Genel
Giriş Tarihi : 15-02-2021 18:15   Güncelleme : 15-02-2021 18:37

Filyasyon Ekibine Saldırdılar

Diyanet-Sen Malatya Şubesi Mehmet Engin, Önceki gün filyasyon ekibinde görev alan din görevlisine yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu söyleyerek olayı şiddetle kınayan bir basın açıklaması yaptı.

Filyasyon Ekibine Saldırdılar

Mehmet Engin açıklamasında şu ifadeleri kullandı. “İlimiz Battalgazi İlçesi Tandoğan Camii Müezzin Kayyım’ı İsmail Gümüş, Malatya Valiliğince filyasyon, esnaf ve sivil halkın maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulmasını denetlemek üzere görevlendirilmiştir. Bu görevi ifa ederken 13 Şubat 2021 Cumartesi günü maske takmayan bir vatandaşı maske takması için ikaz etmiş, ancak bu şahıs maske takmadığı gibi hocamıza hakaret ederek fiziki saldırıda bulunmuştur. Hocamız durumu polise bildirmek için telefonla arama yaptığı esnada söz konusu şahıs hocamızı yumruklayarak darp etmiş ve telefonu da yere düşürerek kullanılamaz hale getirmiştir. Bu saldırı üzerine hocamız yoldan geçen bir vatandaş aracılığıyla durumu polise bildirerek şikayetçi olmuştur. Yaklaşık bir yıldır Başkanlığımız bünyesindeki çeşitli kademelerde görev yapan İmam- Hatip, Müezzin-Kayyım, Vaiz ve uzmanlarımız ile birlikte tüm personel mahalle mahalle, köy köy, cadde cadde, sokak sokak Coronavirus (Covid-19)e yakalanan hastalarımızı her gün evlerinde ziyaret eden Vefa Sosyal Destek ve filyasyon ekiplerinde, iş yeri denetim ekiplerinde yer almakta, bununla beraber kendi asli görevlerini de ifa etmektedirler.

SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ

Pandemi nedeniyle verilen görevleri ifa ederken malum her sokak, cadde, esnaf ve kalabalığın olduğu bölgelere de gidilirken kimin Korona virüs’ten etkilenip-etkilenmediğini bilmek mümkün olmadığında, namaz vakitlerinde de camiye gelip namaz kıldırırken, taşımış olduğu virüsü elde olmadan başkalarına da bulaştırma durumu da olabilmektedir. İlimiz genelindeki Camii görevlerinin büyük bir kısmının tek kadrolu olması hasebiyle haftalık, yıllık izinlerini dahi kullanmadan/kullanamayan hocalarımızın artık bu görevden muaf tutulmalarını talep ediyoruz. Pandemi yoğunluğu sebebiyle bunun mümkün olmaması durumunda mutlaka yanlarında kolluk kuvvetleri (polis, jandarma, zabıta, bekçi) ile birlikte görev yapmalarını talep ediyoruz. Ayrıca filyasyon, denetim ekiplerinde görevlendirilen hocalarımızın asli görevlerinden muaf tutulmalarını talep ediyoruz. Tek suçu kurum ve mülki amirlerinin verdiği görevleri yapmak olan İsmail Gümüş hocamıza yapılan sözlü ve fiziki saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyoruz. Gerekli cezayı alması için adalete güveniyor, konuyla ilgili dava sürecinin başladığını, din görevlilerine yapılan bu saldırıların kabul edilmeyeceğini hatırlatır, darp girişimi ile ilgili Diyanet-Sen olarak din görevlilerimizin ve üyelerimizin sonuna kadar arkasındayız. Davayı takip etmek görevimizdir.”

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz