Malatya
Giriş Tarihi : 11-11-2021 18:08   Güncelleme : 11-11-2021 18:08

Fidan Dikim Etkinliğine Yoğun Katılım

Orman Genel Müdürlüğü tarafından 11 Kasım Milli Ağaçlandırma gününde ‘Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes’ sloganıyla Beydağı’nda Fidan dikim etkinliği düzenlendi. Fidan dikim etkinliğine yoğun ilgi gösteren Malatyalılar toprakla buluşturdukları fidanlar ile geleceğe nefes oldu.  Bu yılki fidan dikim etkinliğinde Türkiye genelinde her nüfus başına 3 fidan dikilmesi hedeflenirken, ilimizde de 800 bin nüfusa karşı gelen 2 Milyon 400 bin fidan dikilmesi hedefleniyor

Fidan Dikim Etkinliğine Yoğun Katılım

Beydağı TOKİ bölgesinde yapılan törende konuşan  Malatya Valisi Aydın Baruş, konuşmasında “Cumhurbaşkanımızın himayesinde başlatılan milli ağaçlandırma günü etkinliklerinin bu gün Malatya’mızda da üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. 81 ilde 920 ilçede birlikte Türk milletinin katılmış olduğu bu etkinliklerde Türkiye’nin geleceğine nefes olacak dünyanın geleceğine nefes olacak ormanları yetiştirme cabasının güzel bir örneğini görüyoruz. Bu gün Türkiye genelinde başlatılan etkinliklerle bir yılda yaklaşık 250 milyon fidan toprakla buluşacak. Malatya’mızda da 2 milyon 250 bin fidan bu süre içerisinde İnşallah toprağa kavuşacak. Malatya’mızın yeşilliği bir kat daha artacak” dedi.

Vali Baruş konuşmasının devamında ise şu ifadeleri kullandı. “ Bu gün 11 Kasımda düzenlenen etkinliklerle 15 hektarlık alanımız fidanla buluşacak. Biz çok mutluyuz. Bu günü bir bayram günü olarak görüyoruz. Malatya’nın ağaçlandırılması için emek sarf eden başta orman genel müdürlüğümüzün değerli çalışanlarına tüm Malatyalı vatandaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Çünkü toprağa dikilen her fidan geleceğe yapılan bir yatırımdır. Bu toprak bizim için kutsal bir toprak. Çünkü biz bin yıldır Anadolu toprağını kendimize vatan bildik. Atalarımız bu topraklara gömdük. Çocuklarımızın geleceğini nu verimli topraklarda gördük. Bu toprağa hangi değeri katarsak katalım hangi fedakârlığı yaparsak yapalım borcumuzu ödeyemeyiz. Aslında bu gün diktiğimiz fidanlar bu toprağa diyet borcudur. Bu topraklardan aldık bu topraklara vermek zorundayız. Çünkü toprağımızı korumazsak ormanlarımızı korumazsak geleceğimiz tehlike altındadır. Dolayısıyla her diktiğimiz fidanın gelecekte bir cana nefes olacağını hiç hatırımızdan çıkarmayalım.

KURAKLIK TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Biliyorsunuz ki günümüzde fosil yakıtların yoğun bir şekilde kullanımı ve karbon emisyonunun ciddi bir şekilde artmasıyla birlikte dünya kuraklığa doğu hızla gidiyor. Ciddi bir iklim değişikliği süreciyle karşı karşıyayız. Bu iklim değişikliğinin getirdiği tehdit hepimizin hayatına yönelik bir tehdit. Bu tehdidi aşmanın en önemli yolu toprağımızı suyumuzu havamızı koruyacak olan ormanlarımızı çoğaltmamız lazım. Dolayısıyla bu gün yapılan milli ağaçlandırma etkinliği yeni nesillerimizde ormana karşı sevgini artması, toplumumuzda ağaçlandırma bilincinin uyanması ve sahip olduğumuz nimetlerin anlamını ve önemini bilmek yönünden bir farkındalık olması açısından son derece önemlidir. Ağaç aslında insanın doğumundan ölüme hep birlikte olduğu bir nesnedir. Yaptığımız her işte insan hayatının her parçasında ağaç bizim yanımızdadır. İlk doğduğumuzda annelerimiz ağaçtan yapılmış beşiklerde yatardık. Ağacın kokusunu unutamayız. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Ormanlar atalarımızın bize bıraktığı vatanın bekçileridir. Ormanlar üzerinde yaşadığımız toprağı bize vatan kılar. Ormanlar bu anlamda geçmişimizdir. Yaban hayatının koruyucusudur. Dünya üzerindeki yaşam sadece inşadan ibaret değil. Biz bir taraftan beton binalar dikerken aynı zamanda bu doğada bu yaşamı devam ettirmesi gereken canlılar olduğunu hiçbir zaman unutmayalım.

