL’den Örnek GES Projesi

​​​​​​​Meslek Liseleri, lokomotif olma görevini sürdürüyor. Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, eski adıyla Ziraat Okulu, bu defa da bölgede ve ilimizde bir ilke imza atarak “Güneş enerjisi ile elektrik üretimine “ başladı.

Fırat MTAL’den Örnek GES Projesi

Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarım, hayvancılık, gıda ve yiyecek-içecek alanlarında eğitim-öğretime ve üretim faaliyetlerine öğrenci ve öğretmenlerinin katkılarıyla Pandemi döneminde de hızlı bir şekilde devam ediyor. Okulda son olarak Güneş enerjisi ile elektrik üretimine başlandığını söyleyen Okul Müdürü Şükrü Doğan, okul ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Okuldaki elektrik faturası giderlerinin bir süre sonra okula yük olduğunu ve hem çevreci enerji üretimi hem de tasarruf sağlanmasını amaçlayarak okul çatısına Güneş Enerji Sistemini kurduklarını belirten Müdür Doğan,” Okulumuz köklü ve mazisi başarılarla dolu bir geçmişe sahiptir. Bugün baktığınızda ülke tarımına yön veren ve karar alıcı konumda çalışan genel müdürler, daire başkanları ve il müdürlerinin bir kısmının okulumuz mezunu olduğunu görebilirsiniz. Bir bölge okulu olan okulumuz yalnızca Malatyalı öğrencilere değil birçok ilden gelen öğrencilere de hizmet vermektedir. Yaptığımız çalışmalar müdürlerimiz ve Bakanlığımız tarafından takdir görmektedir. Bizler de özellikle yaz aylarında mevcut arazilerimizin sulama işlerinin başlaması ile okulumuza gelen yüksek elektrik faturalarımızı nasıl düşürebiliriz diyerek yola çıktık. Okulumuza GES (Güneş Enerjisi Santrali) kazandırarak fayda sağlayacağımızı düşündük.” dedi.

Güneş Enerjisi Sistemlerinin okul pansiyonun çatısına kurduklarını ve okul imkanları ile temin edildiğini belirten Müdür Doğan, projenin Fırat Elektrik Dağıtım Bölge Müdürlüğü’ne sunulduğunu ve onay çıkması halinde elektrik üretimine başlayacaklarını söyledi. Müdür Doğan,” GES için gerekli malzemeleri 2020 yılında okulumuz imkânları ile temin ederek Fırat Elektrik Dağıtım Bölge Müdürlüğüne müracaatımızı yaparak GES projemizin onaylanmasını bekledik. Projemizin onaylanması ile GES imalatını okulumuza ait pansiyon çatısında gerçekleştirerek Malatya’da bir ilke imza attık.  Şu an sadece Fırat Elektrik Dağıtım Bölge Müdürlüğünün geçici ve kesin kabulünü bekliyoruz. Bu gerçekleştikten sonra elektrik üretimimiz başlayacaktır. Bu şekilde yapacağımız çalışmalarla bize duyulan güvene layık olmaya çalışacağız. Her yılın bir önceki yılımızdan daha iyi nasıl olur felsefesi doğrultusunda öğretmenlerimiz ve diğer personellerimizle sürekli çalışmaktayız. GES ’in kurulumunda ve farklı projelerimizde bize her zaman desteklerini esirgemeyen Bakanlığımız yetkililerine, Sayın Valimize ve İl Milli Eğitim yöneticilerimiz başta olmak üzere emeği geçen idarecilerimize, öğretmenlerimize ve diğer destek personelimize çok teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla