Spor
Giriş Tarihi : 25-02-2013 12:19   Güncelleme : 25-02-2013 12:19

Fikret Orman açiklamada bulundu

Besiktas Yillik Olagan Idari ve Mali Genel Kurul Toplantisi’nda konusan Besiktas Kulübü Baskani Fikret Orman önemli açiklamalarda bulundu.

Fikret Orman açiklamada bulundu
 
BJK Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi’nde yapilan toplantida Denetleme Kurulu raporlarinin okunmasinin ardindan söz alan Besiktas Kulübü Baskani Fikret Orman, göreve geldiklerinden bu yana 11. aylarini doldurduklarini hatirlatarak, “Ben ve arkadaslarim neler yaptik neler yapacagiz bunlari anlatacagiz. Hesap sorma ve hesap verme yerinin burasi oldugunun bilinci içindeyiz. Yalan, kayirma, yönlendirme olmadan devam ediyoruz. Hiçbir oyunun içine girmedik girmeyiz. Tüm gelirlerimiz imza altina alinmis ve kullanilmis bir haldeydi. Hal böyle iken önce birlik ve beraberligi saglamaliyiz diye düsündük. Bunu basardigimizi düsünüyorum. Insanlarda güven olusturmaya çalistik” dedi.

“FUTBOL TAKIMINA 60 MILYON TL ÜZERINDEKI BORCUN 45 MILYON TL’SINI ÖDEDIK”
Futbol takimina 60 milyon TL üzerinde borcun oldugunu anlatan Orman, “Bunun 45 milyon TL’sini ödedik. Kalan 15 milyon TL borç yapilandirildi ve ödemeleri devam ediyor. Futbolculara prim ya da maas borcu yoktur. Buna basketbol ve voleybol takimi oyuncularimiz da dahildir. 21.4 milyon TL bonservis ücreti ödedik. Öncelikle imzasi atilmis edimleri yerine getirmeliyiz. O yüzden pahali transferlerden kaçiniyoruz. Itibarimizi kurtarmaya çalisiyoruz. Yeniden yapilanma yapiyoruz. Radikal kararlar alacagiz. Pilot takim sahibi olacagiz. Amatör subelere 3.8 milyon TL ödedik. Bu sezondan sonra geçmisle ilgili hiçbir borcumuz bulunmayacaktir. 142 adet olan hukuki uyusmazlik dosyalarinin 61’i kapatildi. 50 adet icra dosyasina 8 milyon TL üzerinde ödeme yaptik. Eskiden Besiktas’ta böyle seyler konusulmazdi. Yerine getiremeyecegimiz seylere imza atmayacagiz” diye konustu.

“SERMAYE ARTIRIMI KARARI ALDIK”
Sermaye artirimi karari aldiklarini söyleyen Orman, “Bunun için nakit olarak ortaya para koyacagiz. Mart sonu itibariyle gerçeklesmis olacaktir. Elde edilecek gelir borçlara degil yeni yatirimlara harcanacaktir. Fulya Projesi’nde yüzde 67’ye 33’lük paylasim gerçegi yansitmiyor. Yüzde 50-50 anlasma yapilmistir. 20 milyon USD kayip yasanmistir 4 sene boyunca. Bundan sonraki getirisi yillik 12.5 milyon USD olacaktir” seklinde konustu.

“BESIKTAS BASKETBOL YATIRIMLARI A.S.KURULMALIDIR VE ÖZERK OLMALIDIR”
Basketbolun izlenebilir ve gelir elde edilebilir bir hal aldigini vurgulayan Fikret Orman, “Gerekli ilgiyi gösteremiyoruz. Buna dur deme vakti geldi. Besiktas Basketbol Yatirimlari A.S.kurulmalidir ve özerk olmalidir. Kulüp olarak onlara tesis yardimi yapacagiz. Kartal Yuvasi magazalarimizin 27 adet subesi, 3 adet tiri ve 2 E-ticaret sitesi var. 13 magaza daha açacagiz. Ürün çesidi artacak. Tedarikçilere olan borçlar ödeniyor. Iletisim alaninda iyi gidiyoruz. Dergide 30 bin abone sayisina yaklasiyoruz. TV konusunda yapmamiz gereken seyler var. Kalite düzeldi, içerikte degisiklikler yapacagiz” ifadelerini kullandi.

KULÜBÜN 110. YILI HALKLA BIRLIKTE KUTLANACAK
Kulübün 110. yili için bir program hazirladiklarini söyleyen Orman, “Besiktas’in halkin takimi olduguyla övünüyoruz. Kulübümüzün 110. yili içindeyiz. Halkin takimiyiz o nedenle kutlamalari Besiktas Çarsi’da yapacagiz taraftarlarimizla beraber. Kart 1903 projesini hayata geçirecegiz. Taraftarlarimiza ulasmak istiyoruz. Besiktas için harcama yapan taraftarlarimizi ödüllendirecegiz. Ayrica kartin ulasim akaryakit alisveris gibi alanlarda da kullanilmasini planliyoruz. 5 branstan olusan Besiktas Akademisi’ni kuracagiz. Sporcularimizi yetistirecegiz. Bir üniversiteyle anlasma asamasindayiz. Düzce’de Besiktas Spor Köyü yapacagiz. Sporcularimiz kampa yapacak. Imzasi henüz atilmadi ama hayata geçirecegiz” açiklamasinda bulundu.

INÖNÜ STADI AÇIKLAMASI
6 senedir yeni stadin konusuldugunu anlatan Fikret Orman su sekilde konustu: “Yikildi, yapiliyor, ne oldu ne bitti, bütün geldigimiz süreci anlatmaya çalisacagim. Serdar Bilgili'den bu yana Besiktas için çakilmis bir çivi yoktur. Sayin Recep Tayyip Erdogan'a minnettarligimi sunuyorum. O olmazsa proje bu konuma gelmezdi. Bizi çok destekledi. Spor Bakani, yeni ve eski kültür bakani, Kadir Topbas çok yardimda bulundu. Stadin yapisal birçok problemi var. Bugünün ihtiyaçlarinin hiçbirini karsilayamaz durumda. Bu statta kimseye hizmet veremiyoruz. 2002 senesinde ilk defa stat ile ilgili Serdar Bilgili'nin Baskanliginda ben dile getirdim. O zaman bir stat ve Besiktas'i bekleyen bir tehlikeyi anlatmistik. O günkü raporlarda stadin kendi ömrünü tamamladigi ve stadin bir an önce yikilip yeniden yapilmasi gerektigini dile getirdik. Stat nedeniyle rakiplerimiz ile bu yüzden gelir açisinda aramizin açilacagini söylemistik. Besiktas, halkin takimi ve halkin hosuna gitmeyecek bir proje olmasin istedik. Tarihi dokuyu hissettirecek bir projeye basladik. Birçok stadi mimarimiz ile inceledik ve icraata basladik. Sayin Basbakanimiz ile görüstük ve destek verdi. Onun destegi ile de yol almaya basladik. Su an itibariyle stadin bir plani ve imari vardir."
Nisan ayinin ortalarina ve sonlarina stadin dogru çevresini koruma altina almalari gerektigini vurgulayan Orman söyle devam etti:
“Stadimiz 8 metre daha asagi inecegiz. Su seviyesinin altinda insaat yapacagiz. Besiktas AS bu stadi yapacak. Ucuz yapacagiz ve tasin altina eline alacagiz. 150 Milyon Dolar'lara çikmayacak. Besiktas'i yönetenler risk almak zorundadir ve arkadaslarimiz da buna destek verdi. Ligin bitimiyle birlikte ilk olarak yeni açik tribünün yikimina baslayacagiz. Konserler yapacagiz ve bize yakisir bir sekilde veda edecegiz. Amacimiz 1 sezon disarida oynamak. 2014-2015 sezonu Ekim ayinda stadimizda oynamaya baslamak istiyoruz. Stadimiz 23 metre geriye çekilecek. Stadimizin 3 tarafi locayla kapli, bir tarafina ise loca yapmadik. Bizi biz yapan taraftarimizin coskusuna ayirdik. 600 arabalik bir otopark olacak. Içerisinde çok önemli restaurantlar, kartal yuvasi ve müze olacak. Stadimizin hem modern hem de tarihi yansitan bir görüntüsü olmustur. Sanmayin ki bizim stat yapilinca dolmaz. Hiç kimse endise etmesin Besiktas taraftari cefakar ve vefakar bir taraftardir. Rakibimiz bizden daha az taraftara oynuyordu. Ama yeni stadini dolduruyorlar."

“BESIKTAS'IN HAKKINI BEN VE ARKADASLARIM KIMSEYE YEDIRMEZ”
Baskan Fikret Orman konusmasini su sekilde tamamladi:
"Besiktas'in hakkini ben ve arkadaslarim kimseye yedirmez. Baskan dedi diye olacak bir sey yok. Bazi konularda arkadaslarim benden daha yetkilidir. Benim bilip de Ikinci Baskanimin bilmedigi hiçbir konu olamaz. Her seyi kendi aramizda tartisiriz. Biz seffaf bir yönetim kuruluyuz."