ORMANLARI KORUMAK GEÇMİŞİMİZE SAYGI DUYMAKTIR

Eski Türklerde kuş ve kayın ağacına kutsallık atfedilmiştir. Hepimiz Osmanlı devletinin kuruluşunda Osman gazinin gördüğü rüyayı okumuşuzdur. Şeyh Ede balının koynundan bir ayın doğup kendi koynuna girdiğini ve göbeğinden çıkan ağacın bütün dünyayı kapladığını söylüyor. O ulu ağaç işte tüm dünyayı titreten büyük Osmanlı imparatorluğudur. Bu imparatorluk bizlere çok önemli miras bıraktı. Ve biz bu mirası yaşatmak içinde Osman gazi atamızın ilham aldığı ve Türk devletinin gücünü temsil eden ağaca ve o ağaçların oluşturduğu ormanlara saygı durmak zorundayız. Yüce dinimiz İslam’da ağaç dikmek Peygamberimizin hadislerinde de görülmüştür. Ağaç dikmek insana ölümünden sonrada fayda sağlan bir hayır olarak görülmüştür. Sevgili Peygamberimiz bir hadisinde bir Müslüman bir ağaç diker veya bitki dikerse ondan bir hayvan veya insan yerse o kişi için sadaka olmuştur. Bu gün Malatya olarak yüz ölçümümüzün yüzde 17 ‘si oranında ormanlara sahibiz. Ama Türkiye geneline göre bu oran çok düşüktür. Bu oranı arttırmak için yaptığımız etkinlikler ve farkındalık çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Orman sevgisini çocuklarımıza çok iyi anlatmak zorundayız. Ormanların en büyük düşmanı yine insandır. Bu yıl hepimizin şahit olduğu gibi yüzbinlerce hektar orman alanı yok oldu. Bu orman yangınlarının baş sebebi de insandır. Malatya’mızda da 26 yangından 45 hektarlık alan zarar gördü. Ormanı yok eden aslında geleceğimize düşman olandır. Ormanı yok eden nefesimize suyumuza göz dikendir. Ormanı yok eden hayatımıza kast edendir. Ormanları korumak her Türk vatandaşının boynunun borcudur. Ormanları korumak geçmişimize saygı duymaktır. Ormanları korumak vatana sahip çıkmaktır.”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Nogay,  ise konuşmasında; “Orman Genel Müdürlüğü'ne ve Malatya Orman İl Müdürlüğü'ne çok teşekkür ediyoruz. Türkiye genelinde yapılan fidanlıkları iyileştirilmesi ile beraber şu anda Orman Genel müdürlüğümüz hemen hemen bütün tamamı kurumların belediyelerin bütün fidan ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu organizasyona da 7'sinde 70'ini öğrencisinden kendinden STK lara kadar birlikte bile yoğun bir şekilde iştirak etmesi de bunu neticesidir. Büyükşehir Belediyesi olarak da Malatya'nın yeşillendirme ve ağaçlandırma konusunda büyük göstermekteyiz. Özellikle cadde kenarlarına, yol kenarlarına yaptığımız ağaçlandırmanın dışında doğuda ve batıda büyük parkların oluşması ile alakalı şu an in deresinde yaklaşık 3000 dönüm alanda Park ve ağaçlandırma çalışmamız var. Aynı zamanda Yeşilyurt bölgesinde de altın kayısı Bulvarı'nda 300 dönümlük bir parkı ağaçlandırmayı planladık Burada da tamamen de içerisinde herhangi bir beton ulaşmasın olmadığı yol ve ağaçlardan müteşekkil bir ağaç planımız var.  Malatya için büyük bir için ihtiyaç Çünkü şehrimiz sürekli Gelişmekte ve yeşil alanlarınız ziyadesiyle ihtiyaç duymaktayız” ifadelerine yer verdi

18,2 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTURDUK

Malatya Orman işletme Müdürü Yakup Kalaylı, ise konuşmasında kurum tarafından yapılan çalışmaları değerlendirerek; “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Türkiye genelinde bugün 81 ilde 922 ilçede aynı anda gerçekleştirilecek olan "Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes " Ağaçlandırma Projesi , 7 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile her yıl 11 Kasım gününün "Milli Ağaçlandırma Günü" olarak kutlanması uygun görülmüştür. Bu doğrultuda; Ülkemizin ormanlık sahalarını ve ağaç servetini çoğaltmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek, toplumdaki ağaç ve orman sevgisi ile çevre konusundaki farkındalığı yükseltmek için her yıl kutlanan Milli Ağaçlandırma Günü, 2019 ve 2020 yıllarında Valiliklerimizin koordinasyonunda, ilgili kurum ve kuruluşların işbirliği ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından binlerce farklı lokasyonda fidan dikim etkinlikleri düzenlenerek gerçekleştirilmiş ve vatandaşlarımızla birlikte bu önemli günde 24.556 hektar alan ağaçlandırılarak, 18,2 milyon fidan toprakla buluşturulmuştur. Bulunduğumuz alan;  2009-2013 yılları arasında dönemin sayın valisi Ulvi SARAN beyefendinin talimatları ile Orman Teşkilatı tarafından tesis edilen Beydağı Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Projesine dahil bir alandır. Bu sahada önceki yıllarda tüplü fidan kullanılarak fidan dikimi yapılmış ancak toprak yapısının yetersiz olması ve sulama sorunları sebebiyle başarı sağlanamamıştır. Bugün ise aşılı saksılı mavi servi fidanları kullanarak bu alanı yeniden ağaçlandıracağız. Dikeceğimiz bu fidan türünün hem yöremizin iklim şartlarına uyumlu olması hem de saksılı fidan olması ve ilk yıllarda ihtiyaç duyacağı organik maddeyi kendi toprağından karşılayacak olması sebebiyle bu saha için ideal bir fidan türü olduğu tespit edilmiştir. Bugün dikeceğimiz 4000 fidan ile hem geleceğe nefes olacağız hem de Beydağı Ağaçlandırma Projesinin geri kalan kısmı gibi yeşil bir alan oluşturacağız.

Yapılan konuşmaların ardından Protokol üyeleri, Öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla ağaç dikimi gerçekleştirildi. 

Programa Malatya Valisi Aydın Baruş, Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Alay Komutanı  Albay Ercan Altın, İnönü Üniversitesi Rektörü  Prof.Dr Ahmet Kızılay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Nogay, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar,  Daire Müdürleri, Kurum Kuruluşların temsilcileri, STK temsilcileri Öğretmenler, Öürenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.  

 

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz